Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu."— Sunum transkripti:

1 İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu

2 Neler Öğreneceğiz? Joomla Eklentileri 1. Modül, Bileşen ve Uyumlu Ek arasındaki Farklar 2. Modül Türleri 3. Varsayılan Site Modülleri 4. Site Bileşenleri

3 Joomla Eklentileri Joomla!’nın yaygın olmasının bir diğer nedeni de çok geniş eklenti yelpazesine sahip olmasıdır. Modüller, bileşenler ve uyumlu eklerle sitenize hemen hemen her türlü işlevselliği entegre edebilirsiniz. Joomla! sitenize kazandırabileceğiniz popüler özellikler arasında online alışveriş teknolojisi, forum, sohbet odası, wiki, envanter yönetimi ve müşteri ilişkileri yönetimi fonksiyonelliği sayılabilir. Kısacası Joomla! Her türlü web tabanlı ihtiyacınızı karşılayabilir. İhtiyaç duyduğunuz tüm eklentilere http://extensions.joomla.org/ adresinden erişebilirsiniz.http://extensions.joomla.org/

4 1. Modül, Bileşen ve Uyumlu Ek Arasındaki Farklar Joomla! da üç çeşit eklenti türü vardır: 1. Modül 2. Bileşen 3. Uyumlu Ek

5 Uyumlu Ekler Uyumlu ekler en gelişmiş eklenti türleridir. Çünkü Joomla! alt yapısı ile en düşük düzeyde iletişim kurarlar. Uyumlu Ekler, Joomla! İle kullanıcı arasında görev yaparlar. Uyumlu ekler, sunucu da bazı olaylar(örneğin kullanıcı olayları, sistem olayları, editör olayları ve içerik olayları) gerçekleştiğinde aktif olurlar. Bir uyumlu ek, Joomla! dan gelen veriyi işleyip veriler kullanıcının tarayıcısına gönderilmeden veri üzerinde değişiklik yapabilir. Aynı şekilde kullanıcıdan gelen veri girişleri de Joomla tarafından işlenmeden önce uyumlu ekler tarafından düzenlenebilir. Yani uyumlu ekler, hem gelen hem giden veriyi değişikliğe uğratabilirler.

6 Uyumlu Ekler Uyumlu eklerin en güzel örneği, görsel metin düzenleyicilerdir. Joomla! da makale içerikleri düz HTML olarak saklanır. Ancak, bir görsel düzenleyici uyumlu eki seçilmişse, bir makalenin düzenleme sayfasına gittiğinizde düzen html kodlarını görmek yerine, renkli,resimli ve diğer görsel öğelerden oluşan zengin metni görürsünüz. Kaydet düğmesine tıkladığınızda yine uyumlu ek devreye girerek yazdıklarınızı düz HTML’ye dönüştürür ve Joomla! veritabanına gönderir.

7 Modül ve Bileşenler Modüller ile bileşenler arasındaki işlevselliği ayıran kesin bir çizgi yoktur. Bileşen türündeki eklentiler genelde daha güçlü kabul edilir. Aradaki farkı anlamanız için şe şekilde birkaç ayırım yapılabilir. Bir modül ya sadece görünüm odaklıdır ya da çok az etkileşimli özelliğe sahip olabilir. Örneğin bir modül döviz kurlarını gösterebilir ya da bir ankete oy vermenizi sağlayabilir. Ancak, bir bileşen birden fazla makaleyi görüntüleyebilir, bir sayfanın görünümünü değiştirebilir, içerikleri düzenleyebilir ya da bir forum bileşeni tamamen yeni bir kullanıcı arabirimi sunabilir.

8 Modül ve Bileşenler Bir modül sadece şablonda yerleri önceden belirlenmiş modül pozisyonlarında(örneğini üst, sağ ya da sol ) konumlandırılabilir. Örneğin kullanıcı girişi, arama, reklamlar gibi modüllerin yerleri şablonda önceden belirlenmiştir. Bunun aksine, bileşenler ana sayfa içinde tamamen yeni bir web sayfası oluştururlar. Bunun en basit örneği web sitenizin ön sayfasını oluşturan Ön sayfa bileşenidir.(con_frontpage adlı bileşen) bu bileşen birkaç makalenin giriş metinlerini makale biçimlendirmeleri ile birlikte görüntüler. Her sayfada sadece bir bileşen olabilir, ama bir sayfa da pek çok modül aynı anda bulunabilir. Bileşen küçük bir sayfa oluşturucu olarak düşünülebilir. Modül ise sayfadaki kutucukların (genel olarak ortada bulunan sayfa içeriği hariç) her biridir.

9 Modül ve Bileşenler Bir modülün yönetim arabirimi genellikle sadece birkaç parametre ayarından oluşur. Bileşenlerse genellikle işlevselliğini ve görselliğini ayarlamak için çok sayfalalı yönetim arabirimlerine sahiptir. Modüller sitedeki belli konumlarda görünür demiştir. Bu nedenle bir menü öğesini bir modüle bağlamak mümkün değildir. Bileşenlerin sayfada görünmesi için is genellikle bir menü öğesinin o bileşene bağlanması gereklidir. O menü öğesine tıklandığında orta sütunda (içerik alanında) o bileşenin içeriği görüntülenir.

10 Modül Türleri Joomla! Da modüllerin nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle modül türü terimini anlamalısınız. Modül yöneticinde görünen her modül aslında çeşitli modül türlerinin birer kopyasıdır. Modül yöneticisine baktığınızda her bir modülün türünü görebilirsiniz. Modül türü üzerinde modülün oluşturulduğu birer şablon gibidir.

11 Modül Türleri Sisteme yeni bir modül eklediğinizde aslında bir modül türü yüklemiş olursunuz. Joomla o modülün bir kopyasını sizin için otomatik olarak oluşturur. Modül yöneticisinde Yeni düğmesine tıkladığınızda, yeni kopyalar ekleyebileceğiniz modül türlerini görebilir, bir modülü seçip Kopyala düğmesine tıklayarak o modülün ikinci bir kopyasını oluşturabilir ve ikinci kopyanın parametrelerini ilkinden farklı olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

12 Varsayılan Site Modülleri 1. Sarıcı: Bu modül istediğiniz bir sayfanın adresini girerek o sayfayı bir iç çerçeve (ifarame) içinde görüntüleyebilmenizi sağlar. Böylece bu harici sayfa web sitenizin içindeymiş gibigörünür. Sarıcı modülünün ayarlanması gereken birkaç önemli özelliği vardır. Elbette en önemli özelliği, çerçeve içinde gösterilmesi istenen sayfa adresini yazmanız gereken Site Adı ayarıdır. Bu adres sizin sitenizdeki bir sayfa olabileceği gibi tamamen farklı bir sitedeki adres de olabilir.

13 Varsayılan Site Modülleri 1. Sarıcı: Kaydırma çubukları ayarını kullanarak modülde kaydırma çubuğu görünmesini isteyip istemediğinizi ayarlayabilir, Genişlik ve Yükseklik özellikleri ile de çerçevenin boyutlarını ayarlayabilirsiniz.

14 Varsayılan Site Modülleri 2. Rastgele Resim: Seçilen klasördeki resimlerden birini rastgele görüntüler. Modül özellerinden Resim Çeşidi ile görüntülemek istediğiniz resimlerin türünü, Resim klasörü ile görüntülenecek resimlerin bulunduğu klasör adını, Bağlantı özelliği ile görüntülenen resime tıklandığında açılacak sayfa adresini, Genişlik ve yükseklik ile de resimlerin boyutlarını belirleyebilirsiniz.

15 Varsayılan Site Modülleri 3. Reklamlar Reklam modülü, reklam bileşeni ile ayarladığınız reklam kampanyalarını görüntülemeye yarar. Bir reklam kampanyasının nasıl oluşturulup yönetileceğini reklam bileşenleri belirler. Reklam modülü ise reklamların görüntülenmesi için birkaç parametre ayarına sahiptir. Örneğin, Sayı parametresi ile bir seferde kaç reklam gösterileceği belirlenir.

16 Varsayılan Site Modülleri 3. Reklamlar Reklam Veren ve Kategori parametreleri, reklam bileşeninde oluşturduğunuz kampanyayı seçmenize yardımcı olur. Anahtar sözcüğe göre ara parametresi, banner’ı makalenin meta anahtar sözcükleri ile eşleştiren güçlü bir özelliktir. Rastgele parametresi, banner’ların rastgele mi yoksa sırayla mı gösterileceğini belirler. Sayfa başlığı ya da sayfa altlığı metni parametreleri ile banner ın altında ya da üstünde metin görüntüleyebilirsiniz.

17 Varsayılan Site Modülleri 4. Hiyerarşik Menüler Hiyerarşik menüler modülü o anda görüntülemekte olduğunuz sayfanın web sitesi içindeki tam yolunu gösterir. Sayfa hiyerarşisi içinde en üst seviyeye çıkmak için hiyerarşik menüdeki linklere tıklanabilir.

18 Site Bileşenleri Reklam Bileşeni: Reklam bileşeni ticari ya da ticari olmayan amaçlarla banner reklamlarınızı yayınlayabilmeniz için yeterli bir sistem sunar. Bannerlar belli bir sayıda gösterilmek için programlanabilir ve ziyaretçilerinizin bannerlara kaç kere tıkladığını takip edebilirsiniz. Reklam bileşeni, reklam modülü ile ortaklaşa çalışır.

19 Site Bileşenleri Reklam Bileşeni: Bileşenler>Reklamlar>Reklamlar yolu ile ulaşabileceğiniz Reklam Yöneticisinde sistemde kayıtlı bannerlar listelenir İzlenimler sütununda bannerın kaç kez tıklandığı ve kaç kez daha tıklanabileceği gösterilir. Yeni düğmesine tıklayarak yeni bir banner oluşturabilir ya da mevcut bir banner ismine tıklayarak onu düzenleyebilirsiniz. Banner grafiklerini images/banners klasörü altına kopyalamalısınız.

20 Site Bileşenleri İletişim Bileşeni: Sitenize iletişim bilgileriniz ile ziyaretçilerinizin sizinle iletişime geçmek için kullanacakları bir iletişim formu eklemenizi sağlar. İletişim bileşeninin parametreleri ayarlandıktan sonra be menüye bağlanmalıdır.


"İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ Öğr. Gör. Emine TUNÇEL Kırklareli Üniversitesi Pınarhisar Meslek Yüksekokulu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları