Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİTABANI & VERİTABANI YÖNETİMİ. VERİ NEDİR? DAĞINIK BİLGİ KÜMESİDİR. VERİ, ANLAMLI BİR ŞEKİLDE DÜZENLENDİĞİ ZAMAN YARARLI BİLGİ OLUR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİTABANI & VERİTABANI YÖNETİMİ. VERİ NEDİR? DAĞINIK BİLGİ KÜMESİDİR. VERİ, ANLAMLI BİR ŞEKİLDE DÜZENLENDİĞİ ZAMAN YARARLI BİLGİ OLUR."— Sunum transkripti:

1 VERİTABANI & VERİTABANI YÖNETİMİ

2 VERİ NEDİR? DAĞINIK BİLGİ KÜMESİDİR. VERİ, ANLAMLI BİR ŞEKİLDE DÜZENLENDİĞİ ZAMAN YARARLI BİLGİ OLUR.

3 VERİTABANI NEDİR? BİRBİRİ İLE İLİŞKİLİ VERİLER TOPLULUĞUDUR. YA DA, DAHA DETAYLI BİR TANIMLA; VERİYİ YÖNETMEK VE SUNMAK İÇİN KULLANILAN TABLOLAR, FORMLAR, VERİ ERİŞİM SAYFALARI, SORGULAR VE RAPORLARDAN OLUŞAN NESNELER TOPLULUĞUDUR. VERİTABANI SADECE VERİLER YIĞININI DEĞİL, BUNLAR ARASINDAKİ İLİŞKİYİ DE İNCELER.

4 VERİTABANININ FAYDALARI VERİ TEKRARLARI ORTADAN KALDIRILIR YA DA EN AZA İNDİRİLİR. BELLEK ALANI İSRAFI ÖNLENİR. STANDART BİR SORGU DİLİ KULLANMAK MÜMKÜNDÜR. VERİ BÜTÜNLÜĞÜNÜN BOZULMASI ÖNLENİR.

5 VERİTABANININ RİSKLERİ KURULUM VE BAKIMI KLASİK DOSYA SİSTEMİNDEN PAHALIDIR. SİSTEM İÇİNDE BAZI BİLEŞENLER İYİ TASARLANMAZSA SİSTEM BİR BÜTÜN OLARAK BAŞARISIZLIĞA UPRAYABİLİR.

6 VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMİ NEDİR? (DATABASE MANAGEMENT SYSTEM) BİR VERİ TABANI OLUŞTURUP ÜZERİNDE ÇEŞİTLİ İŞLEMLER YAPILMASINI SAĞLAYAN PROGRAMLAR TOPLULUĞUDUR.

7 İLİŞKİSEL VERİ TABANI NEDİR? VERİTABANI UYGULAMALARI İKİ TEMEL TÜRE AYRILABİLİR. DÜZ-DOSYA VERİTABANLARI OLUŞTURAN LAR İLİŞKİSEL (RELATIONAL) VERİTABANLARI OLUŞTURANLAR.

8 DÜZ-DOSYA VERİTABANI NEDİR? BU TÜR PROGRAMLARDA TÜM VERİTABANI TEK BİR TABLOYA SIĞDIRILMALIDIR. BU, BİRKAÇ KAYITTA ORTAK OLAN HERHANGİ BİR BİLGİNİN HER KAYITTA TEKRARLANACAĞI ANLAMINA GELİR. WORD VE EXCEL BU TÜR PROGRAMLARA ÖRNEKTİR.

9 DÜZ-DOSYA VERİTABANI NEDİR? NOADSOYADSINIF ADIEĞİTMEN 1ALİPAKEL İŞİCAN CANAY 2VELİSALEL İŞİCAN CANAY 3AHMETVEREL İŞİCAN CANAY 4MEHMETKAÇELEKTRİKAYŞE UFAK VELİKAPELEKTRİKAYŞE UFAK

10 İLİŞKİSEL VERİTABANI NEDİR? BU TÜR VERİ TABANINDA BİR ÇOK FARKLI TABLO KULLANILIR VE TABLOLAR ARASINDA İLİŞKİLER OLUŞTURULUR. BİR İLİŞKİ, BİR TABLOYA, BAŞKA BİR BAŞKA BİR TABLODAKİ KAYDI BAĞLANMAMIZI SAĞLAR. BU ŞEKİLDE VERİLER DAHA AZ YER KAPLAR VE GÜNCELLEME KOLAYLAŞIR.

11 RDMS (RELATINAL DATABASE MANAGEMENT SYSTEM) İLİŞKİSEL VERİTABANI ÖZELLİĞİ OLAN VERİTABANI YÖNETİM SİSTEMLERİDİR. MICROSOFT ACCESS, MICROSOFT SQL SERVER, ORACLE, IBM DB2 EN ÇOK KULLANILANLARIDIR.

12 VERİTABANI YÖNETİCİSİ VERİTABANI ÜZERİNDE HER TÜRLÜ YETKİYE SAHİP OLAN KİŞİDİR. VERİTABANININ TASARIMI, ÜZERİNDE YAPILACAK DEĞİŞİKLER, KULLANICILARA GEREKLİ İZİNLERİN VERİLMESİ GİBİ İŞLERİ YAPMAKLA YÜKÜMLÜDÜR.

13 VERİTABANI BİLEŞENLERİ TABLOLAR FORMLAR VERİ ERİŞİM SAYFALARI SORGULAR RAPORLAR

14 TABLO NEDİR? BİR VERİTABANINDA VERİLERİN SAKLANDIĞI NESNELERDİR. BİR VERİ TABANINDA BİR VEYA DAHA FAZLA TABLO OLABİLİR. ÖRNEĞİN “BİLKUR” İSİMLİ VERİTABANINDA “KURSLAR”, “KURSİYERLER” VE “EĞİTMENLER” İSİMLİ 3 ADET TABLO OLABİLİR.

15 TABLO HER SÜTÜN, BİR BİLGİ KATEGORİSİ OLAN BİR ALANI TEMSİL EDER. HER SATIR İSE BİR ÖĞE İÇİN BİLGİ SAKLAYAN KAYITTAN OLUŞUR. NOADSOYADTELFAX 125ALİORTAK3233243433 349VELİBOZUK5432453135

16 VERİ TÜRLERİ TABLONUN ALAN İSİMLERİ BELİRLENDİKTEN SONRA, HER BİR ALANIN İÇERDİĞİ VERİ TÜRÜNÜNÜ DE BELİRTİLMESİ GEREKİR. VERİ TÜRÜ METİN, NOT, SAYI,TARİH/SAAT, PARA BİRİMİ, OTOMATİK SAYI, EVET/HAYIR, OLE NESNESİ VEYA KÖPRÜ OLABİLİR.

17 METİN EN FAZLA 255 KARAKTERLİK ALFASAYISAL KARAKTERLERDİR. ÖRNEĞİN PERSONEL ADI, SOYADI... BÖYLE ALANLAR ÜZERİNDE DOĞRUDAN DOĞRUYA MATEMATİKSEL İŞLEMLER YAPILAMAZ.

18 NOT BAZEN TABLO İÇİNDE UZUN AÇIKLAMALAR YAPMAK GEREKEBİLİR. BU TÜR ALANLARA 65.500 KARAKTER UZUNLUĞUNDA VERİ KAYDEDİLEBİLİR.

19 SAYI SAYISAL DEĞERLER İÇİN KULLANILIR. BYTE, TAMSAYI, UZUN TAMSAYI, ÇİFT VE TEK DUYARLIKLI TANIMLARI YAPILABİLİR.

20 TARİH/SAAT BELLEKTE 8 BYTE’LIK YER KAPLAR VE TARİH/SAAT BİLGİSİ İÇERİR.

21 PARA BİRİMİ ÖZELLİKLE BÜYÜK PARASAL GEĞERLERİN KULLANILDIĞI ALANLARDIR. SAYININ TAMSAYI KISMI EN FAZLA 15, ONDALIKLI KISMI EN FAZLA 4 KARAKTER OLABİLİR.

22 OTOMATİK SAYI BÖYLE VERİ TÜRÜNE SAHİP ALANLAR, TABLOYA YENİ BİR KAYIT EKLENDİĞİNDE, ACCESS TARAFINDAN OTOMATİK OLARAK ÜRETİLEN SIRALI YA DA RASTLANTISAL DEDEĞERE SAHİP OLURLAR. BU ALANDA BELİRTİLEN SAYISAL DEĞER TEKTİR VE AYRI KAYITLARDA BİRBİRİNİN AYNI OLAMAZ.

23 BOLEAN (EVET/HAYIR ) 1 BYTE’LIK UZUNLUĞA SAHİP BU ALANLAR EVET VEYA HAYIR BİÇİMİNDEKİ VERİLERİN SAKLANMASI İÇİN KULLANILIR.

24 OLE NESNESİ EĞER TABLO ALANLARINDA RESİM, SES VEYA GRAFİK GİBİ OLE NESNELERİNİN SAKLANMASI SÖZKONUSU İSE BU TANIMLAMA YAPILIR. BU ALANIN BÜYÜKLÜĞÜ EN FAZLA 1 GB OLABİLİR.

25 KÖPRÜ (HİPERLİNK) BU VERİ TÜRÜ İLE HERHANGİ BİR WEB SİTESİNİN ADRESİ SAKLANIR.

26 ALAN BOYUTU VERİ TÜRLERİNİ İÇEREN ALANLARDA BAZI ÖZEL TANIMLAMALAR YAPILABİLİR. BYTE, INTEGER, LONG INTEGER BUNLARDAN BİRKAÇIDIR.

27 BYTE 0-255 ARASI POZİTİF TAMSAYILARI SAKLAR. BELLEKTE 1 BYTE YER KAPLAR.

28 INTEGER (TAMSAYI) 2 BYTE’LIK İŞARETLİ TAMSAYI TİPİDİR. -32.768 İLE 32.767 ARASINDA BİR DEĞER ALABİLİR.

29 LONG (UZUN TAMSAYI) 4 BYTE’LIK İŞARETLİ TAMSAYI TİPİDİR. -2.147.483.648 İLE 2.147.483.647 ARASINDA BİR DEĞER ALABİLİR.

30 DİKKAT !!!! BYTE, INTEGER VE LONG TİPİNDEKİ DEĞİŞKENLERE ONDALIK SAYI ATANIRSA, SAYI EN YAKIN TAMSAYIYA YUVARLANIR. Dim i as integer i=4.3 ‘ i=4 olarak atanır i=4.5 ‘ i=5 olarak atanır i=4.6 ‘ i=5 olarak atanır.

31 SINGLE (TEK) 4 BYTE’LIK ONDALIK SAYI TİPİDİR. (+/-)3.402823E38 İLE (+/-)1.401298E- 45 ARASINDA DEĞER ALABİLİR. ONDALIK OLARAK EN FAZLA 7 HANE SAKLAYABİLİR.

32 DOUBLE (ÇİFT) 8 BYTE’LIK ONDALIK SAYI TİPİDİR. (+/-)1.79769313486232E308 İLE (+/- )4.94065645841247E-324 ARASINDA DEĞER ALABİLİR. ONDALIK OLARAK EN FAZLA 7 HANE SAKLAYABİLİR.

33 CURRENCY 8 BYTE’LIK ONDALIK SAYI TİPİDİR. ANCAK SAYININ ONDALIK KISMI 4 BASAMAKTAN FAZLA OLAMAZ. BU TİP, DAHA ÇOK PARA HESAPLARI VE VİRGÜLDEN SONRAKİ HASSASİYETİ ÖNEMSİZ OLAN İŞLEMLER İÇİN KULLANILIR.

34 CURRENCY 922337203685477.5808 İLE 922337203685477.5808 ARASINDA DEĞER ALABİLİR. Dim i as currency i=4.30571 ‘i=4.3057 i=4.30575 ‘i=4.3058 OLARAK ATANIR.

35 DECIMAL (ONDALIK) 14 BYTE’LIK VERİ TİPİDİR. BU TİPİN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ,SAYIDAKİ BÜTÜN BASAMAKLARIN TUTULMASIDIR. BU VERİ TÜRÜ 28 ONDALİK KARAKTER SAKLAYABİLİR.

36 INPUT MASK (MASKE) VERİLERİN BELİRLİ KURALLARA UYMASINI SAĞLAYAN KISITLAMALARDIR. ÖRNEĞİN BİR ALANA SADECE SAYISAL DEĞERLERİN GİRİLMESİ ZORLANABİLİR.

37 INPUT MASK (MASKE) MASKENİN OLUŞTURULMASINDA BAZI ÖZEL İŞERETLERDEN YARARLANILIR. ?:A-Z ARASI ALFABETİK KARAKTER. L: A-Z ARASI ALFABETİK KARAKTER.* #:0-9 ARASI RAKAM VEYA BOŞLUK. + VE – KULLANILABİLİR. 0:0-9 ARASI RAKAM.+ VE – GİRİLMEZ.* 9: 0-9 ARASI RAKAM VEYA BOŞLUK. *giriş zorunlu

38 SORGULAR

39 SORGU NEDİR? VERİTABANI SİSTEMİ İÇİNDE YER ALAN TABLOLARDAKİ VERİLERİN İSTEĞE UYGUN OLARAK SEÇİLEREK, BELİRLİ BİR DÜZEN İÇİNDE SUNULMASIDIR.

40 FORMLAR

41 ACCESS VERİTABANI SİSTEMİNDE UYGULAMA GELİŞTİRİRKEN, YAPILMASI GEREKECEK İŞLEMLERDEN BİRİ DE KULLANICI ARAYÜZÜNÜN, YANİ FORMLARIN OLUŞTURULMASIDIR. FORMLAR, PROGRAM İLE KULLANICI ARASINDA BİLGİ İLETİŞİMİNİ, YANİ ETKİLEŞİMİ SAĞLAYAN ORTAMLARDIR.

42 FORM HER FORM BİR VERİTABANI NESNESİDİR. FORMLARIN OLUŞTURULMASI VE FORMLARA GİRİLEN VERİLERİN VERİTABANINA KAYDEDİLMESİ İÇİN UYGUN TANIMLARIN YAPILMASI GEREKİR.

43 ÖZELLİKLER PENCERESİ ARAÇ ÇUBUĞUNDA “PROPERTIES” BUTONUNA TIKLAYARAK FORMLA İLGİLİ ÖZELLİKLERİ BELİRLEYEBİLECEĞİMİZ ÖZELLİKLER PENCERESİ AÇILIR. BU PENCEREDEN NESNENİN HER TÜRLÜ ÖZELLİĞİ DEĞİŞTİRİLEBİLİR.

44 ÖZELLİKLER PENCERESİ BU PENCEREDE ÖZELLİKLER 5 GRUBA AYRILMIŞTIR. FORMAT:NESNELERİN BİÇİMLENDİRİLMESİ İLE İLGİLİ ÖZELLİKLERİ BARINDIRIR. DATA:FORMUN İLİŞKİDE OLDUĞU VERİLERİ VE KAYNAĞINI BELİRLER. OLAY:NESNELERE BAĞLI OLAYLARI TANIMLAR. OTHER:YUKARIDA SAYILANLARIN DIŞINDAKİ ÖZELLİKLERİ BARINDIRIR. ALL:TÜM ÖZELLİKLER GÖRÜLÜR.

45 OLAYLARIN KULLANIMI NESNELER ÜZERİNDE HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILDIĞINDA BİR OLAY GERÇEKLEŞİR. ÖRNEĞİN BİR DÜĞMEYE TIKLANMASI BİR OLAYDIR. METİN KUTUSUNUN DEĞİŞTİRİLMESİ BİR OLAYDIR.

46 BİR NESNE İÇİN OLAYIN TANIMLANMASI NESNE SEÇİLİR. ÖZELLİKLER PENCERESİNDE “EVENT” TABINA GELİNİR. İLGİLİ OLAY SEÇİLİP “ÜÇ NOKTALI” BUTONA TIKLANIR VE “CHOOSE BUILDER” PENCERESİ AÇILIR. BURADAKİ SEÇENEKLERDEN BİRİ İLE OLAY TAMAMLANIR.

47 BUILDER BU PENCEREDEN İLGİLİ OLAYA “İFADE”, “MAKRO” VEYA “KOD” YAZILABİLİR.

48 BUILDER\EXPRESSION BUILDER BURADAN BİR TAKIM KOMUTLARIN VE FONKSİYONLARIN GERÇEKLEŞMESİ SAĞLANIR. BUNLAR VISUAL BASIC KOMUT VE FONKSİYONLARIDIR.

49 BUILDER\MACRO BUILDER BAZI İŞLEMLERİ OTOMATİK HALE GETİRMEK İÇİN MAKROLAR KULLANILIR. BUILDER’DA MACRO BUILDER SEÇİLİR. MACRO’YA İSİM VERİLİR. KOMUTLAR/FONKSİYONLAR VE ÖZELLİKLERİ BELİRLENİR.

50 BUILDER\CODE BUILDER VB KODLARI KULLANILARAK OLAYLARA KOD YAZILIR.

51 TABLO ALANLARININ FORM ÜZERİNE YERLEŞTİRİLMESİ VERİTABANINDA FORMLAR MENÜSÜNE GELİN VE NEW KOMUTUNU VERİN. DESIGN VIEW’İ VE ALTTA İLGİLİ TABLOYU SEÇİN. YENİ FORM AÇILIR. VIEW\FIELD LIST KOMUTU İLE TABLO ALANLARINI GÖRÜN. İLGİLİ ALINLARI FORMA SÜRÜKLEYİN.

52 BİRDEN FAZLA TABLOYA DAYALI FORMLAR DAHA ÖNCE OLUŞTURULAN FORM TASARIM PENCERESİNDE AÇILIR. DİĞER TABLODA BULUNAN ALANIN DA FORM İÇİNE DAHİL EDİLMESİ GEREKİR. BUNUN İÇİN ÖNCE FORM SEÇİLİR, ÖZELLİKLER PENCERESİ AÇILIR. ÖZELLİKLER PENCERESİNDE “RECORD SOURCE” ALANINI İLGİLİ TABLO EKLENMELİDİR. “ÜÇ NOKTALI” BUTONA TIKLANIR. ÇIKAN UYARI PENCERESİ ONAYLANIR.


"VERİTABANI & VERİTABANI YÖNETİMİ. VERİ NEDİR? DAĞINIK BİLGİ KÜMESİDİR. VERİ, ANLAMLI BİR ŞEKİLDE DÜZENLENDİĞİ ZAMAN YARARLI BİLGİ OLUR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları