Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BÖLÜM 8 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’siDEĞİŞKENLERİ TANIYALIMPROBLEMDEN DENEYE: İŞİN ÖZÜ Sekizinci Bölüm Konuları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BÖLÜM 8 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’siDEĞİŞKENLERİ TANIYALIMPROBLEMDEN DENEYE: İŞİN ÖZÜ Sekizinci Bölüm Konuları."— Sunum transkripti:

1

2

3 BÖLÜM 8

4 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’siDEĞİŞKENLERİ TANIYALIMPROBLEMDEN DENEYE: İŞİN ÖZÜ Sekizinci Bölüm Konuları

5 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’Sİ Tepki süresine gösterilen ilgi, on sekizinci yüzyıl astronomlarının tepki sürelerinde sistematik farklar olduğunun bulunmasıyla başladı. Bu görüngü (fenomen) temelinde Donders, çıkarma yöntemini geliştirdi.

6 Donders C tepki süresinden, Donders A tepki süresi çıkarıldığında, uyaranın ne kadar sürede tanındığına dair tahmini bir değer elde edilir. Donders B tepki süresinden, Donders C tepki süresini çıkardığımızda ise seçim süresine dair tahmini bir değer elde ederiz. TEPKİ SÜRESİNİN ABC’Sİ

7 En üstteki Donders A tepki görevidir. Bu basit tepki süresi görevinde, tek bir uyaran tek bir tepki ile ilişkilendirilir. Ortadaki Donders B tepki görevidir. Bu tepki süresi görevinde, iki uyaran iki ayrı tepki ile ilişkilendirilir. En alttaki ise Donders C tepki görevidir. Burada, iki uyaran vardır ancak sadece biri tepki ile ilişkilendirilir.

8 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’Sİ Davranışta gözlemlenen değişikliğe neden olabilecek ve bağımsız değişkenlerden biriyle birlikte değişen bir etken olduğunda karıştırıcı değişkenler vardır.

9 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’Sİ Bağımlı değişkenler dikkatlice seçilmelidir. Özenli bir araştırmacı, davranışa dair olabildiğince çok ölçüm alır. Tepki sürelerinin ölçüldüğü deneylerde, hata oranı da kaydedilmelidir.

10 Çünkü görev hızlı bir şekilde tamamladığında, hata sayısı artma eğilimindedir. Bu hız ve keskinlik arasında bir takasa neden olur. TEPKİ SÜRESİNİN ABC’Sİ

11

12

13

14

15 İki sinyal çok kısa aralıklarla sunulduğunda, ikinci uyarana daha yavaş tepki verilir. Bu psikolojik bekleme süresi, araştırmacıların aynı deney içerisinde birçok bağımlı değişken ölçümü almaları sayesinde daha iyi anlaşılmıştır.

16 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’Sİ Bir bağımsız değişkenin etkisi, aynı deneyde değişimlenmiş diğer bağımsız değişkenlerin farklı seviyelerinde farklılaşıyorsa, bir etkileşim var demektir.

17 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’Sİ Stres seviyesi ve ipucu uyaran aralığı arasındaki etkileşim, stresin bilişsel stratejiyi değiştirdiğini göstermiştir.

18

19

20 U 1 ve U 2 Arasındaki Başlangıç Uyumsuzluğuna Göre T 2 Tepki Süresi ve Hata Yüzdesi

21


"BÖLÜM 8 TEPKİ SÜRESİNİN ABC’siDEĞİŞKENLERİ TANIYALIMPROBLEMDEN DENEYE: İŞİN ÖZÜ Sekizinci Bölüm Konuları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları