Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

- Fatih Sultan Mehmet hakkında neler biliyorsun? - Fatih Sultan Mehmet’e “Fatih” denilmesinin sebebi nedir? -Fatih Sultan Mehmet’in en büyük başarısı.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "- Fatih Sultan Mehmet hakkında neler biliyorsun? - Fatih Sultan Mehmet’e “Fatih” denilmesinin sebebi nedir? -Fatih Sultan Mehmet’in en büyük başarısı."— Sunum transkripti:

1

2

3 - Fatih Sultan Mehmet hakkında neler biliyorsun? - Fatih Sultan Mehmet’e “Fatih” denilmesinin sebebi nedir? -Fatih Sultan Mehmet’in en büyük başarısı nedir? - İstanbul’un fethi tarihin akışını nasıl etkilemiştir?

4

5

6

7 İlk kelime benden: Şahi ne demek?

8 1. Sındakfaşekmişkaçkam KAFASINDA ŞİMŞEK ÇAKMAK 2. LİE OLUK BIĞALKEBELKEM ELİ KOLU BAĞLI BEKLEMEK 3. NUDUMUU KETİYİRMEM UMUDUNU YİTİRMEK 3. LERGİZÖNE NANAMAMAKİ GÖZLERİNE İNANAMAMAK b. Bulduğunuz deyimleri bir cümle içinde kullanınız.

9 1.Osmanlı Donanması nereye demirlenmiştir? 2. Çarpışmalar sırasında Bizanslılar şehri korumak için neler yapıyor? 3. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u nasıl kuşatmayı düşünüyor? 4. İstanbul’un fethi neye bağlıydı? 5. İstanbul’u fethetmek için Fatih Sultan Mehmet’in aklına nasıl bir çare gelmişti? 6. Kuşatmaya başlamadan önce Fatih Sultan Mehmet kurmaylarıyla birlikte ne yapmıştır? 7. İstanbul hakkında ne biliyorsun?

10 imkansızlığıBizans’ı… Normal imkansızı

11

12 4. ETKİNLİK: OKUDUĞUNUZ METİNDEN YOLA ÇIKARAK FATİH SULTAN MEHMET’İN KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİ YAZINIZ.

13 GİRİŞ GELİŞME GELİŞME SONUÇ

14 ARAŞTIRDIKLARINDAN VE ÖĞRENDİKLERİMİZDEN HAREKETLE FATİH SULTAN MEHMET NASIL BİR LİDERDİR? SORUSUNA CEVAP VEREN BİR KONUŞMA YAPINIZ…

15

16 6.ETKİNLİK: Okuduğunuz metinden ve öğrendiklerinizden hareketle yabancı bir ülkede yaşayan mektup arkadaşınıza Fatih Sultan Mehmet’i tanıtınız. MEKTUP YAZMA KURALLARI Hitap (Seslenme Bölümü): Mektubun bu bölümü mektubu yazdığımız kişi veya kuruma seslenmektir. Sevgili Babacığım, Sayın Yönetici, Giriş Bölümü: Bu bölümde neden mektup yazıldığı anlatılır. (Genellikle kısa bir paragraftan oluşur.) Gelişme Bölümü: İletmek istediğimiz düşüncelere haberlere genişçe yer verilen bölümdür. Verilecek haberler konularına göre paragraf halinde yazılmalıdır. Sonuç Bölümü: İyilik dilekleri, selam samimiyet ifade eden cümleler yer alır. Tek paragraf halinde kısa olarak düzenlenir.

17 kelimenin fiil kökü olduğunu belirtmek “cik” ifadesinin ek olduğunu belirtmek “dürüstlük” kelimesini köküne ve ekine ayırmak

18 Kısa Çizgi’nin Kullanıldığı Yerler: 1. Dil bilgisinde kökleri ve ekleri ayırmak için kullanılır. Örnek: gör – üş, bil – gi … 2. Dil bilgisinde fiil kök ve gövdelerini göstermek için kullanılır. Örnek: Başar-, yap-tır-… 3. Dil bilgisinde ekleri başına konulur. Örnek: -lık, -cı, -gın… 4. Kelimeler arasında “-den, ….a, ve, ile, ila, arasında” anlamını vermek için kullanılır. Örnek: 16.– 19. yy’a kadar (on altıncı yüzyıldan on dokuzuncu yüzyıla kadar)

19 Şimdiki Zaman Gelecek Zaman Emir Kipi Gelecek Zaman Gereklilik Kipi Geniş Zaman Emir Kipi Geniş Zaman Gelecek Zaman

20 Eylem geçmiş zamanda gerçekleştirdiği için geçmiş zaman olmalıdır. Eylem gelecekte gerçekleşeceği için şimdiki zaman değil gelecek zaman olmalıdır. Eylem emir içermektedir, zaman anlamı içermediği için zaman kayması yoktur. Eylem gelecekte gerçekleşeceği için şimdiki zaman değil gelecek zaman olmalıdır.

21


"- Fatih Sultan Mehmet hakkında neler biliyorsun? - Fatih Sultan Mehmet’e “Fatih” denilmesinin sebebi nedir? -Fatih Sultan Mehmet’in en büyük başarısı." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları