Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Temel Bilgiler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Temel Bilgiler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler."— Sunum transkripti:

1 Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Temel Bilgiler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

2 Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Yanlış Bilgiler “Süt dişleri nasılsa düşer yerine yenisi gelir, bu nedenle, diş fırçalamaya ve tedavi etmeye gerek yoktur” YANLIŞ Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Süt dişleri çok önemlidir, bu dişlerin de mutlaka fırçalanması gerekir. Sürekli (kalıcı) dişlerin sağlığı süt dişlerinin sağlıklı gelişimine bağlıdır. Süt dişleri çürüdükleri zaman altından gelen sürekli dişleri de etkileyebilir ve kalıcı dişlerde bir bozukluk oluşmasına neden olabilir. Çürük nedeniyle zamanından önce kaybedilen süt dişleri sürekli dişlerin sürmemesine ya da doğal diş dizisinin dışında sürmesine neden olarak kapanış bozuklukları oluşturabilir.

3 Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Yanlış Bilgiler “Dişleri ova ova sert fırçayla fırçalamak gerekir. ” YANLIŞ Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dişlerimizi sert fırçalarsak dişlerimize ve dişetlerimize zarar verebiliriz. Sert fırçalamak dişlerin aşınmasına, dişetlerinin çekilmesine ve diş hassasiyetinin oluşmasına neden olabilir.

4 “Dişim şişince antibiyotik alırım geçer.” YANLIŞ Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dişimiz şiştiğinde hemen bir diş hekimine gitmeliyiz; çünkü en uygun tedaviyi hiç şüphesiz diş hekiminiz uygulayacaktır. Antibiyotik mutlaka gerekiyor ise, diş hekimi kontrolünde alınmalıdır. İltihaplı dişlerde sadece ilaç kullanılması yeterli değildir. Antibiyotik kullanılması ile sorun geçmiş gibi görünse de dişteki iltihap tam olarak iyileşmez; akut enfeksiyon kronik enfeksiyon haline geçebilir ve bir süre hiç belirti vermeden durabilir. Ancak bu dönemde, sorun sinsice ilerleyerek dişinize ve diş çevresine zarar verir; kısa süreliğine geçen şişlik ve ağrı bir süre sonra mutlaka tekrar eder. Bu nedenlerle, dişimizde bir sorun olduğunda mutlaka diş hekimine giderek nedeni öğrenmeniz ve gerekli tedaviyi yaptırmanız gerekir. Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Yanlış Bilgiler

5 “Dişim apse yaptı, yapacak bir şey yok, çekilecek.” YANLIŞ Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dişlerin bazen çekilmesi gerekebilir. Ancak dişin durumuna göre oldukça başarılı şekilde tedavi de edilebilir. Apseli dişler kanal tedavisi uygulaması ile tedavi edilebilirler. Bu tedavi yöntemiyle apse yapmış dişin kanal bölümü temizlenir, ilaçlarla iltihap geçirilir ve kanal özel maddelerle doldurularak tedavi edilir. Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Yanlış Bilgiler

6 Dişlerin Fonksiyonu Fonksiyon (Isırma, koparma,çiğneme) Dişler besinlerin ısırılması, koparılması ve öğütülmesi ile çiğneme ve sindirime yardımcı olur. Fonetik (Konuşma) Dişler konuşma esnasında özellikle belirli harflerin telaffuz edilmesinde rol oynarlar. Estetik (Görünüm) Dişler güzel bir görünüm için de önemli rol oynarlar. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

7 Dişin Yapısı (Anatomisi) Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Kuron Kök Pulpa Mine Dentin Sement Dişeti (gingiva) Alveol Kemiği Kök kanalı Bağ Dokusu (periodontal ligaman)

8 Dişinizle Tanışın Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Kuron Kök Bir diş kuron ve kökten oluşur. Dişetinin üzerinde kalan ve gözle görülen bölüm kuron bağ dokusu ve alveol kemiği içinde gömülü kalan bölüm ise kök olarak tanımlanır. Dişlerin 1,2 veya 3 kökü olabilir. Dişeti Bu pembe doku, dişleri ve kökleri kaplayarak alttaki kemik dokuya destek olur.

9 Dişinizle Tanışın Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Alveol Kemiği Diş kökleri, bağ dokusu ile dişi çevreleyen kemik dokuya bağlanır. Bu yumuşak bağ dokusuna periodontal ligaman adı verilir. Çeşitli liflerden oluşan bu doku amortisör gibi davranarak; çiğneme sırasında meydana gelen basınçlara ve mekanik dış etkilere karşı dişi korur. Bağ Dokusu (periodontal ligaman)

10 Dişinizle Tanışın Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Mine Dentin Mine Vücudumuzdaki en sert dokudur ve kuronun en dış tabakasıdır. Dentin Mineden daha yumuşaktır, Dişin 2. tabakasıdır. Kanallardan oluşan bir yapısı vardır.

11 Dişinizle Tanışın Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Pulpa Sement Kök kanalı Pulpa Dişin canlı kısmıdır, dişin kuronu ve kök kanalı içinde bulunur. Kan damarları ve sinirleri içerir. Sinir; sicim gibi bir yapıdır. Dokunma,acı gibi mesajların dişten beyine taşınmasını sağlar. Sement Kök dentinini saran tabakadır. Damarsız ve sinirsiz bir yapıdır. Kök hasarlarının tamirinde rol alır. Bu kemik benzeri doku diş köklerini korur.

12 Diş Çeşitleri Süt Dişleri Sürekli Dişler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Süt dişleri 20 adettir. Sürekli dişler 32 adettir.

13 Süt Dişleri Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Bebek dişleri de denir. Toplam 20 adettir ve bebekler 6 aylık ortalama 6 aylık olduklarında çıkmaya başlarlar. Genellikle “süt dişleri nasılsa düşer yerine yenisi gelir” anlayışı ile bu dişler pek önemsenmez. sürekli dişlerin gelişiminde genel sağlık ve ağız diş sağlığında Oysa ki, süt dişleri çok önemlidir; sürekli dişlerin gelişiminde, genel sağlık ve ağız diş sağlığında önemli rol oynarlar. İsim Adet Bulunduğu Yer Fonksiyonu Kesici8ÖnBesinleri küçük parçalara ayırır. Köpek4KöşeBesinleri parçalar. Azı8ArkaBesinleri çiğner ve öğütür.

14 Süt Dişlerinin Fonksiyonları Sürekli dişler için yer tutarak doğru yerde ve düzgün olarak çıkmalarını sağlarlar. Eğer normal zamanından önce kaybedilirlerse, sürekli dişlerde çarpıklığa ve konuşma bozukluklarına yol açabilirler. Besinlerin çiğnenmesinde, beslenmede ve gelişimin sağlıklı olarak oluşmasında görev alırlar. Gülümsemeye, kendine saygı ve özgüvenin oluşmasını sağlamaya yardımcı olurlar. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Sürekli dişler sürmeye hazır olduğunda süt dişlerin köklerini eriterek bir süre sonra bu dişlerin düşmesini sağlar. Sürekli dişler süt dişinin bıraktığı boşluğa doğru ilerleyerek yerini alır.

15 Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Kalıcı dişler de denir; toplam 32 adettir. Çocuklar süt dişlerini ortalama 6-11 yaşları arasında kaybederler ve süt dişleri düşünce kalıcı dişler çıkar. İlk çıkan sürekli diş 1. büyük azı dişidir ve genellikle 5-6 yaşlarında çıkar. Bu dişler ağzın en arka bölümünde yerini alır ve süt dişlerinin düşmesine gerek olmadan sürerler. Bu yüzden de, sıklıkla süt dişleriyle karıştırılırlar. İsim AdetBulunduğu Yer Fonksiyonu Kesici 8 Ön Besinleri küçük parçalara ayırır. Köpek 4KöşeBesinleri parçalar. Küçük Azı 8Azılardan önceBesimleri ezer. Azı 2ArkaBesinleri çiğner ve öğütür. Sürekli Dişler

16 Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Fonksiyon Çiğneme; gıdaları çeşitli kimyasal maddeler içeren tükürükle karıştırarak sindirim işlemine yardımcı olur. Kaybedilmiş / kırılmış dişler gıdaların yeteri kadar çiğnenmesini engeller ve sindirimi etkiler. Estetik Düzgün dizilmiş, temiz ve sağlıklı dişler güzel bir gülümseme ve görünüm sağlar. Fonetik Belirli ünsüzlerin “f”, “s”, “v” gibi, söylenmesi sırasında ağzımızda mutlaka diş bulunmalıdır. Sosyal ortamlarda kabul görmek genellikle iyi ve düzgün bir diksiyon ve berrak, anlaşılır konuşma ile olmaktadır. Ayrıca, iş hayatında başarıda da genellikle iyi sözlü iletişim becerileri gerektirir. Sürekli Dişlerin Fonksiyonları

17 Süt dişlerin gelişimi ve önemi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dişlerin gelişimi anne karnında başlar! Hamile kadınlara kalsiyum, A,B ve D vitamini ağırlıklı bir diyet önerilir. Süt dişleri en az sürekli dişler kadar önemlidir. Süt dişleri önemsenmeli, fırçalanmalı, çürükten korunmaya çalışılmalıdır. Çürük oluşursa, bir diş hekimine gösterilmeli ve gerekiyorsa tedavi edilmelidir. “Süt dişi nasılsa düşer yenisi gelir!” anlayışı mutlaka değiştirilmelidir. Süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi, sürekli dişlerin sağlığı açısından da önemlidir. Süt dişlerinin erken ya da geç kaybedilmesi kalıcı dişlerin yerleşme şekillerini etkileyerek sorunlara yol açabilir!

18 Çocuklarda Dişlenme Dönemleri Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Üst Dişler Sürme (ort.) Düşme Orta Kesici 7,5. ay 6-7 yaş Yan Kesici9. ay7-8 yaş Kanin 18. ay10-12 yaş Birinci Azı14. ay9-11 yaş İkinci Azı24. ay10-12 yaş Alt Dişler İkinci Azı20. ay10-12 yaş Birinci Azı12. ay 9-11 yaş Kanin16. ay 9-12 yaş Yan Kesici 7. ay 7-8 yaş Orta Kesici 6. ay 6-7 yaş Süt dişlenme Dönemi: Tüm süt dişlerinin sürmesi 24-36 ay arasında tamamlanır.

19 Çocuklarda Dişlenme Dönemleri Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler + 6 Ay2+ Yaş 7+Yaş 8+ Yaş Süt Kesici dişler Süt Köpek dişleri Kalıcı 1.Büyük Azı dişleri Süt Azı dişleri Süt Yan Kesiciler 5+ Yaş 8+ Yaş

20 Çocuklarda Dişlenme Dönemleri Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Süt Kesici dişler Süt Köpek dişleri Kalıcı 1.Büyük Azı Dişleri Süt Azı dişleri Süt Yan Kesiciler Çocuklarda 6 yaşından itibaren ilk SÜREKLİ dişler çıkmaya başlar. İlk çıkan sürekli diş alt 1. büyük azı dişleridir. Alt sağ ve alt sol çene, üst sağ ve üst sol çenede olmak üzere toplam 4 adet 1. büyük azı dişi çıkar. Ailelerce ve öğretmenlerce yapılan en büyük hata; çıkan bu ilk SÜREKLİ dişlerin SÜT dişi sanılarak önemsenmemesi ve çocuğun ilk diş dolgusuna hatta ilk diş kaybına neden olunmasıdır. Annelerin, babaların ve öğretmenlerin bu konuda bilgili olmaları ve çocukları mutlaka 6 yaşından önce diş hekimine götürmeleri gerekmektedir.

21 Diş Çürüğü Diş çürüğü her yaşta görülebilen bir bakteri enfeksiyonudur. 1 yaşındaki bir bebekte bile erken çocukluk çağı çürükleri görülebilir. streptokok mutanslar Ağızdaki bakterilerden streptokok mutanslar çürük oluşumundan sorumludur. Bebeklik döneminde anneden çocuğa geçebilirler. Rafine karbohidratlar (örneğin: şeker, bisküvi) gibi besinlerin dişe yapıştığı asit ve bakterilerin etkisi ile asit oluşturduğu bilinmektedir. Asit, diş minesini eritir ve çürük daha yumuşak olan dentin tabakasına eriştiğinde dişte ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Rafine karbonhidratlı gıda ve şekerli içecek tüketiminin artmasına bağlı olarak çürük görülme sıklığı da artmaktadır. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

22 Diş Çürüğü Oluşumu Dişlerde çürük oluşması için, Çürük yapıcı bakteriler Fermente olabilen karbonhidratlar Çürüğe duyarlı diş yüzeyi/birey (konak) mevcut olmalıdır. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Şeker tüketiminin az olması günde en az iki kere Şeker tüketiminin az olması ve günde en az iki kere diş fırçalanması bu nedenle çok önemlidir!

23 Çürük Oluşumuna Neden Olan Faktörler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Shopper Süre Karbonhidrat Bakteri Çürük

24 Çürük Oluşumuna Neden Olan Koşullar Zayıf diş yüzeyi Şekerli ve yapışkan yiyecekler Bakteri ve gıda artıkları ile oluşan diş plağı adı verilen, yapışkan, gözle görülmeyen film tabakası Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Diş üzerinde gıda artıkları (özellikle yapışkan ve şekerli gıdalar) kaldığı zaman bakteriler asit oluşturarak önce mineyi eritirler; daha sonra çürüğün dişin diğer tabakalarında da ilerlemesiyle birlikte şiddetli ağrılar ve enfeksiyonlar oluşur.

25 Dişler Nasıl Çürür? Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler 12 3 4 Plak dişler üzerinde biriken gıda artıkları ile asit oluşturur ve diş minesi bu asit etkisi ile zarar görür. Bu aşamada çürük tedavi edilmezse, ilerleyerek damar ve sinirlerin bulunduğu pulpaya ulaşır. Bu safha çok ağrılı olabilir. Diş çürümeye başlayınca, çürük hızla diğer dokulara doğru ilerler. (dentin) Son aşamada ise çürük kök içerisinde ilerleyerek abseye ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Plak her gün diş ve dişeti üzerinde biriken, neredeyse görünmez olan ve bakterilerden oluşan bir tabakadır.

26 Diş Çürüğü Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

27 Diş çürüğü sinsice ilerleyen bir ağız ve diş hastalığıdır. Diş Çürüğü

28 Diş Çürüğü Tedavisi diş hekimine gidilmesi Diş çürüğü oluştuğunda hemen diş hekimine gidilmesi ve tedavi edilmesi diş hekimi tarafından tedavi edilmesi gerekir. Başlangıç diş çürüğü olgularında sadece dolgu yapılarak, derin diş çürüğü olgularında ise, endodontik tedaviye ilişkin uygulamalar yapılarak diş tedavi edilebilir. İlk düşünülmesi gereken her zaman dişin tedavi edilerek kurtarılması olmalıdır. Kök kanal tedavisi, enfekte diş pulpasının çıkarılarak kanalın temizlenmesini ve uygun materyallerle doldurulmasını içerir. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

29 Diş Çürüğü Tedavisi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

30 Diş Dolgusu Nasıl Yapılır? Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dişin çürük kısımları temizlenerek kavite hazırlanır. Diş; gümüş rengi amalgam dolgu ile ya da diş renginde kompozit dolgu ile restore edilir. Amalgam dolgu Kompozit dolgu Diş hekimi dişin durumuna, hastanın ağız bakım alışkanlıklarına ve çürüğün durumuna göre en uygun malzemeyi seçerek dolguyu yapacaktır.

31 Diş Apsesi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Çürük tedavi edilmezse dişin damar ve sinirleri de enfeksiyona maruz kalır ve dişin kökünde abse oluşabilir. Apse, yüzde şişmeye neden olabilir. Diş hekimine danışmadan antibiyotik kullanılması ve antibiyotik etkisiyle şişlik indikten ve ağrı dindikten sonra diş hekimine gidilmemesi ve sorunun geçtiğinin sanılması yapılan en büyük hatalardan biridir. Apseye neden olan diş sorunu daha sonra ilerleyerek ve devam ederek daha kötü sonuçlara neden olabilir, diğer dişleri ve dişin çevre dokularını etkileyebilir, diş hekimi tarafından tedavi edilmediği taktirde dişin kaybı ile sonuçlanabilir. Başlangıç çürüğü bulunan dişe dolgu yapılmazsa, çürük ilerler ve dişe kanal tedavisi yapılması ya da dişin çekilmesi gerekebilir.

32 Kanal Tedavisi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler sağlıklı dişbaşlangıç çürüğü diş kökünde pü oluşumu eğekanal patı dolgu Erken tanı modern tıpta olduğu kadar diş hekimliğinde de önemlidir!

33 İlkokul Çağı Çocuklarında Diş Çürüğü Dental plak içindeki bakteriler asit oluşumuna şekerleri metabolize ederek asit oluşumuna neden olur; pH’sı düşer bu şekilde ağız ortamının pH’sı düşer ve mineral kaybı diş yüzeyinden mineral kaybı başlar. pH’nın uzun süreli düşüşü ise dişte madde kaybına ve çürük oluşumuna neden olur. Florür gibi mineraller nötral pH sağlandıktan sonra yaklaşık 20 dakika içinde tekrar diş yüzeyine çökelir. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

34 İlkokul Çağı Çocuklarında Diş Çürüğü İlkokul ve daha erken çocukluk döneminde, diş çürükleri hızla ilerler ve dişte yaygın madde kaybına yol açar. Bu çağdaki çürük oluşumunda şekerli gıda ve içeceklerin sık aralarla tüketilmesi önemli rol oynar. Çürük oluşumunda bireye özgü hazırlayıcı faktörler ise; diş minesinin yapısı, dişle ilgili diğer yapısal bozukluklar ve azalmış tükrük miktarı rol oynayabilir. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

35 Diş Çürüğünden Korunma Yöntemleri Şekerli gıda ve içeceklerin sık tüketimi azaltılmalıdır. Florür içerikli diş macunları tercih edilmelidir. 6 yaşından büyük çocuklarda,yüksek risk grubunda,1000-1450 ppm’li diş macunlarının kullanılması çürük riskini azaltır. Düzenli ağız bakımı yapılmalıdır. en az iki defa 2 dakika bakteri plağı tabakası Günde en az iki defa 2 dakika yaşa uygun diş fırçası ve diş iplikleri ile bakteri plağı tabakası dişler ve dişetlerinden doğru teknikler kullanılarak uzaklaştırılmalıdır. Düzenli diş hekimi kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

36 Diş Çürüğünden Korunma Yöntemleri Fissür Örtücü Uygulaması Fissür Örtücü Uygulaması Koruyucu bir diş hekimliği uygulamasıdır. Özellikle büyük azı dişlerinin çiğneme yüzeyleri üzerinde bulunan çukurların doldurularak çürüğe karşı dirençli olmaları sağlanır. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Fissür örtücü uygulanmış azı dişi

37 Diş Çürüğünden Korunma Yöntemleri Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Fissür Örtücü Uygulaması

38 Dişeti Kanaması Dişeti kanaması normal değildir. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dişeti kanaması, dişetinin normal pembe görünümünün kırmızıdan mora dönen bir renge dönüşmesi, şişlik ve şekil bozukluğu görülmesi diş eti iltihabı diş eti iltihabı belirtilerindendir. Bakteri plağı Bakteri plağı, bakterilerin gıda artıkları ile beraber oluşturdukları, dişimizin üzerinde biriken sarı- beyaz renkte ve su ile uzaklaştırılamayan yapışkan bir tabakadır. Diş yüzeyinde 48 saatten uzun süre kalan bakteri plağı duyarlı bireylerde dişeti iltihabını başlatır.

39 Dişeti Hastalıkları Nasıl Oluşur? Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler 123 Sağlıklı dişeti dişleri çevreleyerek alveol kemiği yardımıyla yerinde tutunmasını sağlar. Temizlenmeyen bakteri plağı içinde bulunan bakteriler, duyarlı bireylerde dişeti iltihabını başlatırlar. GİNGİVİTİS Eğer gingivitis tedavi edilmezse enfeksiyon kemik dokusuna ilerler. Dişe destek olan kemik erimeye başlar ve dişin hareketliliği artar. Sonuç olarak diş kaybedilebilir. PERİODONTİTİS Periodontal (diş çevresi destek dokular) hastalıklar olarak da bilinen dişeti hastalıkları, yetişkinlerde diş kaybının en önemli nedenlerinden biridir!

40 Dişeti Hastalıklarının Belirtileri Dişetinde ödem, kanama, kırmızılık, hiperemi dişeti iltihabının (gingivitisin) önemli klinik belirtileridir. Klinik olarak ataşman (bağ dokusu) kaybı ve radyografik olarak alveol kemiğinde erime görülüyorsa periodontitis (diş çevresi destek dokuların iltihabı) başlamış demektir. Dişeti kenarından pü gelişi olabilir. Kemik kaybına bağlı olarak diş hareketliliğinin artışı fark edildiğinde ise infeksiyon ilerlemiştir. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

41 Dişeti Hastalıklarının Tedavisi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler ÖnceSonra Dişeti hastalıkları periodontal tedavi kurallarına uygun olarak diş hekimleri tarafından tedavi edilirler. Bu amaçla;  diş yüzeyi temizliği ve ağız bakımı eğitimi  kök yüzeyi düzleştirme işlemleri  periodontal cerrahi işlemler  kontroller, gerçekleştirilir. Periodontal tedavinin en önemli aşamaları periodontal başlangıç tedavisidir; birey tarafından uygulanan doğru ve yeterli ağız bakımı tedavinin başarısında en önemli etkendir.

42 İlkokul Çağında Dişeti Hastalıkları Bu dönemde çocuklarda görülen dişeti hastalığı genellikle diş eti iltihabı (gingivitis) tir. Süt ve sürekli dişlerde periodontitis nedeniyle oluşan kayıplar ise genellikle belirli genetik hastalıklarla birlikte görülür. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

43 Dişeti Hastalıklarından Korunma Yöntemleri Dişeti hastalıklarından korunmanın en etkili ve tek yolu hastalığın oluşumuna neden olan bakteri plağı (mikrobiyal dental plak) tabakasını ortadan kaldırmak ve tekrar yerleşmesini önlemektir. Bu amaçla yapılması gerekenler: Dişlerin doğru tekniklerle günde iki defa (kahvaltı sonrası ve yatmadan hemen önce) fırçalanması Diş ipi ve ara yüz fırçalarıyla diş aralarının temizlenmesi (günde bir defa, akşamları dişleri fırçaladıktan sonra) Dil temizleyicisi ile dilin temizlenmesi ( her fırçalama sonrası) Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

44 Diş Hassasiyeti Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Sıcak, soğuk, tatlı ve ekşi yiyecek ve içecekler diş hassasiyetine diş hassasiyetine neden olabilirler. Diş çürüğü Yanlış (travmatik) diş fırçalama Dişlerde asidik aşınma Dişeti çekilmesi, olabilir. Diş Hassasiyetinin Nedenleri

45 Diş Hassasiyetinde Tedavi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Diş hassasiyetine neden olan faktörler belirlenmeli ve etkene diş hekimi bağlı uygun tedavi diş hekimi tarafından gerçekleştirilir.

46 Diğer Bazı Ağız ve Diş Hastalıkları Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Çene ve diş yaralanmaları ve kırıkları Gelişimsel anomaliler (örn.,dudak damak yarıkları) Diş dizilimi bozuklukları Ağız Kanseri

47 Bu durumlarda erken yaşta, diş hekiminin yardımı ve tedavisi gereklidir. Diş Dizilimi Bozuklukları Nedenleri Genetik faktörler Genetik faktörler Diş kayıpları Diş kayıpları Fazla diş Fazla diş Dişler arasında boşluk bulunması Dişler arasında boşluk bulunması Ağız alışkanlıkları Ağız alışkanlıkları

48 Diş Dizilimi Bozukluklarının Nedenleri Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Ağızdan SolumaParmak EmmeDille Dişleri Öne İtmeDudak Emme Öğrencilerinizin alışkanlıklarını gözlemleyerek dişlerinde oluşabilecek bozuklukları önlemeye yardımcı olabilirsiniz! Ağız Alışkanlıkları

49 Diş Dizilimi Bozukluklarının Nedenleri Ağızdan Solunum Parmak Emme Dudak Emme Dille Dişleri İtme Tırnak Yeme Kalem ve benzeri şeyler Isırma Diş Gıcırdatma Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Anne babanın ilgisiz kalması ve bu alışkanlıkların devam etmesi ve doğru yaşta bırakılmaması çocuklarda çapraşıklığa veya diş aralarında boşluklara neden olabilmektedir.

50 Diş Dizilimi Bozukluklarından Korunma Yöntemleri Henüz süt dişleri mevcutken çocuklar Henüz süt dişleri mevcutken çocuklar düzenli diş hekimi kontrolüne götürülmelidir. Süt dişlerinin gerekliyse tedavilerinin yaptırılarak Süt dişlerinin gerekliyse tedavilerinin yaptırılarak normal düşme yaşından önce çekilmeleri önlenmelidir. Dizilim bozukluklarına yol açan alışkanlıkların varlığı Dizilim bozukluklarına yol açan alışkanlıkların varlığı ebeveynler ve öğretmenler tarafından takip edilmeli ve tedavileri için girişim başlatılmalıdır. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

51 Diş Tedavileri Tedavi Edici Çürük dişlerde restoratif tedavi (Değişik dolgu maddeleri ile diş tedavi edilir) Kanal Tedavisi Diş Temizliği ve Dişeti tedavisi Çene ve dişlerdeki bozuklukların ortodontik tedavisi Estetik Diş Hekimliği Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Koruyucu Tedavi Düzenli ve kurallı diş fırçalayın. (Günde en az 2 kere 2 dakika, doğru tekniklerle ve uygun diş fırçası ile) Yemek aralarında yapışkan ve şekerli yiyeceklerin yemeyin. Her yemekten sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Düzenli beslenin. Florürlü diş macunu kullanın, gerekiyorsa diş hekimi tarafından florür uygulatın. Her 6 ayda bir kontrol amacıyla diş hekimine gidin. Arka dişlere diş hekimi tarafından fissür koruyucu uygulatın.

52 Diş Çürüklerinden Korunma Yolları Düzenli ve kurallı olarak dişleri fırçalamak Düzenli olarak diş hekimini ziyaret ederek dişleri kontrol ettirmek ve koruyucu diş hekimliği yöntemlerini dişhekiminize uygulattırmak Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

53 Florürün Yararları Diş mine yapısını güçlendirerek dişi aside karşı daha dayanıklı hale getirir. Diş minesinin onarımına yardım eder. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

54 Doğru Diş Fırçalama Yöntemi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler 1 Dişlerin dış yüzeylerini fırçalayın. 2 Arka dişlerin iç yüzeylerini fırçalayın. 3 Arka dişlerin üst / çiğneme yüzeylerini fırçalayın. 4 Ön dişlerin iç / arka yüzeylerini fırçalayın. 5 Dilinizi fırçalayın

55 Detaylı Diş Fırçalama Yöntemi Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler 1 Diş fırçanızı fırça kıllarının yarısı dişlerin yarısı dişetinizin üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Dişetinden dişe doğru 10 dairesel, 5 süpürme hareketi yapın. 2 Arka dişlerin dile bakan yüzeylerini aynı şekilde fırçalayın. 3 Arka dişlerin çiğneme yüzeylerini ileri-geri hareketlerle fırçalayın. 4 Ön dişlerin iç yüzeylerini fırçanızı dik tutarak küçük dairesel hareketlerle fırçalayın. 5 Son olarak dilinizi fırçalayın.

56 Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Diş fırçasını diş ve dişeti üzerine yerleştirin ve dişetinize doğru hafif açılandırın. Ufak dairesel hareketlerle en az 8-10 kez fırçayı yerinden kaldırmadan, diş yüzeylerini temizleyin; daha sonra bir fırça boyu ilerleyerek aynı işlemi tüm diş yüzeylerine uygulayın. Dişlerin dil ve damak tarafına bakan yüzeylerini mümkünse dairesel hareketlerle fırçayı dişetlerinden dişe doğru hareket ettirerek ya da ileri geri süpürme hareketleriyle fırçalayın. Fırçayı dişlerinizin çiğneme yüzeylerine yerleştirin ve ileri geri hareketlerle fırçalayın. Dişlerimi Nasıl Fırçalamalıyım?

57 Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dilinizi bazı fırçaların arkasında bulunan dil temizleyicisi ile ya da dil fırçası ile arkadan öne doğru temizlemelisiniz. Diş ipini dişler arasına yerleştirin, diş yüzeyine yaslayarak, iki diş arasında bulunan üçgen formundaki dişeti papilinin 1-2 mm altına inin ve dişi iç ve dış yüzeyinden sarın. Diş ipini dişe değdirerek ağız boşluğuna doğru hareket ettirin ve birikintileri çıkarın. Aynı işlemi diğer komşu diş için tekrar edin. Diş ipi kullanımına en geride bulunan dişten başlayın. Dişlerimi Nasıl Fırçalamalıyım?

58 Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Neden Diş İpi Kullanılır? Diş fırçasının kolay erişemediği bölgeler olan dişlerin temas yüzeyleri bakteri plağı birikimi için anatomik olarak elverişli bölgelerdir. Bu bölgeler dişetinin histolojik yapısı nedeniyle dişeti hastalığının başlangıç bölgeleridir. Bu bölgelerdeki plak diş çürüğüne ve dişeti hastalıklarına sebep olabildiği için diş ipinin günlük olarak kullanılması önerilmektedir. Dişler fırçalandıktan sonra; ön ve arka dişler olmak üzere tüm dişler diş ipiyle de temizlenmelidir. Gece yatmadan önce, dişler fırçalandıktan hemen sonra günde 1 kere diş ipi kullanılması ağız ve diş sağlığının korunması için yeterli olacaktır.

59 Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler 1 2 3 5 4 Diş İpi Nasıl Kullanılır? 6

60 Yaklaşık 45 cm. diş ipini çekin, koparın ve arada 2-3 cm ip kalacak şekilde parmaklarınıza dolayın. İki elinizle tuttuğunuz ipliğin ara kısmını, işaret ve baş parmaklarınızla yön vererek, iki diş arasına yerleştiriniz. Nazik bir şekilde dişin yan yüzeylerini takip ederek, diş ipini dişe yaslayarak dişetinden dişe doğru hareket ettirin. Daha sonra diş ipini aralıktan çıkarmadan diğer dişe yaslayarak temizleme hareketini tekrar ediniz. Bir dişten diğer dişe geçerken ipin temiz olan bölümünü kullanınız. Dişetinin altını da temizlediğinizden emin olun, fakat diş ipini dişetlerine doğru çok fazla bastırmayın. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

61 İlkokul Çağı Çocuklarında Ağız ve Diş Bakımı Ağız ve diş bakımının en önemli faktörü; düzenli diş fırçalama ve diş aralarının temizliğidir. Dişlerdeki bakteri plağı kahvaltı sonrasında ve akşam yatmadan hemen önce günde 2 kez sabah kahvaltı sonrasında ve akşam yatmadan hemen önce olmak üzere günde 2 kez etkili şekilde ortadan kaldırılmalıdır. Okulda ise beslenme saatinde şeker içeriği az, besleyici özelliği yüksek gıdalar şeker içeriği az, besleyici özelliği yüksek gıdalar tercih edilmeli, teneffüs aralarında şekerden zengin yiyecekler tüketilmemelidir. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

62 Beslenme ve Çürük İlişkisi Çürüğün başlaması ve ilerlemesinde şekerler ve diğer fermente olabilen karbonhidratlar önemli rol oynarlar. En yaygın kullanılan şeker olan sukroz metabolize olduğunda açığa çıkan dekstran dişler üzerine çürük yapıcı bakterilerin yapışmasını sağlar; bu nedenle de sukroz karyojenik bakterilerin ağız ortamına tutunmasında en önemli etken olarak kabul edilir. Çürük gelişiminde şekerlerin alım miktarından çok alım sıklığı alım sıklığı önemlidir. Bu nedenle, özellikle öğün aralarında şekerli gıdaların tüketilmesinden kaçınılmalıdır. Ağız ortamında olası düşük pH’ya karşı sebze ve proteinden ağırlıklı bir diyet uygulanmalıdır. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

63 Diş Ağrısında Yapılması Gerekenler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Ağzı ılık su ile çalkalayın. Dişler arasında kalmış yiyecekleri çıkarabilmek için diş ipi kullanın. Eğer şişlik varsa; yanağın dış tarafından soğuk kompres uygulayın. Kesinlikle sıcak kompres uygulamayın, ağrıyan dişin veya dişetlerinin üzerine aspirin koymayın. Kanama varsa basınç uygulayarak durdurun veya kontrol etmeye çalışın. Çocuğu en kısa zamanda bir dişhekimine götürün.

64 Ağız ve Diş Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler Yaralanma durumunda, Sakin olun ve çocuğu sakinleştirin. Kanama varsa basınç uygulayarak durdurun veya kontrol etmeye çalışın. Ebeveynlere ya da bakıcıya haber verin. Yaralanma bölgesinin ve dişin kontrolü için diş hekimine gidin. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

65 Ağız ve Diş Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler Diş Fırlaması (Avülse Diş Durumunda) Çocuğu ve dişi derhal dişhekimine götürün. Dişi süt veya çocuğun tükürüğüne koyarak muhafaza edin ve o şekilde diş hekimine götürün. Eğer hemen dişhekimine götürmeniz mümkün değilse; Dişi ılık su ile nazik bir şekilde yıkayın. Diş köklerine dokunmayın Sürekli dişler: Sürekli dişler: Dikkatlice dişi tekrar yerine yerleştirin. Süt dişleri: Süt dişleri: Eğer fırlayan diş süt dişi ise tekrar yerine yerleştirmeyin, alttan gelen daimi dişe zarar verebilirsiniz. Dişi soğuk süt içine yerleştirin ve sizinle beraber diş hekimine getirin. Eğer mümkünse diş hekimine 30 dakika içinde ulaşın.

66 Ağız ve Diş Yaralanmalarında Yapılması Gerekenler Diş Kırılması Durumunda, Yaralanan bölgeyi ılık su ile temizleyin. Yaralanan bölgede yüze soğuk kompres uygulayarak şişme olasılığını minimuma indirgeyin. Temiz bir bezle kanama bölgesine direkt olarak basınç uygulayın. Çocuğu ve kırılan parçayı diş hekimine götürün.

67 Uygulanan Tedavi Yöntemleri

68 Koruyucu Tedaviler Fissür Örtücü Uygulaması

69 Fluor Uygulaması Fluor Uygulaması Koruyucu Tedaviler

70 Restoratif Tedaviler

71 Endodontik Tedaviler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

72 Sabit ve Hareketli Yer Tutucular

73 Sabit ve Hareketli Protezler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

74 Ortodontik Tedaviler

75 İmplantlar Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler İmplant İmplant kaybedilmiş dişlerin köklerinin genellikle titanyum bir vidayla taklit edilerek eksik dişin yerine konulması işlemidir. Kök bölgesindeki kemik hazırlanır İmplant yerleştirilir İmplant üzerine kuron yerleştirilir

76 UNUTMAYIN! Her bir diş vücudumuzun yaşayan bir parçasıdır. Vücudumuzun diğer bölgelerine verdiğimiz önemi dişlerimize de göstermeliyiz. Diş tedavisi hem pahalıdır hem de zaman alır, korunmak ise ucuz ve kolaydır. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

77 Korunmak Önemlidir! Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler Dişlerinizi günde en az 2 kere fırçalayın en az 2 kere fırçalayın Süt, taze meyve ve sebze tüketin. sebze tüketin. Yemek aralarında şekerli, nişastalı ve yapışkan maddeler yememeye dikkat edin. 6 ayda bir diş hekiminizi diş hekiminizi ziyaret edin ziyaret edin Diş fırçanız eskiyince (3 ayda bir) değiştirin.

78 Sağlıklı Bir Ağız İçin Öneriler Günde en az iki kere dişlerinizi fırçalayın. Özellikle gece yatmadan hemen önce dişlerin fırçalanması önem taşır. Bol vitaminli ve mineralli gıdalarla beslenin. Yemek aralarında yapışkan ve şekerli gıdalar yemeyin, bu gibi gıdaları ana öğünle beraber tüketin. 6 ayda bir diş hekimine kontrol amaçlı olarak gidin. Eskimiş diş fırçaları dişinize ve dişetlerinize zarar verir. Diş fırçalarınızı 3 ayda bir ya da fırça kılları deforme olmuş ise bu süreyi beklemeden değiştirin. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

79 Sağlıklı Bir Ağız İçin Öneriler Dişhekiminizden evde ve dişhekimi tarafından yapılabilecek koruyucu uygulamalar koruyucu uygulamalar hakkında bilgi alın. Florürlü diş macunları florürlü ağız gargaralarını Florürlü diş macunları / florürlü ağız gargaralarını evde bireysel olarak kullanmaya ; işhekiminiz tarafından yapılacak florür uygulamalarını dişhekiminiz tarafından yapılacak florür uygulamalarını ve azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerinde henüz çürük oluşmadan uygulanacak fissür örtücüleri uygulamalarını fissür örtücüleri uygulamalarını yaptırmış olmaya özen gösteriniz. Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler

80 Sonuç olarak, Dişlerinize gerekli özeni gösterin. Diş hekiminizi ortalama 6 ayda, yılda en az 1 kere ziyaret edin. Sağlıklı Bir Ağız İçin Öneriler


"Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında Temel Bilgiler Parlak Gülüşler Parlak Gelecekeler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları