Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ"— Sunum transkripti:

1 HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
Hafriyat Toprağı, İnşaat Ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği, 18 Mart 2004 tarih ve sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmeliğin amacı; hafriyat toprağı ile inşaat ve yıkıntı atıklarının çevreye zarar vermeyecek şekilde öncelikle kaynakta azaltılması, toplanması, geçici biriktirilmesi, taşınması, geri kazanılması, değerlendirilmesi ve bertaraf edilmesine ilişkin teknik ve idari hususlar ile uyulması gereken genel kuralları düzenlemektir.

2 HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
ATIK TAŞIMA VE KABUL BELGESİNİN ALINMASI - 1 Yönetmeliğin 23.maddesine göre; Hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atığı üretenler, ürettikleri hafriyat toprağı ve inşaat/yıkıntı atıklarını, taşıma izni almış nakliye araçlarıyla gerekli izinleri almış depolama sahalarına taşımak veya taşıtmakla yükümlüdürler. Hafriyat toprağı üretenler ile faaliyetleri sonucu 2 tondan fazla atık oluşumuna neden olacak inşaat/yıkıntı atığı üreticileri, mücavir alan sınırları içinde belediyeye, büyükşehir belediyesi olan yerlerde ilgili ilçe belediyesine, mücavir alan sınırları dışında ise mahallin en büyük mülki amirine müracaat ederek "Atık Taşıma ve Kabul Belgesi" almak zorundadır.

3 HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ
ATIK TAŞIMA VE KABUL BELGESİNİN ALINMASI – 2 Yönetmeliğin 24.maddesine göre; Hafriyat toprağı ile inşaat/yıkıntı atıklarını taşımak isteyen kişi veya kuruluşlar mücavir alan sınırları içinde ilgili belediyeye, dışında ise mahallin en büyük mülki amirine başvurarak "Hafriyat Toprağı, İnşaat/Yıkıntı Atıkları Taşıma İzin Belgesi" almakla yükümlüdürler. İnşaat/yıkıntı atığı taşıyan araçlar sarı renkli olacak ve araçların üzerinde büyük harflerle "İnşaat/Yıkıntı Atığı Taşıma Aracı" ibaresi yazılı olacaktır.

4 CEZAİ MÜEYYİDİLER -1 Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliğine aykırılıklarda Çevre Kanunun 20.maddesinin (r) bendine göre ceza kesilmektedir. Söz konusu cezalar her yıl yayınlanan “2872 Sayılı Çevre Kanunu Uyarınca Verilecek İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliğ” ile güncellenmekte olup 2011 yılı için ceza ,00 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca, 5326 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kabahatler Kanunun 41.maddesinin (4.) bendi doğrultusunda, inşaat atık ve artıklarını toplanması veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişiye 2011 yılı için 154,00 TL ve bu kabahat tüzel kişi tarafından işlendiyse 2011 yılı için 7.820,00 TL para cezası uygulanmaktadır.

5 CEZAİ MÜEYYİDİLER -2 5326 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kabahatler Kanunun 41.maddesinin (4.) bendi doğrultusunda cezai işlem uygulanmaktadır. İnşaat atık ve artıklarını toplanması veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişiye 2011 yılı için 154,00 TL ve bu kabahat tüzel kişi tarafından işlendiyse 2011 yılı için 7.820,00 TL para cezası uygulanmaktadır.


"HAFRİYAT TOPRAĞI, İNŞAAT VE YIKINTI ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları