Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DEPREM DEPREMİ TANIYALIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DEPREM DEPREMİ TANIYALIM."— Sunum transkripti:

1 DEPREM DEPREMİ TANIYALIM

2 DEPREM Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına "DEPREM" denir. Depremler “Sismograf “ile ölçülür. Bu olayları inceleyen bilim dalına da ”Sismoloji” denir.

3 Türkiye’de Deprem Türkiye dünyanın aktif deprem kuşaklarından biri olan Alp-Himalaya deprem kuşağı üzerinde yer alır Ülkemizin yüz ölçümünün % 42’si birinci derece deprem kuşağı üzerindedir. 20. yy’nin başlarından beri yapılan istatistiği çalışmalar Türkiye’de yaklaşık olarak her iki yılda bir yıkıcı deprem, her üç yılda bir de pek çok yıkıcı deprem olduğunu göstermektedir.  Türkiye’de en büyük deprem “Erzincan Depremi” ‘ dir.Bu deprem 7.9 şiddetinde olmuştur.Ve ölü ve yaralı olmuştur.

4 DÜNYA’DA DEPREM Şili, 1960 – Büyüklük 9.5 Dünya tarihinin bilinen en büyük depreminde 1655 kişi hayatını kaybetmiş ve Şili’de 550 milyon dolarlık zarar meydana gelmiştir yılında gerçekleşen bu deprem o kadar kuvvetliydi ki, 1000 kilometrelik bir yarıçapta hissedildi. Deprem sonrasında meydana gelen tsunami Hawai, Japonya ve Filipinler’e kadar ulaşmıştır. Ayrıca bu deprem Puyehue yanardağını da tetiklemiş ve depremden 2 gün sonra harekete geçen yanardağ, haftalarca aktif kalmıştır.

5 DEPREM SIRASINDA YAPILMASI GEREKENLER
Bina içinde iseniz deprem sırasında sakin olup, paniğe kapılmayın, cesaretinizi toplayın ve koşuşmayın.Büyük bir depremde ayakta durmanız, koşmanız mümkün değildir. Çömelin ya da döşemeye yatın. Sağlam bir masa, sıra, mobilya veya kapı kasasının altına girin ve başınızı koruyun.Masaya tutunun ve onunla birlikte hareket etmeye hazır olun.Pozisyonunuzu sallantı duruncaya kadar değiştirmeyin. Bina içinde kalın.Düşen cam kırıkları ya da bina molozlarından yaralanabilirsiniz. Tiyatro, okul, sinema, büro gibi kalabalık yerlerde iseniz, kesinlikle merdivenlere, asansörlere koşmayın.Kendinizi koltuk, sıra gibi yerlerde korumaya alın, sakin olun ve başkalarını da aynı şekilde davranmaya davet edin.

6 Bina dışında iseniz binalardan dökülecek yıkıntılar ve camlardan, elektrik ve direk tellerinden uzakta güvenli bir yerde depremin durmasını bekleyin. Araç kullanıyorsanız bulunduğunuz yer eğer güvenli ise durun ve araç içinde kalın.Normal trafikten olabildiğince uzaklaşın. Köprüler, üst geçitler, tünellerden uzak durun. Eğer mümkünse ağaçlar, direkler, enerji nakil hatlarından uzakta kalın.

7 DEPREM ÇANTASI -Su -Enerji veren yiyecekler -Yedek pilleriyle radyo -Yedek pilleriyle fener -İlk yardım çantası -Kişisel, reçeteli ilaçlar (Örneğin, kalp, damar, tansiyon, şeker ve hormon ilaçları.) -Bir kat giysi -Bir miktar para -Çok amaçlı çakı -Düdük -Kalem, kağıt -İçinde önemli telefon numaralarının, iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin, önemli evrakların fotokopilerinin bulunduğu geçirmeyen bir dosya -Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeler

8

9 DEPREM SONRASINDA Büyük bir depremden sonra artçı depremler mutlaka devam edecektir. Bu depremlere karşı hazırlıklı olun. Özellikle ilk üç gün içerisinde, yetkililer izin vermedikçe, sağlam evlerinize dahi girmeyin. Bazı artçı sarsıntılar zayıflamış yapılarda yeni hasar yapacak kadar büyük olabilir. Aile bireylerinizi bir arada tutun ve açık bir yerde bekleyin. Varsa yaralılara ilk yardımı yapın. Evinizi veya binanızı terk ederken kıymetli eşyalarınızı, kalın giyecek, battaniye gibi eşyaları yanınıza alın, kalın ayakkabılarınızı giyin, biraz yiyecek ve içme suyu temin edin. Enkaz ve yıkıntılar arasında, cadde ve sokaklarda gelişi güzel dolaşmayın.

10 ACILARIMIZ 1939 Erzincan Depremi: Cumhuriyet tarihimizin en büyük depremi, 27 Aralık 1939 tarihinde Erzincan’da meydana gelen 7,9 şiddetindeki deprem. 32 bin 968 kişinin yaşamını yitirdiği depremde 100 binden fazla kişi de yaralanmıştı.

11 1942 Niksar Depremi: Tokat’ın Niksar ve Erbaa ilçelerini etkileyen deprem 20 Aralık 1942 tarihinde meydana geldi. 7 şiddetinde olan depremde 3 bin vatandaşımız hayatını kaybetti, 6 bin 300 kişi de yaralanmıştı.

12 1943 Ladik Depremi: Samsun’un Ladik ilçesinde 26 Kasım 1943 tarihinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki bu depremde ise 2 bin 824 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 5 bin vatandaşımız da yaralanmıştı. 1943 Ladik Depremi: Samsun’un Ladik ilçesinde 26 Kasım 1943 tarihinde meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki budepremde ise 2 bin 824 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 5 bin vatandaşımız da yaralanmıştı.

13 1944 Gerede Depremi: Bolu Gerede’de meydana gelen depremin büyüklüğü 7,2. Bu depremden sonra ölenlerin sayısı 3 bin 959 olarak kayıtlara geçti ve binlerce kişi evsiz kaldı.

14 1999 Gölcük Depremi: 17 Ağustos 1999 tarihinde Gölcük’te meydana gelen depremin büyüklüğü 7,8 şiddetindeydi. Daha dün gibi hatırladığımız depremde 17 bin 480 vatandaşımız yaşamını yitirdi. Binlerce evin ve binanın yıkıldığı depremde çok sayıda vatandaşımız evsiz kaldı ve yaralandı.

15 DEPREM DEĞİL İHMAL ÖLDÜRÜR!
UNUTMAYALIM DEPREM DEĞİL İHMAL ÖLDÜRÜR!

16 SLAYT BİTMİŞTİR DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
HAZIRLAYAN: ARDA AKKOL


"DEPREM DEPREMİ TANIYALIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları