Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

EQUIZSHOW. QUİZ NEDİR?  Kelime anlamıyla “küçük sınav” anlamına gelen quiz öğrencilerin bilgilerini yapılan sınavlar haricinde ölçmek için yapılan bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "EQUIZSHOW. QUİZ NEDİR?  Kelime anlamıyla “küçük sınav” anlamına gelen quiz öğrencilerin bilgilerini yapılan sınavlar haricinde ölçmek için yapılan bir."— Sunum transkripti:

1 EQUIZSHOW

2 QUİZ NEDİR?  Kelime anlamıyla “küçük sınav” anlamına gelen quiz öğrencilerin bilgilerini yapılan sınavlar haricinde ölçmek için yapılan bir etkinliktir.  Quiz çoğu zaman öğrencileri yapılacak olan sınavlara hazırlamak, öğrencilerin bilgisini pekiştirmek ve öğrencilerin nerede eksiği olduğunu saptamak için yapılır.

3 EQUİZSHOW NEDİR?  Quiz Show öğrencilerin sosyal yönden kaynaştıkları, güncel ve entellektüel bilgi dağarcıklarını artırdıkları ve eğlenerek ders becerilerini geliştirdikleri bilgi yarışması etkinliğidir.

4 EQUİZSHOW NASIL KULLANILIR  İlk önce equizshow’un resmi web sayfasına girilir ve bir üyelik oluşturulur.  Web sayfasının dili ingilizce olarak ayarlanmıştır fakat kullanımı oldukça kolaydır.  Sağ tarafta gördüğümüz fotograf web sayfasına girince karşımıza çıkar.  Sayfanın sağ tarafında bulunan title kısmına kullanıcı adı yazılır ve şifre belirlendikten sonra üyelik gerçekleşir.

5 EQUİZSHOW NASIL KULLANILIR  Quiz hangi ders için yapılacaksa öğretmen o ders ve konuyla ilgili 5 kategori belirler.  Başlıkların altına zorluk derecesine göre sorular yazılır.  Her başlığın altına 100 puanla 500 puan arası 5 soru girilr.  5 kategoriye ilişkin 25 soru oluşturulur ve cevapları sisteme girilir.  Tercihe göre sorular test ve ya klasik tarzda olabilir.

6 EQUİZSHOW NASIL KULLANILIR  Kategoriler ve sorular sisteme girildikten sonra sistem öğretmene(hazırlayana) özel bir link veriyor.  Quizi nerede ve ne zaman yapmak isterseniz bu linki internete bağlı olan bir bilgisayardan internet tarayıcısına kopyala yapıştır yöntemi ile açabilirsiniz.  Equizshow’un bize verdiği link http://equizshow.com/play/46170 http://equizshow.com/play/46170  Link tarayıcıya yazılınca sağ taraftaki sayfa açılıyor.

7 EQUİZSHOW NASIL KULLANILIR  Öğretmen tarayıcıdan quizi açmadan önce sınıfta iki grup belirler.  İki farklı grup belirlendikten sonra play tıklanarak equizshow başlatılır.  Equizshow sıradan quizlerden çok farklıdır en önemlisi bir oyun gibidir.

8 EQUİZSHOW NASIL KULLANILIR  Play tıklanınca sağ tarafta gördüğümüz sayfa gelir ve sırasıyla grupların seçimi ile sorular açılmaya başlanır.  Sorular puanların üzerine tıklanarak açılır.  Her puanın altında zorluk derecesine göre sorular bulunur.

9 EQUİZSHOW NASIL KULLANILIR  Örneğin bilim felsefesi kategorisinin 100 puanlık sorusu seçildi.  Bilim felsefesi kategorisinin altındaki 100 puanın üzerine tıkladıktan sonra sağ taraftaki sayfa açılıyor.  İki grupta cevaplarını söyler ve daha sonra doğru cevabı görmek için show response tıklanır.  Gruplar fotografın alt tarafında team 1 ve team 2 diye oluşmuştur.  Soruyu doğru bilen grup için correct bilemeyen grup içinse incorrect tıklanır.  Diğer soruya geçmek ve devam için continue tuşanır.

10

11 EQUİZSHOW NASIL KULLANILIR  Quiz içerisinde bulunan bütün sorular her iki grup tarafından cevaplandıktan sonra grupların alt tarafta kazandıkları puanlar çıkar.  Alınan puana göre kazanan grup belirlenir.  Öğremen yaptığı bu etkinlikte kazanan grubu teşvik etmek için dilerse ödül verebilir.  Kaybeden grupta hem quizi hem ödülü kaybettiği için bir sonraki quize daha iyi çalışır.  Ayrıca yapılan quizde değişiklik yapmak için web sayfası kod veriyor ve bu kodla değişiklik yapılıyor.  Quiz showda bulnan sorular istenirse print seçeneği tıklanarak yazdırılabilinir.

12 HAZIRLANAN QUİZ DE DÜZENLEME YAPMAK İSTEDİĞİMİZDE  Üye olduktan sonra bize verilen düzenleme linki kullanılır  Bize verilen link;  http://www.equizshow.com/edit/ 46170 http://www.equizshow.com/edit/ 46170  Verilen linke girildiğin de sağ taraftaki ekran ile karşılaşılır.  Bu ekrana girdiğimizde üye olurken girdiğimiz şifre ile giriş yapılır ve düzenlememizi bu şekilde gerçekleştirebiliriz.

13 QUİZ SAYFASINA SİMGE EKLEME  EQUİZSHOW’a girildiğinde en alt kısımda bir link görüyoruz.  http://icons8.com  Bu linke girdiğimizde birden çok kategorilere ayrılmış simgeler göreceğiz.  Bu simgelerden quizimize uygun olanı seçip kullanabiliriz.  Fakat bunun içinde girilen sayfaya üye olmamız gerekmektedir.  *** Bu kadar uğraşmayıp kopyala yapıştır yöntemi ile simgeleri kullanmamız mümkündür. Bu yöntem daha kısa olacağından tercih edilebilir.

14

15

16

17 EQUİZSHOW’UN AMAÇLARI VE SONUÇLARI  Öğrenciler quiz ile bilgilerini pekiştirir.  Teknolojik materyaller kullanılarak öğrencilerin derse odaklanması kolayca sağlanır.  Öğrencilerin bilgileri sınanırken aynı zamanda o konuya ilişkin bilgi birikimleri öğrencilerin eğleneceği bir şekilde arttırmak hedeflenir.  Okuduğunu anlama ve kısa sürede cevaplayabilme yetenekleri gelişir.  Derste anlatılan konulara ilişkin öğrencilerin ölçümü sağlanır.  Rekabet etme, kazanma duyguları pekişir.  Grup bilinci oluşur.  Aktif bir şekilde derse katılım sağlanır.

18 ÖDEVİ HAZIRLAYANLAR  SULTAN ALTINIŞIK  YASİN DOĞAN  NEBAHAT KÖLEOĞLU  NURDAN ÖZTÜRK  ELİF YİTMEN  MALTEPE ÜNİVERSİTESİ FELSEFE BÖLÜMÜ MEZUNU  MALTEPE ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ MEZUNU  MALTEPE ÜNİVERSİTESİ SOSYOLOJİ BÖLÜMÜ MEZUNU  MALTEPE ÜNİVERSİTESİ FELSEFE BÖLÜMÜ MEZUNU


"EQUIZSHOW. QUİZ NEDİR?  Kelime anlamıyla “küçük sınav” anlamına gelen quiz öğrencilerin bilgilerini yapılan sınavlar haricinde ölçmek için yapılan bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları