Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KUMAR OYNAMAK * Para, mal veya değerli bir eşya karşılığı şansa ve tahmine dayalı olarak oynanan oyunlara kumar denir. Kumarda amaç başkasının parasını,

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KUMAR OYNAMAK * Para, mal veya değerli bir eşya karşılığı şansa ve tahmine dayalı olarak oynanan oyunlara kumar denir. Kumarda amaç başkasının parasını,"— Sunum transkripti:

1 KUMAR OYNAMAK * Para, mal veya değerli bir eşya karşılığı şansa ve tahmine dayalı olarak oynanan oyunlara kumar denir. Kumarda amaç başkasının parasını, malını alarak hiçbir emek harcamadan kazanç sağlamaktır. Bu da bir çeşit haksız kazançtır.

2 Konuyla İlgili Ayetler:
“Ey iman edenler! Şarap, kumar, dikili taşlar (putlar), fal ve şans okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz. Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi, Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçtiniz değil mi?” Mâide Suresi, 90, 91. Ayetler.

3 "Ey iman edenler. Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin
"Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin..." (Nisa suresi, 29. ayet)

4 Konuyla İlgili Hadisler:
"En değerli kazanç, kişinin kendi elinin emeğiyle kazandığıdır."

5 Ama bir gün kazanan, başka bir gün kaybeder.
* Kumarda ilk başta küçük kazançlar elde eden bir kimse daha çok kazanma hırsıyla daha büyük paralarla oynamaya başlar. Ama bir gün kazanan, başka bir gün kaybeder.

6 Ama kumarda mutlak olarak kazanan yoktur.
* Kumarda birilerinin kazanması, başkalarının kaybetmesine yani zarara uğramasına bağlıdır. Hâlbuki dinimiz, haksızlık yapmayı da bile bile haksızlığa uğramayı da doğru bulmamıştır. İnsanların kolay yoldan para kazanma hırsları kumara yönelmelerine yol açmıştır. Ama kumarda mutlak olarak kazanan yoktur.

7 Kumarda kaybeden kazanmak için, kazanan ise daha çok kazanmak için oynamaya devam eder. Onun için kumar bağımlılık derecesinde kötü bir alışkanlıktır. Bu nedenle dinimiz eğlence amaçlı da olsa kumar oyunlarını yasaklamıştır.

8

9

10 Akıl, sağlık ve zaman Allah’ın insanlara verdiği büyük nimetlerdir
* Akıl, sağlık ve zaman Allah’ın insanlara verdiği büyük nimetlerdir. Kumar oynayan, zamanını boşa harcamış olacak, kaybettikçe psikolojisi bozulacak ve bu da sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir.

11 Kumar, hem oynayanı hem de ailesini perişan eder.
Kumarın zararları:  Kumar, hem oynayanı hem de ailesini perişan eder. Kumar, oynayanların ruh sağlığını bozar Kumar, kişinin hayatta başarının çalışmaya değil şans ve tesadüfe bağlı olduğunu düşünmesine neden olur

12 Kumarın zararları:  Kumar, insandaki hırs duygusundan beslenir. Bu da zamanla insanın her şeyini kaybetmesine sebep olur. Kumar bağımlısı olan kişinin borç batağına düşmesi ve ekonomik olarak sıkıntıya düşmesi kaçınılmazdır. Kumar, çalışma yerine kısa yoldan haksızca ve hileyle para kazanmayı teşvik eder.

13 Kumar, çok büyük zaman israfına sebep olur.
Kumarın zararları:  Kumar, çok büyük zaman israfına sebep olur. Kumar, insanların arasına kin ve düşmanlık tohumları eker. Kumar, aile düzenlerini bozar, yuvaları yıkar.

14 Kumarın kazananı yoktur.
* İnsanı hayattan koparan, maddi manevi yıkıma uğratan ve dost ve akrabalarından uzaklaştırıp çıkarcı insanların arasına iten bu tehlikeli tuzaktan uzak duralım. Kumarın kazananı yoktur.

15


"KUMAR OYNAMAK * Para, mal veya değerli bir eşya karşılığı şansa ve tahmine dayalı olarak oynanan oyunlara kumar denir. Kumarda amaç başkasının parasını," indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları