Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Erhan AKKAŞ Araştırma Görevlisi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Erhan AKKAŞ Araştırma Görevlisi"— Sunum transkripti:

1 Erhan AKKAŞ Araştırma Görevlisi
AKADEMİK KARİYER Erhan AKKAŞ Araştırma Görevlisi

2 AKADEMİSYENLİK, Bilim insanı olmak sorumluluk,özveri, disiplin ve sabır gerektiren uzun bir süreçtir. Akademisyen, bilimi kendine rehber almış, iç disiplini gelişmiş, ideali maddi kaygıların önüne geçebilen, analitik ve özgür düşünülebilen, üretebilen, ürettiğini başta öğrencileri olmak üzere paylaşabilen, otoriteye bağlı kalmadan ve hiçbir çıkar ilişkisine girmeden hareket eden kimselerdir.

3 Kariyer Basamakları Lisans Mezuniyeti Yüksek Lisans(Master) Doktora
Yardımcı Doçentlik Doçentlik Profesörlük Araştırma Görevlisi olarak da yapılabilir.

4 ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ NE YAPAR?
Araştırma Görevlileri, yanlarında çalıştıkları profesör veya doçentlerin gerekli göreceği öğretim ve uygulamalarda hazır bulunmak, kendilerine konularıyla ilgili olarak verilecek işleri yapmak, öğrencilerin çalışma ve uygulamalarına yardım etmek işleriyle görevlidirler.

5 Araştırma Görevliliğinde Kadrolar:
-YÖK kadrosu (Rektörlük Kadrosu) -Enstitü Kadrosu -Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP)

6 YÖK Kadrosu İlgili fakültelerin talebi doğrultusunda rektörlüklerin kadro için başvurması ve YÖK’ün de olumlu yanıt vermesi sonucu ilana gidilir. İlgili kadrolara girmeye hak kazananlar, sözleşmeli personel olarak atanır ve sözleşmeleri her yıl , sunacakları faaliyet raporları doğrultusunda yenilenir.

7 ENSTİTÜ KADROSU(50d) İlgili Enstitülerin ilanı ile (Sosyal Bilimler Enstitüsü) kadro açılır. Bu kadrolara girmeye hak kazananların görev süreleri, yüksek lisans yaptıkları süre kadardır. Yüksek lisansını tamamlayan 50d’ye tabi personelin kurumla ilişiği kesilir. Ancak bu kişiler, yüksek lisans süresince ve sonrasında açılan YÖK kadrolarına başvuru yapabilirler.

8 İki kadro arasındaki en önemli fark nedir?
Rektörlük kadroları her yıl sözleşme ile yenilenen daimi kadrolarken, Enstitü kadroları(50-d) yüksek lisans veya doktora süresince verilen kadrolardır. Ve bu öğrenim süreci tamamlandığında 50-d’ li araştırma görevlileri işsiz kalmaktadırlar.

9 ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ BAŞVURU ŞARTLARI
Yüksek Lisans Not Ortalaması açısından herhangi bir alt limit yoktur. ALES’ten alanındaki puan türünden en az 70 almış olmak ÜDS-KPDS’den en az 50 puan almış olmak.(Yök tarafından eşdeğerliliği kabul edilen yabancı dil sınavları-Toefl-Ielts) Üniversite tarafından yapılacak sözlü-yazılı sınavda başarılı olmak. 35 yaşından gün almamış olmak Erkek adaylar için askerlikten muaf, tecil veya terhis belgesine sahip olmak

10 ÖN DEĞERLENDİRME ALES puanının %60’ı Yabancı dil puanının %40’ı
hesaplanarak değerlendirmeye kalacak adaylar belirlenir.                    

11 GİRİŞ SINAVLARI    Giriş sınavları jüri tarafından yazılı olarak yapılır. Sınavda adayın mesleki ifade becerisi, analitik düşünme ve akademik yeteneği, genel kültür düzeyi ve başvurduğu alanla ilgili beceri ve ilgi düzeyi değerlendirilir.

12 DEĞERLENDİRME Sınav jürisi değerlendirmesinde; ALES notunun %30’i,
Lisans mezuniyet notunun %30’i, Yabancı dil puanının %10’i, Giriş sınavı notunun %30’i; hesaplanır.

13 Harran Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olabilmek İçin Kaç Puan Gerekmektedir?
İ.İ.B.F.’nde açılan son 3 kadroya yerleşme puanları; Ales: 84, Yabancı Dil: 50, Lisans ortalaması: 3.00 Ales: 80, Yabancı Dil: 51, Lisans Ortalaması: 3.25 Ales: 85, Yabancı Dil:60, Lisans Ortalaması: 3.05

14 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ Öğretim görevlisi, doçentlik derecesi bulunmayan ve özel uzmanlığı gerektiren konularda ders vermek üzere geçici veya devamlı olarak yüksek öğretim kurumlarında görevlendirilen kişidir. Bu kişiler aynı zamanda başka bir resmi görev almış veya serbest meslek sahibi de olabilir.

15 ÖĞRETİM GÖREVLİSİ BAŞVURU ŞARTLARI
En az yüksek lisans mezunu olmak VEYA Lisans mezunu olmak şartıyla alanında tecrübeli olmak,

16 Yüksek Lisans Aşamaları
Bilimsel Hazırlık (Farklı Anabilim Dalı mezunları için-1 yıl) Ders Aşaması(1 yıl) Tez Aşaması(1 yıl) (Uzatma alınabilir)

17 Yüksek Lisans Kabul Şartları
Yabancı dil şartı her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir. Harran Üniversitesi İ.İ.B.F. ise 2011 yılına kadar 40 puan şartı aramaktaydı. Ancak 2011 yılında dil şartı aramamıştır. Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)’den başvurduğu programın puan türünde en az 55 puan almış olmak, Sözlü sınavda başarılı olmak

18 AKADEMİSYENLİK İÇİN GEREKEN SINAVLAR
ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü giriş sınavı) - Yılda iki kez - Tüm illerdeki sınav merkezlerince - 3 yıl geçerlilik süresi vardır. ÜDS-KPDS - Bazı illerdeki sınav merkezlerince - Süre kısıtları yoktur. TOEFL (ABD), IELTS (İngiltere) - 2 haftada bir olmakla birlikte daha da sık olduğu zamanlar olmaktadır. - İstanbul ve Ankara’da yurt dışından gelen ekip tarafından yapılmaktadır. - 2 yıl geçerlilik süreleri vardır.

19 İLGİLİ WEB ADRESLERİ * Tübitak bursları için: www.tubitak.gov.tr
* YÖK Ana Sayfa: * Sınav içerikleri ve sınav takvimi için;


"Erhan AKKAŞ Araştırma Görevlisi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları