Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİTKİ BESİN ELEMENTLERİ VE GÖREVLERİ Bor: Genellikle topraklarda düşük konsantrasyonlarda bulunur ve bitkinin özellikle genç kısımlarında birikir. Köklerde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİTKİ BESİN ELEMENTLERİ VE GÖREVLERİ Bor: Genellikle topraklarda düşük konsantrasyonlarda bulunur ve bitkinin özellikle genç kısımlarında birikir. Köklerde."— Sunum transkripti:

1

2 BİTKİ BESİN ELEMENTLERİ VE GÖREVLERİ Bor: Genellikle topraklarda düşük konsantrasyonlarda bulunur ve bitkinin özellikle genç kısımlarında birikir. Köklerde yapraklardakinden daha az bor bulunmaktadır. Bor kalsiyumun hücre duvarını güçlendirmesine yardımcı olur ve hormonal kontrolü (tomurcuklanma, meyve oluşumu, polen çimlenmesi) sağlar. Hücre zarı aktivitesine katılır. Böylece bitki içerisinde şekerlerin taşınmasına yardımcı olur. Polen tüpünün uzamasını etkiler ve yumurtaların döllenmesini gerçekleştirir. Bor noksanlığında bitki kökü normal gelişemez ve meyve tutumu çok azalır.

3 BOR NOKSANLIĞI Buğday sapında bor noksanlığından ileri gelen ikinci dal oluşumu Buğday başağında bor noksanlığından ileri gelen küçük başakçıkların oluşumu Normal

4 BOR NOKSANLIĞI Asmada bor noksanlığı nedeniyle seyrek oluşmuş üzüm salkımları

5 KISACA Bor (B) Meristem (büyüme uçları) aktivitesini sağlar, hücre duvarının yapısında yer alır, hücre membranlarında karbonhidrat transferini destekler, köklerin büyümesini sağlar, çiçek oluşumunda görevlidir.


"BİTKİ BESİN ELEMENTLERİ VE GÖREVLERİ Bor: Genellikle topraklarda düşük konsantrasyonlarda bulunur ve bitkinin özellikle genç kısımlarında birikir. Köklerde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları