Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ORTAOKUL SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ORTAOKUL SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ"— Sunum transkripti:

1 ORTAOKUL SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ

2 ÜNİVERSİTEYE HAZIRLAYAN ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI
Fen Lisesi Sosyal Bilimler Lisesi Anadolu Lisesi Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Anadolu Öğretmen Lisesi Genel Lise Açık Öğretim Lisesi Askeri Lise Polis Koleji

3 FEN LİSESİ SBS sınavında başarılı olmak
Yüksek öğretim programlarına hazırlar Matematik ve fen ağırlıklı derslere ağırlık verilir Öğrencilerin bilimsel araştırmalar yapmalarına, bilimsel teknolojik gelişmelerine yardımcı olacak şekilde yetişmesi amaçlanmıştır. Fen lisesinde eğitim görebilmek için Türkçe Matematik Fen ve Teknoloji derslerinin yıl sonu ortalaması 3.00 ve üstü, bu derslerin yıl sonu ağırlıklı not ortalamasının 4.00 ve üstü olması gerekir. Öğretim süresi 4 yıldır, Yabancı dil eğitimi verilir.

4 SOSYAL BİLİMLER LİSESİ
Yüksek öğretim programlarına öğrenci hazırlar. Sözel (sosyal bilimler, edebiyat) alanlarında başarılı öğrencilerin eğitim-öğretim görmesi amaçlanmaktadır. Eğitim karmadır. Yatılı ve gündüzlü eğitim verilmektedir. Öğrenim süresi 1 yıl hazırlık olmak üzere eğitim 5 yıldır. Genel kültür derslerinin yanı sıra insan ve toplum üzerine psikoloji, tarih, ekonomi,gibi dersler bulunuyor. Sosyal bilimler Liselerinde Sosyal Bilimler Grubu, Türk Dili ve Edebiyatı, ve Matematik dersleri ağırlıkla okutulmaktadır.

5 ANADOLU LİSESİ Öğrencilerinin ilgi yetenek ve başarılarına göre üniversiteye hazırlamayı amaçlar. SBS sınavında başarılı olmak Öğretim programlarında yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimler, Türkçe, matematik, sanat ve spor alanlarındaki derslere yer verilir Öğretim programları içinde; ortak genel kültür dersleri, alan dersleri, alan seçmeli dersleri ve seçmeli dersler yer alır Öğretim süresi 4 yıldır. Yabancı dil eğitimi verilir. Dokuzuncu sınıftan sonra alan tercihinde bulunurlar.

6 ANADOLU GÜZEL SANATLAR VE SPOR LİSESİ
Yüksek öğretim programlarına hazırlar SBS sınavında başarılı olmak Öğretim programlarında yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimler, Türkçe, matematik, sanat ve spor alanlarındaki dersler ile ağırlıklı olarak güzel sanatlara ve spora ait derslere yer verilir Dersler resim, müzik ve spor alanlarında gruplanır Örgün eğitim şeklinde olup devam zorunludur Özel yetenek giriş sınavını kazanmış olmak Bir yabancı dili iyi bir şekilde öğretir 2009 yılında Spor lisesi de bünyesinde katılmıştır.

7 ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİ
Yüksek öğretim programlarına hazırlar SBS sınavında başarılı olmak Öğretim programlarında yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimler, Türkçe, matematik, sanat ve spor alanlarındaki dersler ile ağırlıklı olarak ilgili öğretmenlik mesleğine ait derslere yer verilir Öğrencilere öğretmenlik mesleğini sevdirmek ve öğretmek amacı vardır. Öğretim programları içinde; ortak genel kültür dersleri, alan dersleri, alan seçmeli dersleri ve seçmeli dersler yer alır Öğretim süresi 1yıl hazırlık olmak üzere 4 yıldır Yabancı dil eğitimi verir

8 GENEL LİSE Yüksek öğretim programlarına hazırlar
Öğretim programlarında yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimler, Türkçe, matematik, sanat ve spor alanlarındaki derslere yer verilir Öğretim programları içinde; ortak genel kültür dersleri, alan dersleri, alan seçmeli dersleri ve seçmeli dersler yer alır Sınavsız öğrenci alır. Öğretim süresi 4 yıldır. Dokuzuncu sınıftan sonra alan tercihinde bulunurlar.

9 ASKERİ LİSE Askerlik mesleği ile ilgili yüksek öğretim kurumlarına hazırlar Mart ayı içerisinde başvurular başlar. Öğretim programlarında yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimler, Türkçe, matematik, sanat ve spor alanlarındaki derslere yer verilir Yatılı öğrencilik yapılır Öğretim süresi 4 yıldır Mezun ola öğrenciler harp okullarına avantajlı olarak gider Merkezi giriş sınavını kazanmış olmak Giriş için gerekli özel şartları taşımak(mülakat,sağlık raporu,fiziksel yeterlilik)

10 POLİS KOLEJİ Polislik mesleği ile ilgili yüksek öğretim kurumlarına hazırlar Öğretim programlarında yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimler, Türkçe, matematik, sanat ve spor alanlarındaki derslere yer verilir Anadolu liselerinin fen bilimleri ve sosyal bilimler öğretim programları uygulanır Yatılı öğrencilik yapılır, öğretim süresi 4 yıldır Polis akademilerine avantajlı olarak gidilir Merkezi giriş sınavını kazanmış olmak Giriş için gerekli özel şartları taşımak(sağlık raporu, fiziksel yeterlilik) Bir yabancı dili iyi bir şekilde öğretir. Ön kayıtla alınan öğrenciler bir deneme sürecine tabi tutulur. Uyum sağlayanların asıl kaydı yapılır.

11 AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ Herhangi bir nedenle örgün orta öğretim programlarına devam etmeyenlere uzaktan eğitim yoluyla öğretim imkanı sağlar Öğretim süresi en fazla 12 dönemdir Genel lise ve mesleki lisede okutulan dersler okutulur Radyo ve televizyon gibi iletişim araçlarıyla uzaktan öğretim yapılır Devam zorunluluğu yoktur Üniversite sınavı kazanıldığı takdirde istenilen alanda yüksek öğretim yapılır

12 İŞ ALANLARINA, MESLEĞE, HAYATA VE YÜKSEK ÖĞRETİME HAZIRLAYAN ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI
MESLEK LİSESİ TEKNİK LİSESİ SAĞLIK MESLEK LİSESİ ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ TURİZM OTELCİLİK MESLEK LİSESİ

13 MESLEK LİSESİ Lise dengi meslek okuludur. Bir meslek alanında işe girebilecek seviyede temel mesleki yeterlilikleri kazandırır İş alanlarına, mesleğe ve alanıyla ilgili yüksek öğretim programlarına hazırlar Genel kültür derslerinin yanı sıra çeşitli meslek alanlarıyla ilgili teorik-pratik derslere yer verilir Alanıyla ilgili MYO ‘larına sınavsız geçiş yapılır Alanıyla ilgili yüksek öğretim programlarını tercihte ek puandan yararlanılır Mezuniyetten sonra aynı meslek alanında bir yıl çalışarak ustalık sınavına girilir İşletmelerde mesleki eğitim uygulamasında asgari ücretin en az % 30’u oranında ücret işletmece, sigorta primleri devletçe ödenir

14 TEKNİK LİSESİ Lise dengi meslek okuludur. Bir meslek alanında işe girebilecek seviyede temel mesleki yeterlilikleri kazandırır İş alanlarına, mesleğe ve alanıyla ilgili yüksek öğretim programlarına hazırlar Genel kültür derslerinin yanı sıra çeşitli meslek alanlarıyla ilgili teorik-pratik derslere yer verilir Öğretim programlarında fen bilimleri alanındaki lise dengi akademik derslere yer verilir Alanıyla ilgili MYO ‘larına sınavsız geçiş yapılır Alanıyla ilgili yüksek öğretim programlarını tercihte ek puandan yararlanılır Mezuniyetten sonra aynı meslek alanında bir yıl çalışarak ustalık sınavına girilir İşletmelerde mesleki eğitim uygulamasında asgari ücretin en az % 30’u oranında ücret işletmece, sigorta primleri devletçe ödenir.

15 ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ
Lise dengi meslek okuludur. Bir meslek alanında işe girebilecek seviyede temel mesleki yeterlilikleri kazandırır İş alanlarına, mesleğe ve alanıyla ilgili yüksek öğretim programlarına hazırlar Genel kültür derslerinin yanı sıra çeşitli meslek alanlarıyla ilgili teorik- pratik derslere yer verilir Öğretim programlarında fen bilimleri alanındaki lise dengi akademik derslere yer verilir Alanıyla ilgili MYO ‘larına sınavsız geçiş yapılır Alanıyla ilgili yüksek öğretim programlarını tercihte ek puandan yararlanılır 11. ve 12. sınıf öğrencileri genel bilgi ve teknik teorik dersleri haftanın 2 günü okulda uygulamalı, meslek derslerini ise haftanın 3 günü ise işyerlerinde uygulamalı olarak öğrenirler.1

16 İMAM HATİP LİSESİ Lise dengi okuldur
İmam ve hatiplik ile ilgili temel mesleki yeterlikleri kazandırır Öğretim programlarında genel kültür derslerinin yanı sıra imamlık ve hatiplikle ilgili derslere yer verilir Öğretim programlarında yabancı dil, fen bilimleri, sosyal bilimler, Türkçe, matematik ve spor alanlarındaki lise dengi akademik derslere yer verilir Öğretim süresi 4 yıldır Alanıyla ilgili yüksek öğretim programları tercih edildiğinde ek puandan yararlanılır Arapça ve Kur’anı kerim öğrenilir SBS sınavında başarılı olma şartı aranır.

17 SAĞLIK MESLEK LİSESİ Tam gün eğitim verilmektedir.
Eğitim süresi 4 yıldır. SBS de başarılı olmak gerekir. Genel kültür dersleri ve sağlık konusu ile ilgili meslek dersleri okutulmaktadır. Ayrıca çeşitli sağlık kuruluşlarında staj yapma zorunluluğu vardır. Sınava Başvuru Şartları T.C. vatandaşı olmak, Sağlığı bu okulun öğrenimine elverişli bulunmak, Evli,dul ve nişanlı olmamak. Sağlıklı olduğunu kesin kayıt sırasında tam teşekküllü heyet raporu ile belgelendirmek, İlköğretim okulu son sınıfta öğrenim görüyor olmak.

18 TURİZM OTELCİLİK LİSESİ
Lise dengi okuldur. Turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu düzeyde eğitim vermeyi amaçlar. Eğitim süresi 4 yıldır. Sağlığı ve fiziki durumu otelcilik ve turizm eğitimine ve turistik tesislerde görev yapmaya uygun olmalıdır. Yapılacak mülakatta başarılı olunmalıdır. SBS’de başarılı olmak.


"ORTAOKUL SONRASI EĞİTİM SEÇENEKLERİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları