Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

USING A DICTIONARY. Sözlük kullanırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey KISALTMALAR (Abbreviations) dır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "USING A DICTIONARY. Sözlük kullanırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey KISALTMALAR (Abbreviations) dır."— Sunum transkripti:

1 USING A DICTIONARY

2 Sözlük kullanırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey KISALTMALAR (Abbreviations) dır.

3 İngilizce’de kelimeler yazılışları aynı olmasına rağmen değişik kelime türü olarak ve ya değişik anlamlarda kullanılabilirler. KISALTMALAR kelimenin hangi anlamda kullanıldığını ve ya kelimenin türünü bize ifade eder. Bir parçada geçen kelimenin fiil, isim ve ya sıfat olup olmadığını belirtirler. Kelimenin Tıp, Ekonomi, Biyoloji, askeri v.b. terimler olup olmadıklarını belirtirler.

4

5

6

7 Burada DRINK kelimesinin yanında F kısaltması var. F, fiilin kısaltmasıdır. İngilizce olarak V, verb olarak ta karşınıza çıkabilir. Burada DRINK kelimesinin yanında İ kısaltması var. İ, isim kısaltmasıdır. İngilizce olarak N, noun olarak ta karşınıza çıkabilir. Bir de kelimelerin deyim olarak nasıl kullanıldığı verilebilir. Bir de kelimelerin deyim olarak nasıl kullanıldığı verilebilir.

8 Burada WORK kelimesinin yanında F kısaltması var. F, fiilin kısaltmasıdır. İngilizce olarak V, verb olarak ta karşınıza çıkabilir. Burada WORK kelimesinin yanında İ kısaltması var. İ, isim kısaltmasıdır. İngilizce olarak N, noun olarak ta karşınıza çıkabilir.

9 Sözlükte arama yapılırken ALFABETİK sıra takip edilir. Önce 1. harfe göre sıralama-arama yapılır. 2 harf benziyorsa 3. harfin alfabetik sırasına bakılır. Sözlükte arama yapılırken ALFABETİK sıra takip edilir. Önce 1. harfe göre sıralama-arama yapılır. 2 harf benziyorsa 3. harfin alfabetik sırasına bakılır. Apple April Arm Archer Apple April Arm Archer A lar hepsinde aynı. 2. harfe geçerim. 2. harflere bakarak sıralama-arama yaparım. APPLE ve APRIL da 2. harfler de aynı olduğu için aralarında sıralama yaparken 3. harfe bakılır. 3. harfler P ve R olduğu için APPLE daha önce gelir. Sözlükte arama tüm dillerde aynı mantıkla yapılır. A lar hepsinde aynı. 2. harfe geçerim. 2. harflere bakarak sıralama-arama yaparım. APPLE ve APRIL da 2. harfler de aynı olduğu için aralarında sıralama yaparken 3. harfe bakılır. 3. harfler P ve R olduğu için APPLE daha önce gelir. Sözlükte arama tüm dillerde aynı mantıkla yapılır.

10 Yukarıda 2. ve 3. sayfalar var. 2. sayfanın başında ABBA var. 3. sayfanın başında ise ABREAST var. Bu 2. ve 3. sayflarda ABBA-ABREAST arasında kalan tüm kelimeler var demektir. Yukarıda 2. ve 3. sayfalar var. 2. sayfanın başında ABBA var. 3. sayfanın başında ise ABREAST var. Bu 2. ve 3. sayflarda ABBA-ABREAST arasında kalan tüm kelimeler var demektir.

11 Mesela ABNORMAL bu sayfada vardır. İlk 2 harf AB, 3. harfe bakıyorum ABREAST te R harfi var. ABNORMAL da N var. O zaman N, R den önce geldiği için ABNORMAL bu sayfadadır. Mesela ABNORMAL bu sayfada vardır. İlk 2 harf AB, 3. harfe bakıyorum ABREAST te R harfi var. ABNORMAL da N var. O zaman N, R den önce geldiği için ABNORMAL bu sayfadadır.


"USING A DICTIONARY. Sözlük kullanırken ilk olarak dikkat etmemiz gereken şey KISALTMALAR (Abbreviations) dır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları