Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

GÜNEŞ EN BÜYÜK ISI VE IŞIK KAYNAĞIDIR Karanlıkta hiçbir varlığı göremeyiz. Cisimleri görebilmek için ortamdan gözümüze ışık gelmelidir. Işık cisimlerin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "GÜNEŞ EN BÜYÜK ISI VE IŞIK KAYNAĞIDIR Karanlıkta hiçbir varlığı göremeyiz. Cisimleri görebilmek için ortamdan gözümüze ışık gelmelidir. Işık cisimlerin."— Sunum transkripti:

1

2 GÜNEŞ EN BÜYÜK ISI VE IŞIK KAYNAĞIDIR Karanlıkta hiçbir varlığı göremeyiz. Cisimleri görebilmek için ortamdan gözümüze ışık gelmelidir. Işık cisimlerin üzerinden yansıyarak bize gelir ve görme olayı gerçekleşir.

3 IŞIK KAYNAKLARI Çevrelerine ışık yayarak aydınlatmaya yarayan bütün varlıklara veya cisimlere ışık kaynağı denir. 1- DOGAL IŞIK KAYNAKLARI Yapılarından dolayı sürekli ışık yayabilen kaynaklardır.

4 2- YAPAY IŞIK KAYNAKLARI Işık yapmak için başka bir kaynağa ihtiyaç duyarlar

5 AY IŞIK KAYNAĞIMIDIR ? Ay Güneş’ten aldığı ışığı yansıttığı için ışık kaynağı değildir.

6 IŞIK BİR ENERJİ MİDİR ? Güneşin yaydığı ışık dünyayı aydınlatmanın yanında bir de dünyanın ısınmasını sağlayarak canlılara hayat verir. Bu nedenle Güneş temel enerji kaynağımızdır. Günümüzde güneş enerjisinden bir çok alanda yararlanılmaktadır. Güneş ışığıyla çalışan ısınma sistemleri, saatler, hesap makineleri hatta arabalar yapılmıştır.

7 Edison’un Ampulü icadıyla aydınlatma teknolojileri gelişti. Floresan, halojen ve spot lambalar yapıldı

8 IŞIĞIN MADDELERE ETKİSİ 1- Bitkilerin büyümesi, besin yapabilmesi için güneşe ihtiyaç duyar 2- Mikropları öldürür ve hastalıkları önler 3- Güneş ışığı eşyaların ve giysilerin rengini soldurur, sebze ve meyveleri çürütür. 4- Süt, yoğurt ve peynirin ekşimesine neden olur. Derinin rengini koyulaştırır. Cilt kanserine neden olur.

9 IŞIK KİRLİLİĞİ Işığın yanlış yerde, yanlış miktarda, yanlış yönde ve yanlış zamanda kullanılmasına ışık kirliliği denir. Bazı kuşlar göç ederken yönlerini bulmak için yıldızlardan yararlanır fazla ışık kuşların yıldızları görmesine, yollarını şaşırmasına neden olur. Yüksek binaların ışıklarını yıldız zannederek binalara çarpmaktadırlar.

10 AYDINLATMA NASIL OLMALIDIR ? Aydınlatma güneş şeklinde değil mutlaka aşağı doğru olmalıdır. Sadece aydınlatılması gereken yer aydınlatılmalıdır

11 KİRLİLİĞİ ÖNLEMEK İÇİN ; Bilgisayar, televizyon ve lambalardan, doğrudan gözlerimize gelen ışık göz sağlığımızı bozar. Doğru aydınlatma yapılmalı. Gereksiz, aşırı ve yanlış aydınlatma yapılmamalıdır Güçlü ışık kaynaklarına çıplak gözle bakılmamalıdır güneş en güçlü ışık kaynağıdır.


"GÜNEŞ EN BÜYÜK ISI VE IŞIK KAYNAĞIDIR Karanlıkta hiçbir varlığı göremeyiz. Cisimleri görebilmek için ortamdan gözümüze ışık gelmelidir. Işık cisimlerin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları