Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİTKİSEL HORMONLAR. 1-OKSİN 2-SİTOKİNİN 3-GİBERELLİNLER 4-ETİLEN 5-ABSİSİK ASİT.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİTKİSEL HORMONLAR. 1-OKSİN 2-SİTOKİNİN 3-GİBERELLİNLER 4-ETİLEN 5-ABSİSİK ASİT."— Sunum transkripti:

1 BİTKİSEL HORMONLAR

2 1-OKSİN 2-SİTOKİNİN 3-GİBERELLİNLER 4-ETİLEN 5-ABSİSİK ASİT

3 OKSİN Bitkilerde ilk keşfedilen hormon oksindir.Bitkinin tohumunun embriyosunda, uç tomurcukların meristemlerinde ve genç yapraklarda üretilir. OKSİNİN FİZYOLOJİK ETKİLERİ 1-Kök ve gövdenin boyuna büyümesinde etkilidir. 2-Hücre uzamasında etkilidir. 3-Hücre bölünmesinde etkilidir.Bölünmeyi hızlandırır ve bitkinin ışığa yönelmesini sağlar. 4-Çiçek gelişimini düzenler.Meyve büyümesini sağlar. 5-Yeni iletim dokusunun farklılaşmasını etkiler yani odun dokusunun oluşumunu sağlar. 6-Yaprak ve çiçek dökülmesini önler Oksin hormonunun aşırı salgılanması büyümeyi durdurucu etki yapar.

4

5

6

7 SİTOKİNİN Sitokinin hormonu kök uçlarında sentezlenir ve ksilemle meristem doku, tohum, yaprak ve meyvelere taşınır. ETKİLERİ 1-Hücre bölünmesi için uyarıcı görev yapar.Tohumun çimlenmesi ve hücre farklılaşmasında görevlidir. 2-İkincil meristemlerin aktif hale gelmesi ve gövdenin alt kısımlarında köklerin oluşmasında görevlidir. 3-Yaprak ölümlerinin gecikmesinde görevlidir. 4-Oksinin aksine yanal tomurcukların gelişimini sağlar. 5-Besin elementlerinin taşınmasında etkilidir. 6-Işık, su, besin gibi diğer faktörlerle birlikte kloroplast sentezini arttırır.

8 GİBERELLİNLER Giberellin hormonu köklerde, genç yapraklarda ve bitkilerin embriyolarında görevlidir. Etkileri 1-Hücre bölünmesini ve hücre büyümesini uyararak gövde ve yaprak uzamasını, çiçeklenmeyi teşvik eder. 2-Hücre su alımını kolaylaştırarak hücrelerin genişlemesini uyku halindeki tohumun uyanmasını sağlar. 3-Meyve üretimi sırasında, çekirdeksiz üzümlerin sap uzunluğunu arttırarak salkımın seyrelmesini üzüm tanelerinin büyümesini sağlar. 4-Tohumun çimlenmesinde etkilidir. 5-Hücre çeperinin esnekliğinin artmasında görev alır. Oksin hormonu giberellin sentezini hızlandırır.

9

10 ETİLEN Bitkiler kuraklık, su baskını, mekanik basınç ve enfeksiyon gibi streslere karşı olarak etilen üretir.Etilen olgunlaşan meyve dokuları, gövdelerin nodyumları,yaşlanan yapraklar ve çiçeklerde üretilir. Etkileri 1-Etilenin etkisiyle hücre çeperi bileşenlerinin enzimatik olarak parçalanması, nişastanın hidrolizi, organik asitler ve tanin gibi bazı fenolik bileşiklerin parçalanması ile meyveyi tatlandırır.Böylece meyve olgunlaşır.Ancak meyve olgunlaşmasını tamamladıktan sonra etilen üretimi devam ederse meyve çürür. 2-Gaz halinde ortamda kolayca yayılabildiği için diğer meyveleri çürütebilir. Tarımda meyve olgunlaşmasını arttırmak için günümüzde çok sık olarak kullanılmaktadır.

11 ABSİSİK ASİT Absisik asit yapraklar, gövdeler, kökler ve yeşil meyvelerde üretilir. Etkileri 1-Metabolizmayı yavaşlatıcı etki yapar. 2-Tohum ve tomurcukların uyku dönemini sağlar. 3-Stomaların kapanmasını sağlar. 4-Embriyoyu kurumaya karşı korur. 5-Sitoplazmanın PH ını yükseltir.


"BİTKİSEL HORMONLAR. 1-OKSİN 2-SİTOKİNİN 3-GİBERELLİNLER 4-ETİLEN 5-ABSİSİK ASİT." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları