Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SON TUR YGS… KAVAKLI DERSHANESİ. ZAMAN SU GİBİ AKIYOR...

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SON TUR YGS… KAVAKLI DERSHANESİ. ZAMAN SU GİBİ AKIYOR..."— Sunum transkripti:

1 SON TUR YGS… KAVAKLI DERSHANESİ

2 ZAMAN SU GİBİ AKIYOR...

3 EN BÜYÜK TEHLİKE !!!!!!!!!!!!!! GELDİ BAHAR AYLARI, GEVŞER GÖNÜL YAYLARI...

4 YAPILAN YANLIŞLAR !!

5 ERTELEYE ERTELEYE…

6 SORUYU SONUNA KADAR OKU...

7 BİLMEDİĞİNİ BİLMEKTE BİR ERDEMDİR : )

8 KENDİNİ BİLEN TÜRKÇE:30 SOSYAL:30 MAT1 :30 FEN1 :30 YGS-1:400 YGS-2:400 YGS-3:400 YGS-4:400 YGS-5:400 YGS-6:400 ŞANSINI DENEYEN TÜRKÇE:30 / 10 SOSYAL:30 /10 MAT1 :30 /10 FEN1 :30 /10 YGS-1:375 YGS-2:375 YGS-3:375 YGS-4:375 YGS-5:375 YGS-6:375 4 YANLIŞ 1 DOĞRUYU GERÇEKTEN GÖTÜRÜR !

9 160 DK. ÇOK UZUN

10 KOLAY OLANI SEÇ PES ET ! ! !

11 SINAV CANLI DEĞİL, DÜŞMANIN HİÇ DEĞİL

12 UYKUNUZDA BİLE RAHAT YOK : )

13 BİRİNİ TOPARLARKEN

14 SAY 2 PUANI 37 43 37 33 25 17 MAT 1 MAT 2 FEN 1 FEN 2 TÜRKÇE SOSYAL

15 EA 2 PUANI 34 40 34 37 27 22 MAT 1 MAT 2 FEN 1 ED-SOS TÜRKÇE SOSYAL

16 SÖZ 2 PUANI 34 40 34 37 27 22 MAT 1 SOS 2 FEN 1 ED-SOS TÜRKÇE SOS 1

17 YENİ KİTAP ÇÖZÜM DEĞİL...

18 BÖYLE ÇALIŞIYORSAN...

19 SINAVDA BÖYLE O L A M A Z S I N : (

20 BİR SORUYU SINAVA TERCİH ETMEYİN SORUYLA İNATLAŞMAYIN…

21 HAREKET PLANI!!! ÖNCE KENDİNE İNAN GERÇEKTEN İSTE KONSANTRE OL…

22

23

24

25 2 AY DEDİĞİN NEDİR ? 60 GÜN ÜZERİNDEN: GÜNDE 150 SORU =9000 SORU GÜNDE 250 SORU =37.500 SORU YANİ ;ŞİMDİYE KADAR GÜNDE 2 SAAT ÇALIŞTIYSANIZ 4 SAATE ÇIKARIN 6 SAATE ÇIKARIN :)

26 YAPINIZA BAĞLI OLARAK... KARINCA ÇÖZÜM ARAR GÖREV ADAMIDIR ISRARCIDIR BAŞLADIĞI İŞİ BİTİRİR YANİ ÇALIŞKANDIR AĞUSTOS BÖCEĞİ BAHANE ARAR KEYİF ADAMIDIR ÇABUK PES EDER YARIM BIRAKTIĞI İŞLERLE ÜNLÜDÜR YANİ TEMBELDİR

27 N İ S A N A Y I DERGİLER EKSİK KONULAR HANGİ DENEMEYİ ÇÖZSEM HANGİ KİTABI BİTİRSEM FDD’NİN YENİ KİTABI ÇOK İYİ NERDELER AH BU BAHAR UZUN ÇARŞIDA GEZSEM HANGİ KİTABA BAŞLASAM FİFANIN YENİ VERSİYONU ACAYİP ABİ

28 M A Y I S A Y I KONULARINI TOPARLAMIŞ, DENEMELERE BAŞLAMIŞTIR RÜYASINDA SINAVA GİRDİĞİNİ GÖRÜR SON 10 YILIN SORULARINI ÇÖZER :) GELECEK BAHAR HANGİ ÜNİVERSİTEDEYİM YENİ SEVGİLİSİNİ KOLUNA TAKMIŞTIR RÜYASINDA SINAVIN ERTELENDİĞİNİ GÖRÜR ARKADAŞLARINA O KİTABI NERDEN ALDIĞINI SORAR GELECEK SENE HANGİ DERSHANEDEYİM

29 HAZİRAN AYI KAÇ NET YAPTIĞINI HESAPLAR TATİLE BAŞARISINI KUTLAMAK İÇİN ÇIKAR ÖSYM’CE TAKDİR EDİLİR : ) KAYDIRMA YAPTIĞINI İDDA EDER TATİLE AİLESİNDEN KAÇMAK İÇİN ÇIKAR ÖSYM VARLIĞININ FARKINDA BİLE DEĞİLDİR :(

30 SINAV ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER SINAV ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER

31 HER ÖĞRENCİ YGS-LYS YGS-LYS SINAVLARI İÇİN KENDİNE ÖZGÜ BİR SINAV TAKTİĞİ BELİRLEMELİDİR

32  Sınav saatine yakın telaş ve kaygı yaratmayın. İyi yapılmış bir kahvaltı size enerji verecektir.  Sınav akşamı ne çok erken ne de çok geç yatın.  Sınav için gerekli belgeleri önceden hazırlayın. Tüm evraklar, kalem, silgi vb. eşyalarınız birlikte olsun.  Sınava gireceğiniz yere en az 30 dk önce gidin.

33 SINAV ANINDA YAPILMASI GEREKENLER

34 Bu sınava bir tek siz girmiyorsunuz; diğer kişilerin durumları da sizin ki gibidir. Sınava başlamadan önce ihtiyaçlarınızı karşılayın. Görevlilerce sınavda yapılacak açıklamaları iyi bir şekilde dinleyin, anlayamadığınız yerleri mutlaka sorun.

35 Size verilecek olan cevap kağıdıyla ilgili kodlamaları dikkatli ve eksiksiz olarak doldurun. Cevap kağıdınızın sizin üzerinize düzenlendiğini, kitapçık türünüzü ve T.C. kimlik numaranızı kontrol edin. Size verilecek cevap kağıdınızı imzalamayı unutmayın. Sayfaların eksik olup olmadığını kontrol edin.

36 Tercih edeceğiniz yüksek öğretim programı(bölümü) hangi puan türünden öğrenci alacak ise o puan türünün hesaplanmasında ağırlığı oluşturan testten cevaplamaya başlayın.

37 * SINAVDA Zamanı iyi kullanmak için dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

38 Zaman yetmez diye bir şey düşünmeyin. Sizlere verilen süre soruların çözümlerine mutlaka yetecektir. Hatta fazla zaman kaldığını göreceksiniz. Zamanın yetip yetmemesi soruların cevaplarını bilip bilmemeye, çabuk ya da geç bulmaya bağlıdır. Sınava başladığınızda heyecan mutlaka olacaktır.İlk soruları okuduğunuz halde anlamayabilirsiniz. Hemen kağıt-kalemi bırakın, gözlerinizi kapayıp derin nefes alın. Başaracağınıza dair kendinize telkin edin.

39 Soruyu dikkatlice okuyup anlamaya çalışın. Esas olanın bildiklerinizi yakalamak olduğunu bilin. Bir iki tekrarla anlayamadığınız, cevabını bulamadığınız soruyu bırakıp sonraki soruya bakın. Böylece oyalanmamış olursunuz.Bildiklerinizi tam yaptıktan sonra sınavın sonunda mutlaka artı zamanınız olacaktır. Boş bıraktığınız sorulara bu zamanda bakmanız avantajlı olacaktır.

40 Soru kökleri sorunun anlaşılmasında önemli yer tutar. …değildir? - …yoktur? - …olamaz? gibi Soruyu anlayamadığınız zaman önce soru kökünü sonra seçenekleri okuyun. Daha sonra da seçeneklerin ışığında soruyu bütünüyle inceleyin. Uzun sorulardan korkmayın çünkü bu tür sorular iyi açıklanmıştır. Paragraf sorularında önce soruyu daha sonrada paragraf metnini okuyun.Böylece sorudan istenilenin ne olduğunu anlamanız kolaylaşacaktır. Altı çizili veya koyu yazılı kelimeye dikkat edin.

41

42 Soruların zorluk dereceleri şöyledir. Soruların zorluk dereceleri şöyledir. % 10 çok kolay % 20 kolay % 40 normal % 20 zor % 10 çok zor % 20 zor % 10 çok zor Buna göre tüm soruları cevaplamayabilirsiniz. Bu doğaldır. Normal+kolay+çok kolay derecede ki soruları yaptığınızda tüm soruların % 70’ni başardınız demektir.

43 Sorularda ki şekilleri çizerek vakit kaybetmeyin. Soru kitapçığı üzerinde karalamanızı yapın. Sorularda ki şekilleri çizerek vakit kaybetmeyin. Soru kitapçığı üzerinde karalamanızı yapın. Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Bu anlarda soruyu tekrar okumak yerine kalemi bir süreliğine bırakıp 10-15 sn.dinlenin.(Derin nefes alma-gözleri kapama gibi.) Sınav sırasında dikkatiniz dağılabilir. Bu anlarda soruyu tekrar okumak yerine kalemi bir süreliğine bırakıp 10-15 sn.dinlenin.(Derin nefes alma-gözleri kapama gibi.) İlk doğru gördüğünüz seçeneği hemen işaretlemeyin tüm seçenekleri okuyun. Çünkü soruda istenen en doğru ise ilk seçtiğiniz ne kadar doğru ise yanlış olabilir. İlk doğru gördüğünüz seçeneği hemen işaretlemeyin tüm seçenekleri okuyun. Çünkü soruda istenen en doğru ise ilk seçtiğiniz ne kadar doğru ise yanlış olabilir. Cevap seçeneklerinden sorunun çözümüne de gitmek önemli test tekniğidir.Yanlışları eleyerek doğru cevabı bulabilirsiniz. Cevap seçeneklerinden sorunun çözümüne de gitmek önemli test tekniğidir.Yanlışları eleyerek doğru cevabı bulabilirsiniz.

44 İşaretleme yaptığınız cevap bölümünün çözdüğünüz testle aynı olduğundan emin olun. İşaretleme yaptığınız cevap bölümünün çözdüğünüz testle aynı olduğundan emin olun. * Örneğin; Türkçe sorularının yanıtını matematik bölümüne kodlamak gibi Her sayfa bitişinde cevaplarınızda kaydırma yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Soru kitapçığı üzerinde mutlaka işaretleme yapın. Kaydırma yapmışsanız bu sayede; cevap kağıdında ki işaretlemenizi vakit kaybetmeden topluca yapabilirsiniz. Her sayfa bitişinde cevaplarınızda kaydırma yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Soru kitapçığı üzerinde mutlaka işaretleme yapın. Kaydırma yapmışsanız bu sayede; cevap kağıdında ki işaretlemenizi vakit kaybetmeden topluca yapabilirsiniz. Soru kaydırma, yanlış işaretleme gibi telaşı olmayan öğrenciler kendi işaretleme sistemleriyle soruları çözebilirler. Soru kaydırma, yanlış işaretleme gibi telaşı olmayan öğrenciler kendi işaretleme sistemleriyle soruları çözebilirler.

45 Yorulduğunuz zaman bedensel egzersizler yapın. Ses çıkarmadan kollarınızı, başınızı ve ayaklarınızı hareket ettirin. Yorulduğunuz zaman bedensel egzersizler yapın. Ses çıkarmadan kollarınızı, başınızı ve ayaklarınızı hareket ettirin. Sık sık saate bakmayın. Bölümlere geçiş de saatinizi kontrol edin. Sık sık saate bakmayın. Bölümlere geçiş de saatinizi kontrol edin. Özellikle alanınızla ilgili tüm sorulara dikkat edin. Özellikle alanınızla ilgili tüm sorulara dikkat edin. Sınav bitiminde kodlamalarınızı kontrol edin. Sınav bitiminde kodlamalarınızı kontrol edin.

46 DİP NOT: Hedefinize yaklaştıysanız ondan uzaklaşmamak için konu tekrarları yapın ve bol bol test çözün. Hedefinizle şu an bulunduğunuz durum arasında çok ciddi farklar varsa, kendinizi ve çalışma sisteminizi gözden geçirin. Bu farkı kapatmak için inancınızı gerçekleştirebileceğiniz yeni bir çalışma sistemi düzenleyin. Bedenimiz bahar aylarında özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma ihtiyaç duyar. Bu nedenle meyve, sebze, patates, kayısı tüketimini artırın. Uzun süre ders çalışmanın vereceği rahatsızlıktan ve isteksizlikten kurtulmak için hareket edin, dinlenmek için ara sıra yürüyüş yapın. Ders çalışmanızı engellemeyecek ve fiziksel yorgunluk yaratmayacak sosyal faaliyetler yapın.

47 ONLAR BÖYLE BAŞARILI OLDULAR 2005 SAYISAL, SÖZEL, EŞİT AĞIRLIKLI TÜRKİYE BİRİNCİSİ İbrahim Gökhan Hacıahmetoğlu, *"ÖNCE EKSİKLER KAPATILMALI“ 2004 ÖSS SAYISAL BİRİNCİSİ, Serhat Karahan * "KONU ÖĞRENMEDEN SORU ÇÖZMENİN HİÇBİR FAYDASI YOK" 2006 ÖSS-2 SÖZEL TÜRKİYE BİRİNCİSİ Burak Eryiğit *"HEYECAN İLLA YAŞANACAK" BÜYÜTME *"ARKADAŞLARLA VE İNTERNETTE GEÇİRİLEN ZAMAN AZALTILMALI “

48 BAŞARI ÖYKÜLERİ Margaret Mitchell’in ünlü “Rüzgar Gibi Geçti” adlı kitabı tam 38 defa reddedildikten sonra basıldı. Margaret Mitchell’in ünlü “Rüzgar Gibi Geçti” adlı kitabı tam 38 defa reddedildikten sonra basıldı. Miki Fare adlı çizgi kahramanını çizen Walt Disney hakkında resim kabiliyeti olmadığı söylenmişti. Disneyland’ı kurmadan önce de defalarca iflas etmişti. Miki Fare adlı çizgi kahramanını çizen Walt Disney hakkında resim kabiliyeti olmadığı söylenmişti. Disneyland’ı kurmadan önce de defalarca iflas etmişti. Genetik biliminin kurucusu Gregor Mendel, gençliğinde okumak istediği üniversitelere ya kabul edilmiyordu ya da ayrılmak zorunda kalıyordu. Ayrıldığı üniversitenin profesörlerinden biri onun için “berrak düşünebilme yeteneği yok“demişti. Genetik biliminin kurucusu Gregor Mendel, gençliğinde okumak istediği üniversitelere ya kabul edilmiyordu ya da ayrılmak zorunda kalıyordu. Ayrıldığı üniversitenin profesörlerinden biri onun için “berrak düşünebilme yeteneği yok“demişti. Beethoven’in keman tutuşunu gören hocası onun için “müzisyen olamaz” demişti. Beethoven’in keman tutuşunu gören hocası onun için “müzisyen olamaz” demişti. Otomotiv sektörünün kurucusu Henri Ford, başarıya ulaşana kadar 5 kez iflas etmiştir. Otomotiv sektörünün kurucusu Henri Ford, başarıya ulaşana kadar 5 kez iflas etmiştir.

49 TEMMUZDA KEYİFLİ OLMANIZ UMUDUYLA : )


"SON TUR YGS… KAVAKLI DERSHANESİ. ZAMAN SU GİBİ AKIYOR..." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları