Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERMENİ SORUNU - İDDİALAR VE GERÇEKLER - Hazırlayan: Feridun ESER Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi Felsefe Öğretmeni.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERMENİ SORUNU - İDDİALAR VE GERÇEKLER - Hazırlayan: Feridun ESER Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi Felsefe Öğretmeni."— Sunum transkripti:

1 ERMENİ SORUNU - İDDİALAR VE GERÇEKLER - Hazırlayan: Feridun ESER Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi Felsefe Öğretmeni

2 TÜRKLERLE ERMENİLERİN KARŞILAŞMASI: 11.yy.

3 TÜRK İDARESİNE KADAR ERMENİLER… Ermeniler, 11.yy.a kadar sırası ile; *Pers, (M.Ö yy.) *Sasani, (M.Ö. 2 - M.S. 7.yy.) *Bizans, (M.S yy.) *Arap egemenliğinde yaşamışlar; Bölgede tarih boyunca bağımsız bir devlet kuramamışlardır.

4

5 TÜRK İDARESİNDE AZINLIKLAR: AZINLIK, GAYRİMÜSLİMLER İÇİN KULLANILIR. TÜRKLER, AZINLIKLARI KENDİ İÇ İŞLERİNDE SERBEST BIRAKMIŞ; BÖYLELİKLE AZINLIKLAR, KÜLTÜRLERİNİ DEVAM ETTİREBİLMİŞLERDİR.

6 Ermeni Tarihçi Matheaus;(12.yy.) “Türkler, Bizans ve Sasanilere göre Ermeni halkına daha iyi davranmışlardır.” Ermeni Yazar Nersessian (1978) : “Ermeniler, Türk idaresi altında hürriyete kavuşmuşlardır.”

7 TÜRK TOPLUM YAPISI İÇİNDE AZINLIKLARIN DURUMU: Ubicini, Mikoscha, Lamartine ve Dadyan: “Türkler, idareleri altında yaşayan milletlere dini veya ırki herhangi bir sebeple baskı yapmamaktadırlar.” Levon Dabağyan (Günümüz Ermeni Tarihçisi): “Ermeniler, milli varlıklarını Türklere borçludurlar; eğer Anadolu, Bizans hakimiyetinde kalsa idi, Ermeni adı tarihten silinebilirdi.”

8 Fatih Döneminde Ermeni Patrikliği kuruldu. (15.yy)

9 Ermeniler, 18.yy. ortalarına kadar Türkçe konuşurlar ve Türkçe isimler kullanırlardı. Türklerle bu derece kaynaştıkları için; Millet-i Sadıka olarak kabul edilmişlerdi...

10 Ermeniler, Türklere o derece uyum sağlamışlardı ki; Alman Mareşal Moltke: 1835 yılında, “Ermenilere hakikatte Hıristiyan Türkler denilebilir.”. demekten kendini alamamıştır.

11 Osmanlı idaresinde Bayındırlık, Bahriye, Hariciye, Maliye, Hazine, Posta-Telgraf, Darphane Bakanlıkları, Müsteşarlıkları yapan Ermeniler olmuştur...

12

13 19. yüzyılın son çeyreğine kadar Osmanlıların bir Ermeni Sorunu olmadığı gibi, Ermeni halkının da Türk yöneticileriyle halledemedikleri bir mesele mevcut değildi.

14 ANCAK; Osmanlı Devleti zayıflamaya başlayınca… Rus, İngiliz ve Fransızlar ERMENİLERDE: “TÜRK KARŞITLIĞI” FİKRİNİ UYANDIRDILAR; VE ERMENİLER, ÖRGÜTLENMEYE BAŞLADILAR…

15 EDGAR GRANVİLLE diyor ki; “BU İŞ, ERMENİLERDEN DOĞMAMIŞTIR; RUSLAR, ERMENİLERİ KIŞKIRTINCAYA KADAR ANADOLU’DA BİR ERMENİ HAREKETİ YOKTU.”

16 ERMENİ KOMİTALARI, 1887’DEN SONRA KANLI FAALİYETLERİNE BAŞLADILAR. İŞTE ÖRGÜT İSİMLERİ:

17 Hınçak Taşnak Ramgavar Silahlılar Cemiyeti Ermenistan’a Doğru Cemiyeti Genç Ermenistan Cemiyeti İttihat ve Halas Cemiyeti Karahaç

18 İNGİLTERE’NİN ERZURUM KONSOLOSU GRAVES - (1895): “TÜRK – ERMENİ ÇATIŞMASINI BAŞLATANLAR, ERMENİ KOMİTACILARIDIR. BUNDAN ÖNCE ERMENİLERLE TÜRKLER ARASINDA BİR ÇATIŞMA YOKTU.” (Kaynak: Newyok Herald Gazetesi muhabiri S. Whitman’in Turkısh Memories adlı eseri.) Rus Konsolos Mayewski de benzer ifadeler kullanmaktadır.

19 Ermeni Kiliselerinin Kışkırtıcı Faaliyetleri

20 ERMENİ KİLİSESİ, ERMENİ DİN ADAMLARI, ERMENİ AYRILIKÇI HAREKETİNİ VE TÜRK DÜŞMANLIĞINI KIŞKIRTMIŞTIR. KOMİTACILAR, KENDİLERİNİ ERMENİ HALKININ KURTARICISI OLARAK GÖRMÜŞLERDİR.

21 Ayaklanan Halk

22 NETİCE! EMPERYALİZMİN OYUNU TUTUYOR… VE ERMENİLER… KAN DÖKMEYE BAŞLIYOR!

23 HEDEF: BÜYÜK ERMENİSTAN’IN kurulması.YÖNTEM: TÜRK KANI DÖKEREK

24

25 İSYANLAR: Erzurum Kumkapı Gösterisi- (İstanbul) Kayseri, Yozgat, Merzifon Olayları Sason (Batman) İsyanı, Babıali Gösterisi Zeytun İsyanı (Kahramanmaraş) Van İsyanı ve Osmanlı Bankası Baskını İkinci Sason İsyanı Sultan Abdülhamid’e Suikast Girişimi Adana İsyanı Kayseri ve Bitlis Olayları TOPLAM: 38 İSYAN

26 BAŞLARI, BACAKLARINA BAĞLANARAK ÖLDÜRÜLMÜŞ TÜRKLER

27 ANNE KARNINDAKİ, KUNDAKTAKİ BEBELERİ ÖLDÜRDÜLER.

28 DÖVÜLDÜKTEN SONRA BAŞLARI KESİLEREK ÖLDÜRÜLMÜŞ TÜRKLER

29 . Doğu Anadolu harabe haline geldi. ( )

30

31 Atatürk Üniversitesi tarafından yapılan kazı sonucu, toplu mezardan çıkartılan Ermeni katliamına uğramış Türklere ait iskelet parçaları.

32 KANIT MI ARIYORSUNUZ?... TÜRKLERE AİT BİR TOPLU MEZAR!

33

34

35 İSYAN VE KATLİAMLAR DURMAK BİLMİYORDU… OSMANLI DEVLETİ’NİN ALDIĞI KARARLA; KOMİTALAR KAPATILDI VE… ÇETECİLER TUTUKLANMAYA BAŞLANDI.

36 Ermeni soykırımının Yıldönümü 24 Nisan 1915

37 DEVLET MECBUR KALIYOR! 1887’DEN BERİ AKAN KANI DURDURMAK İÇİN TEHCİR UYGULAMASI BAŞLIYOR (1915) 30 SENE SONRA?!...

38 TEHCİR ETTİRİLEN ERMENİ SAYISI: PROF. HALAÇOĞLU’NA GÖRE: ABD RESMİ KAYNAKLARINA GÖRE: PLANLANAN BÖLGELERE SAĞ ULAŞAN ERMENİ SAYISI: TEHCİRDE ÖLEN ERMENİ SAYISI: ERMENİ TEHCİRİ OLMASA İDİ; KARŞILIKLI ÖLÜMLER ARTARDI. OSMANLI DEVLETİ, TEHCİR EDENLERİ KORUMAK İÇİN CEPHEDEN ASKER ÇEKMİŞ VE KORUMAYA ÇALIŞMIŞTIR. AMAÇ, KATLİAM YAPMAK OLSA İDİ; TEHCİR ETTİRMEDEN ERMENİLER YAŞADIKLARI YERDE KATLEDERDİ.

39 TEHCİR ETTİRİLMEYEN ERMENİ SAYISI: SAVAŞ BİTTİKTEN SONRA OSMANLI DEVLETİ, ERMENİLERİN GERİ DÖNMESİNE İZİN VERDİ, YARDIMCI OLDU. YAKLAŞIK ERMENİ, ANADOLU’YA GERİ DÖNDÜ. GERİ DÖNENLERLE BİRLİKTE (1921) ANADOLU’DAKİ ERMENİ NÜFUSU: (ERMENİ PATRİKHANESİ VERİLERİNE GÖRE)

40

41 HOVANNES KAÇAZNUNİ: (ERMENİSTAN'IN İLK DEVLET BAŞKANI; 1923 YILINDA, BÜKREŞ’TE, TAŞNAK SÜTYUN GENEL KURULUNDA) "ERMENİLER, RUSYA, İNGİLTERE VE FRANSA'NIN OYUNUNA KANDILAR. ÖLDÜRDÜK VE ÖLDÜRÜLDÜK. TAŞNAKLARIN YAPTIKLARI HATA İDİ."

42 KAYSERİ’DE KATLEDİLEN TÜRKLER İÇİN YAKILMIŞ AĞITLARDAN BİRİ: “KAPI KAPI GEZİYORLAR, İFADEYİ YAZIYORLAR; DÜŞMAN BAŞINA VERMESİN, OĞLAK GİBİ YÜZÜYORLAR. KELE DUDU, KANLI GÖMLEK, YU DİYORLAR; BEBEKLERİ KAYNATMIŞLAR, KUZU ETİ, YE DİYORLAR. ENFİYECİ HÜSEYİN’İ TELLERİNEN BOĞUYORLAR; ZABIT KATİBİ MEHMET’İ TOPUZUNAN DÖVÜYORLAR.”

43 Anadolu ve Kafkaslar’da Türk, Ermeniler tarafından katledildi.

44 ARASINDA ÖLEN ERMENİ VE TÜRK SAYISI: Justin Mc Carthy: Çoğunluğu Türk olmak üzere müslüman öldü. (Ermeni kayıpları: civarındadır.) Bogos Nubar: Türk öldü. KORKU NEDENİ İLE BÖLGEYİ TERK EDEN TÜRK NÜFUSU: Rus belgelerine göre: Osmanlı belgelerine göre:

45 ABD ESKİ BAŞKANI R. REAGAN’IN HUKUK DANIŞMANI BRUCE FEİN diyor ki… “1981 YILINDA BEYAZ SARAY’IN YAPTIRDIĞI ÖZEL ARAŞTIRMAYA GÖRE ERMENİ TERÖR ÇETELERİNİN MÜSLÜMANI ÖLDÜRDÜĞÜ TESPİT EDİLMİŞTİR. ERMENİ KAYIPLARI İSE CİVARINDADIR.”

46 TÜRK ERMENİ YALAN

47 PROF. JUSTİN MC CARTHY: TÜRK – ERMENİ ÇATIŞMALARINI BAŞLATANLAR, ERMENİ KOMİTACILARDIR. TÜRKLER KENDİLERİNİ SAVUNDULAR. ERMENİ NÜFUSUNA İLİŞKİN RAKAMLAR KASITLI OLARAK ABARTILMAKTADIR. OSMANLI DEVLETİ’NİN VERDİĞİ RAKAMLAR, GÜVENİLİR VE OBJEKTİFTİR.

48 PROF. STANFORD SHAW- (1977): “ERMENİLERE YÖNELİK BİR SOYKIRIM YOKTUR; KARŞILIKLI KIRIM VARDIR.”

49 RUS YARBAY TWERDOKHLEBOF VE GENERAL ODİŞELİDZE: DOĞU ANADOLU’DA “KATLİAM VE SOYKIRIMI YAPANLARIN ERMENİLER OLDUĞUNU” RAPORLARLA RUS GENELKURMAYINA İLETMİŞLERDİR.

50 PROF. NORMAN STONE: (İSKOÇYA) “ERMENİLERİN ORTAYA KOYDUKLARI BELGELER DÜZMECEDİR; TÜRKLER, SOYKIRIM UYGULAMADI.”

51 ABD’Lİ AMİRAL BRİSTOL VE GENERAL HARBOURD: (1919) ERMENİ İDDİALARININ YALAN OLDUĞUNU ve SOYKIRIMA UĞRAYANLARIN TÜRKLER OLDUĞUNU RAPOR ETMİŞLERDİR.

52 DOĞU ANADOLU’DA TÜRK VE ERMENİ NÜFUS KARŞILAŞTIRMASI İSİMTÜRK NÜFUSU ERMENİ NÜFUSU WAMBERT TRODER JAKMEN ZELENOF COİNET

53 SEVR ANTLAŞMASINA GÖRE ERMENİSTAN

54 KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA TAŞNAKLAR, 1918 YILINDA KAFKASYA’DA ERMENİSTAN’I KURDUKLARINI İLAN ETTİLER VE KURDUKLARI ORDU İLE ANADOLU’YA GİRDİLER. BU SALDIRI, DOĞU CEPHESİ KOMUTANI KAZIM KARABEKİR TARAFINDAN DURDURULDU VE PÜSKÜRTÜLDÜ. ERMENİLER, KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA GÜNEY CEPHESİNDE FRANSIZ VE İNGİLİZ İŞGAL KUVVETLERİ İÇİNDE GÖNÜLLÜ ASKERLİK YAPMIŞLAR VE BÖLGEDEKİ TÜRKLERE ZULÜM YAPMIŞLARDIR.

55 KARABETYAN CEMİYETİ!... KURTULUŞ SAVAŞI YILLARINDA, TÜRKLERE SİLAHLA, MADDİYATLA VE BEDENEN YARDIM EDEN BİR ERMENİ CEMİYETİDİR. BU CEMİYET, “TÜRK – ERMENİ TEALİ CEMİYETİ” OLARAK DA BİLİNİR. BU CEMİYET, TÜRKLERLE ERMENİLERİN BİRLİKTE VE BARIŞ İÇİNDE YAŞAMALARINI İSTEMEKTE İDİ.

56 YENİ DALGA ERMENİ TERÖR ÖRGÜTLERİ: ASALA (Ermeni Gizli Ordusu) JCAG (Ermeni Soykırımı Adalet Komandoları) NAR (Yeni Ermeni Direnişi) AMAÇLARI: SÖZDE SOYKIRIMIN İNTİKAMINI ALMAK VE ULUSLAR ARASI KAMUOYUNUN DİKKATİNİ ÇEKMEK. YİNE KAN AKMAYA BAŞLIYOR…BU SEFER HEDEF: YURT DIŞINDAKİ TÜRK VARLIĞI

57 1979 Yılından İtibaren Ermeni Teröründe Büyük Artış: 21 Ülkenin 38 Kentinde; 39 Silahlı, 70 Bombalı, 1 İşgal, Toplam: 110 Terör Olayı.

58 1979 Yılından İtibaren Ermeni Teröründe Büyük Artış Bu Olaylarda; 42 Türk Diplomatı ve 4 Yabancı Uyruklu Ölü, 15 Türk ve 66 Yabancı Uyruklu Kişi Yaralı.

59

60 3 T Planı LOBİ FAALİYETLERİ İLE…

61 AMAÇ: “BÜYÜK ERMENİSTAN”I KURMAK, HALA VAZGEÇMEDİLER: 1991 YILINDA AZERBAYCAN’A BAĞLI KARABAĞ’I İŞGAL ETTİLER; VE İŞGAL HALA SÜRMEKTE!

62 ARASINDA RUS VE ERMENİ ASKERLERİNCE AZERİ ÖLDÜRÜLMÜŞ, BİR O KADARI YARALANMIŞTIR. KARABAĞ İŞGALİNDEN (1991) DOLAYI ’DAN FAZLA AZERİ HALEN TOPRAKLARINDAN AYRI YAŞAMAKTADIRLAR.

63 1991- AZERBAYCAN/ HOCALI ANNELERİ, BABALARI, ÇOCUKLARI ÖLDÜRDÜLER!

64 1991- HOCALI

65 GÜNÜMÜZDE ERMENİSTAN

66 GÜNÜMÜZDE TÜRKİYE’DEKİ ERMENİ SAYISI: ERMENİ KİLİSESİ, 16 ERMENİ OKULU VAR. ERMENİCE YAYIN YAPAN 3 GAZETE VAR. SANATÇI ERMENİLER: ROBER HATEMO, ONNO TUNÇ, CEM KARACA, ARTO, HAYKO CEPKİN, ADİLE NAŞİT SOSYOLOG – YAZAR: ETYEN MAHCUPYAN (Başbakanlık danışmanlığı yaptı.) GAZETECİ: HAYKO BAĞDAT

67 Ermenistan Parlamentosu’nca 23 Ağustos 1990'da kabul edilen bildiride; "Ermenistan Cumhuriyeti, Osmanlı Türkiyesi ve Batı Ermenistan'da gerçekleştirilen 1915 soykırımının uluslar arası kabul görmesi çabasını destekler" maddesine yer verilmiştir.

68 Asılsız soykırım iddiası maalesef hala bazı parlâmentolarda kabul görmektedir.

69 SOYKIRIM İDDİASINI KABUL EDEN BAZI ÜLKELER: Uruguay Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Arjantin Rusya Kanada ve Yunanistan Belçika Fransa ve İtalya Avrupa Birliği Parlamentosu

70 BAŞARAMAYACAKLAR! “TÜRKİYE CUMHURİYETİ VE TÜRK VARLIĞI İLELEBET VAR OLACAKTIR!” ‘‘DEVLET-İ EBED MÜDDET’’


"ERMENİ SORUNU - İDDİALAR VE GERÇEKLER - Hazırlayan: Feridun ESER Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi Felsefe Öğretmeni." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları