Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Teknolojik ürünlerin öncelikle kullanımını bilmek gerekir. Yanlış kullanımı sonucunda: Kendimize Başkalarına Doğaya zarar verebiliriz.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Teknolojik ürünlerin öncelikle kullanımını bilmek gerekir. Yanlış kullanımı sonucunda: Kendimize Başkalarına Doğaya zarar verebiliriz."— Sunum transkripti:

1

2 Teknolojik ürünlerin öncelikle kullanımını bilmek gerekir. Yanlış kullanımı sonucunda: Kendimize Başkalarına Doğaya zarar verebiliriz.

3

4 Elektrikli ev aletleri yapılış amacı dışında dikkatsiz ve kontrolsüz kullanılırsa kazalara yol açabilir.

5 Otomobiller : Belirlenen hız limitini aşarak. Işık ve levhalara uymayarak. Bakımını yaptırmadan. Kontrolsüz kullanılırsa kazalara, yaralanmalara ve ölümlere neden olur.

6 Bilgisayar günlük hayatta: Ödev yapma ve merak edilen konuları araştırma. Bilgiyi yazma, depolama, hızla ulaşma. Arkadaşlarla iletişim kurma. Film izleme ve oyun oynama gibi bir çok yarar sağlar.

7

8 Günümüzde en çok kullandığımız teknolojik ürün televizyon ve bilgisayardır. Bilgisayar ne televizyon başında uzun süre kalırsak : Gözleri yorar ve uykusuzluğa neden olur. Sosyal ilişkileri zayıflatır. Hayal gücünü azaltır. Hareketsiz kalmamızı sağlar. Zaman kaybına neden olur. Derslerimizden geri kalırız.

9

10

11

12 Cep telefonu ile uzun süre ve gereksiz konuşmak : İşitme bozukluğu. Baş ağrısı Uykusuzluk. Beyin hastalıklarına yol açar.

13

14 Teneke,pil, plastik, cam ve kağıt gibi ürünleri geri dönüşüm kutularına atmalıyız. Böylece : Kendimizi ve doğayı korumuş oluruz. Ülke ekonomisine katkıda bulunmuş oluruz.

15 ÇÖP ve ÇEVRE İnsanlar her gün, boşalan, kırılan, eskiyen, bozulan veya artık istenmeyen her şeyi çöpe atar.

16 Bu yüzden Dünyadaki çöp miktarı her geçen gün artmaktadır.

17 Bir insanın bir yıl boyunca çöpe attığı şeylerin ağırlığı kendi ağırlığının yaklaşık yedi katıdır. yedi

18

19 Nerelerde Çöp Oluşur? Evlerde Okullarda İş yerlerinde Fabrikalarda Çiftliklerde İnşaat alanlarında Parklarda Piknik Yerlerinde Alışveriş yerlerinde Sokaklarda

20 Bu kadar ÇÖP oluşursa ne olur ? Çevremiz kirlenir, Sularımız kirlenir, Toprağımız kirlenir, Daha çok ağaç kesilir, Doğal kaynaklar çabuk tükenir, Hayvanlar zarar görür, Daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulur, Çöp depolama alanları çabuk dolar, Dünyamızın yaşam süresini kısalır.

21 Tüm bunları önlemek ve etkileri azaltmak için geri dönüşüm yapmalıyız.

22 Geri Dönüşüm Nedir ? Çöpümüze attığımız bazı atıklar yeni şeylere dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir. Buna; ‘’GERİ DÖNÜŞÜM’’ denir.

23 Cam Naylon poşetler, Pet şişeler, Karton, Kompozit-karışık, Konserve, Kâğıt, Sert plastik, Pil, Metal, Organik-Mutfak

24 Kağıt Atıklar Plastik Atıklar Cam Atıklar Metal Atıklar Geri Dönüşüm Atıkları Nelerdir?

25 Ka ğ ıt/Karton/Gazete/Dergi/Kutu/ Meyve suyu kutuları/ Yumurta viyolleri/Kullanılmı ş defter ve kitaplar vb. Kağıt Atıklar Nelerdir?

26 PLASTİK AMBALAJLAR NELERDİR? Naylon Poşetler Plastik Su Şişeleri Şampuan kutuları, Sıvı sabun kutuları, Süt ve ayran kutuları, Yoğurt kapları,vb. ambalajlar Ketçap ve Mayonez Kutuları Plastik ev gereçleri

27 Cam Ambalajlar Nelerdir? Cam içecek şişeleri Konserve kavanozları Cam yağ şişeleri Parfüm Şişeleri Cam Kavanozlar vb.

28 Metal Ambalajlar Nelerdir? Metal içecek kutuları Konserve ve salça kutuları Metal boya kovaları Deodorant, oda parfümü ve aeresol kutuları Çeşitli amaçlı metal kutular

29 Toplanan bu geri dönüşebilen atıklar nelere nasıl dönüşür bir bakalım…..

30 Kağıt Geri Dönüşümü

31 Plastik Geri Dönüşümü

32

33 Toplanan metal kutular sıkıştırılarak balyalar haline getirilir. Tıpkı camlara yapılan işlem gibi öğütme işleminin ardından fırınlarda eriyik haline getirilirler.

34 Bunları Biliyor musunuz? 25 adet geri kazanılmış içecek şişesinden bir plastik mont elde etmek mümkündür. Teneke içecek kutusunun kullanımı sonrası geri dönüşüp market raflarında yerini alması 60 gün gibi kısa bir süre alır. Bir teneke kutu geri dönüşümü ile kazandığımız enerji bir televizyonun 3 saatte harcadığı enerjiye eşittir.

35 1 ton kâğıdın geri dönüşümü ile 17 adet ağaç, 1,450 litre petrol,4,000 kw enerji,26,600 litre suyu tüketmemiş oluruz. 1050 adet geri kazanılmış plastik tepsiden 6 kişilik bir oturma grubu elde etmek mümkündür. 2.5 lt’lik bir plastik şişe geri kazanılırsa 6 saatlik 60 watt’lık elektrik enerjisini tasarruf etmek mümkündür.

36 35 adet 2,5 litrelik kullanılmı ş PET ş i ş esinden bir uyku tulumu yapmak mümkündür. Bu deniz ş ortu %100 geri dönü ş mü ş pet ş i ş eden yapılmı ş tır.

37 Çocukların çok sevdiği cam bilyeler bile geri dönüştürülmüş bir cam ürünüdür. Odun kullanılarak bir ton kâğıt üretilirken 20- 50 ton su tüketimi olmaktadır. Halbuki kullanılmış kâğıttan kâğıt üretiminde ise sadece 5 ton su tüketimi olur.

38 Dünya’da Geri Dönüşüm İ ngiltere’de her yıl 3 milyardan fazla teneke kutu geri dönü ş türülüyor. Bu da 18,000 adet çift katlı otobüs a ğ ırlı ğ ına e ş ittir. 2818 adet teneke kutu dizilirse, edildi ğ i dü ş ünülürse bu kulenin yüksekli ğ i Eiffel kulesinin yüksekli ğ ine e ş it olacaktır.

39

40 Tüm bu atıklarımızı Geri dönüşüm Poşetlerimize ve Geri Dönüşüm Kutularına Atmalıyız !

41 Başımıza gelecek kazalarda acil yardım kuruluşlarına haber vermeliyiz.

42 Bilmemiz Gereken Acil Telefonlar Yangın ihbar: 110 Acil Yardım Ambulans: 112 Polis İmdat: 155 Orman Yangını İhbar: 177 Jandarma İmdat: 156


"Teknolojik ürünlerin öncelikle kullanımını bilmek gerekir. Yanlış kullanımı sonucunda: Kendimize Başkalarına Doğaya zarar verebiliriz." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları