Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VERİ TABANI VE YÖNETİM SİSTEMLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VERİ TABANI VE YÖNETİM SİSTEMLERİ"— Sunum transkripti:

1 VERİ TABANI VE YÖNETİM SİSTEMLERİ
Yeni Bir Access Veri Tabanı Yaratma Tablo Oluşturma Veri Türleri (DataType Property) Alan Boyutu (FieldSize Property)

2 Yeni Bir Access Veri Tabanı Yaratma
Bir Veri Tabanı yapısını tasarlamak kadar, önemli bir diğer işlemde veri girişlerini yapmaktır. Bir Veri Tabanı yalnızca, içindeki Tabloları verilerle doldurduğunuzda amacına hizmet etmeye başlar. Sorgular, Formlar ve Raporlar ekledikçe kullanımı daha da kolaylaşır. Bir Denetim Panosu ve çeşitli araçlarla özelleştirdiğinizde tam bir Veri Tabanı uygulaması olacaktır. Microsoft Access, Tabloları, Sorguları, Formları, Raporları ve diğer nesneleri yaratırken, bir Veri Tabanı oluşturma ve özelleştirme işinin zor ve sıkıcı kısımlarını, kullanabileceğiniz sihirbazlar sunarak kolaylaştırır ve basitleştirir.

3 Tablo Oluşturma Bir Veri Tabanında diğer nesneleri oluşturulmadan önce Tablo oluşturmak gerekir. Microsoft Access bir Tablo oluşturmak için çeşitli seçenekler sunar. Bu seçenekler arasından, bir Tabloyu yapısal tüm ayrıntılarıyla oluşturmak için “Tasarım Görünümü” kullanılabilir.

4 Tablo Oluşturma Tasarım Görünümünde Tablo hazırlarken, Tablonun başlıklarını oluşturacak her bir alanın, “Alan Adı”nı, “Veri Türü”nü ve “Alan Özellikleri”ni ayrı ayrı belirlemek gerekir.

5 Veri Türleri (DataType Property)
AÇIKLAMA BOYUT Metin Varsayılan Veri Türüdür. Metin veya metin/sayı birleşimleri, hesaplama gerektirmeyen sayılar için kullanılabilen değerleri temsil eder. Örneğin; Telefon numaraları. En çok 255 karakter uzunluğunda veya Alan Boyutu özelliğinin belirlediği uzunluktadır. Not Uzun metin veya metin/sayı birleşimleri için kullanılan bir türdür. En çok karakter. Sayı Matematiksel hesaplamalarda kullanılan sayısal verilerdir. 1, 2, 4 veya 8 bayt Tarih/Saat 100 ile 9999 arasındaki yıllar için tarih ve saat değerlerini tutar. 8 bayt. Para Birimi Para birimi değerleri ve bir ila dört ondalık alanı bulunan verilerle ilgili matematiksel hesaplamalarda kullanılan sayısal verileri temsil eder. Ondalık ayracın sol tarafında en çok 15 basamak, sağ tarafında ise en çok 4 basamak kullanılır. Otomatik Sayı Tabloya yeni bir kayıt eklendiğinde Microsoft Access tarafından atanan özgün bir ardışık (1'er arttırılan) sayı veya rasgele bir sayı türüdür. Otomatik Sayı alanları güncellenemez. 4 bayt

6 Veri Türleri (DataType Property)
AÇIKLAMA BOYUT Evet/Hayır Evet ve Hayır değerleri ile iki değerden yalnızca birini içeren alanlar için kullanılır. (Evet/Hayır, Doğru/Yanlış veya Açık/Kapalı). 1 bit. OLE Nesnesi Bir Microsoft Access tablosuna bağlantılandırılmış veya katıştırılmış bir nesne için kullanılan türdür. Örneğin; Microsoft Excel elektronik tablosu, Microsoft Word belgesi, grafikler veya sesler. En çok 1 GigaBayt (Kullanılabilir disk alanıyla sınırlı) Köprü Metin olarak saklanan ve Internet adresi olarak kullanılan metin veya metin/sayı birleşimleri temsil eder. Bir Köprü veri türünün içerdiği üç alandan her birinde en çok 2048 karakter bulunabilir. Arama Sihirbazı Bir liste kutusu veya birleşik giriş kutusu kullanarak başka bir tablodan veya değer listesinden bir değer seçmenizi sağlayan bir alan oluşturur. Aramayı gerçekleştirmek için kullanılan birincil anahtar alanı ile aynı boyuttadır. Bu değer genellikle 4 bayttır. Bir alanının “Veri Türü” özelliğini yalnızca, Tablo Tasarım Görünümünde görüntülendiğinde ayarlayabilirsiniz. Bir Tabloya veri girdikten sonra bir alanın Veri Türünü değiştirirseniz, tabloyu kaydederken veri dönüştürme işlemi oldukça uzun zaman alır. Bir alandaki Veri Türü, değiştirilmiş bir DataType özellik ayarıyla çakışıyorsa, bazı verileriniz kaybolabilir.

7 Alan Boyutu (FieldSize Property)
Alan Boyutu özelliğini, bir Alan içerisinde depolanan veri için en fazla Alan Boyutu ayarını; Metin, Sayı veya Otomatik Sayı veri türüne ayarlamak için kullanabilirsiniz. Ayar FieldSize özelliği Metin Veri Türüne ayarlanmışsa, 0 ile 255 arasında bir Alan Boyutu değerini girebilirsiniz. Varsayılan değer 50'dir. FieldSize özelliği Otomatik Sayı'ya ayarlanmışsa, Alan Boyutu değeri Uzun Tamsayı veya Yineleme Kimliği'ne ayarlanabilir. Globally Unique Identifier (GUID): Bir Access veritabanında yineleme için bir benzersiz tanımlayıcı oluşturmak için kullanılan 16 baytlık bir alandır. Bir Access veritabanında GUID'lere Yineleme Kimliği adı verilir.

8 Alan Boyutu (FieldSize Property)
FieldSize özelliği Sayı Veri Türüne ayarlanmış ise, Alan Boyutu özellik ayarları ve değerleri arasındaki ilişki aşağıdaki biçimdedir. AYAR AÇIKLAMA ONDALIK DUYARLIK DEPOLAMA BOYUTU Bayt 0 ile 255 arasındaki Tam Sayıları depolar. Yok 1 bayt Ondalık (Decimal) –10^28–1 ile 10^28–1 arasındaki Ondalık Sayıları depolar. 28 12 bayt Tamsayı –32,768 ile 32,767 arasındaki Tam Sayıları depolar. 2 bayt Uzun Tamsayı –2,147,483,648 ile 2,147,483,647 4 bayt Tek (Single) Negatif değerler için; – E38 ile – E–45  Pozitif değerler için; E–45 ile E38 7 Çift (Double) – E308 ile – E–324  Pozitif değerler için;   E–324 ile  E308 arasındaki sayıları depolar. 15 8 bayt Yineleme Kimliği Genel benzersiz tanımlayıcı (GUID) 16 bayt


"VERİ TABANI VE YÖNETİM SİSTEMLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları