Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ERGENL İ K DÖNEM İ MUĞLA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ERGENL İ K DÖNEM İ MUĞLA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ."— Sunum transkripti:

1 ERGENL İ K DÖNEM İ MUĞLA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

2 FİZİKSEL DEĞİŞİMLER

3 Boy ve kilo artışı görülmektedir. El ve ayaklar önce büyüdüğünden birtakım dengesizliklere,bu da sizin biraz sakarlaşmasına neden olabilir. Boy ve kilo artışı görülmektedir. El ve ayaklar önce büyüdüğünden birtakım dengesizliklere,bu da sizin biraz sakarlaşmasına neden olabilir. Yüzümüzde önce çene ve burun büyür.Kızlarda kalçalar, erkeklerde omuzlar genişlemeye başlar.Kıllanmalar başlar ve erkekler yavaş yavaş sakal tıraşı olmaya başlayabilir. Yüzümüzde önce çene ve burun büyür.Kızlarda kalçalar, erkeklerde omuzlar genişlemeye başlar.Kıllanmalar başlar ve erkekler yavaş yavaş sakal tıraşı olmaya başlayabilir. Kızlarda ergenlik dönemine giriş erkeklerden önce olur. Erkeklerde boy uzaması kızlara göre daha fazladır. (erkeklerde yaklaşık yılda 10 cm, kızlarda yaklaşık 8 cm kadar) Kızlarda ergenlik dönemine giriş erkeklerden önce olur. Erkeklerde boy uzaması kızlara göre daha fazladır. (erkeklerde yaklaşık yılda 10 cm, kızlarda yaklaşık 8 cm kadar) Özellikle erkeklerde sesin çatallaşması görülür. Özellikle erkeklerde sesin çatallaşması görülür.

4 Bu dönem kilo artışında; kızlarda yağ dokusunun gelişimi, erkeklerde kasların gelişimi etkilidir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu bu dönemde beslenme, spor, dinlenme gibi bu gelişmeye destek olacak öğelere dikkat edilmesi sağlıklı bir değişimi beraberinde getirecektir.

5 Bu değişimlerin hepsi normal gelişim gösteren tüm insanlarda olur. Her değişimin sancılı olduğu düşünülürse ergenlik döneminde bu değişimleri yaşarken fiziksel ve duygusal olarak zorlanacağımız açıktır. Öncelikle bedeninizdeki değişimlere hazırlıklı olmalısınız ve bunların normal olduğunu kabul etmelisiniz.

6 SİVİLCELENME Belki de fiziksel açıdan ergenlerin en fazla sorun yaşadığı durumdur. Karşı cinsle aradaki en büyük engel gibi görünür. Oysa ki sivilcelenme bu sürecin doğal bir sonucudur ve geçicidir. Ama bu sorun aşırı bir boyutta diye düşüyorsanız, bir doktor muayenesinden geçebilirsiniz.

7 Bu dönemde bedeninize göstereceğiniz ilgi ne kadar iyi olursa, kendinizle o denli barışık olursunuz. Öncelikle tüm vücudunuzu ve yüzünüzü temiz tutmalısınız. Bir gencin güzelliği kendine gösterdiği özenle ön plana çıkar. Zaman zaman bu değişimleriniz hoşunuza gidebilir; zaman zaman da bunlardan nefret edebilirsiniz. Bu düşünce sistemi sizin aksak bir yapıda olduğunuz göstergesi değildir. Sadece bedeninizdeki hızlı değişime, düşüncelerinizin yetişememesi olarak değerlendirilebilir.

8 Z İ H İ NSEL-RUHSAL VE SOSYAL DE ĞİŞİ MLER

9 Ergenlik döneminde zihinsel düzey hızla gelişir. Artık düşüncelerde seçenekler fazladır ve akıl yürütme konusunda yetenek artışı görülür. Birden fazla bakış açısı görülebilir ve seçim yapılabilir. Ancak bu özelliğin geliştirilmesi eğitim ve araştırmalarla ilgilidir.

10 Örneğin daha önce sorgulama yapmadan kabul edilen şey,artık farklı yönleri göz önünde bulundurulduğu için kabul edilmeyebilir. Ancak bu kabul edilmeyen düşünceyle ilgili yaklaşımdan da daha sonra vazgeçilebilir. Yani bir kararsızlık durumu gündeme gelebilir.

11 Bu dönemde kişilik, benlik oturtma çabası vardır. (BENLİK : kendimize ait düşüncelerimiz olarak tanımlanabilir.)

12 Ergenlik döneminde çok sık eleştiriler yapılabilir. Bu eleştiriler son derece acımasız olabilir. Sürekli değişime açık olunduğundan yenilikleri öğrenmek ve bunları deneme çabaları vardır. Bu çoğu zaman yararımıza olacağı gibi, olumsuz sonuçlara da neden olabilir.

13 Sizce bu yarar ve zararlar neler olabilir ?

14 Soyut değerlendirme yetisi dediğimiz çok yönlü düşünme; yasa önünde eşitlik, adalet arama, en iyiyi insanlara sunabilme, insan yaşamının değeri gibi soyut kavramları değerlendirmemize yardımcı olarak bu konular hakkında düşünmemizi ve tartışmamızı kolaylaştırır. Ancak başlangıçta da söylenildiği gibi bu çok yönlü düşünme yeteneği, yaşantılarla ve eğitimle kazanılır.

15 Başkalarının duygu ve düşüncelerini dinleme, anlayış gösterme “EMPATİ”yi geliştirir. Başkalarının duygu ve düşüncelerini dinleme, anlayış gösterme “EMPATİ”yi geliştirir. Sanat dalları başkalarına anlayış gösterme konusunda yardımcı olacaktır. Sanat dallarıyla kişilerin duygu ve düşünceleri değişik yorumlarla paylaşıma sunulmaktadır. Bu nedenle tiyatro,drama, sinema gibi sanatsal katılımlar gelişim için son derece yararlı olacaktır. Sanat dalları başkalarına anlayış gösterme konusunda yardımcı olacaktır. Sanat dallarıyla kişilerin duygu ve düşünceleri değişik yorumlarla paylaşıma sunulmaktadır. Bu nedenle tiyatro,drama, sinema gibi sanatsal katılımlar gelişim için son derece yararlı olacaktır.

16 Ergenliğin ilk yıllarından sonra, artık kendimizi tanıdığımız şeklimizle etrafımızdaki insanlara tanıtırız. Kendimizi başkalarına kabul ettirme çabamız gündeme gelir. Ergenliğin ilk yıllarından sonra, artık kendimizi tanıdığımız şeklimizle etrafımızdaki insanlara tanıtırız. Kendimizi başkalarına kabul ettirme çabamız gündeme gelir.

17 BAĞIMSIZLIK VE BAĞLILIK Ergenlik döneminde bağımsızlık duygusunu doyasıya yaşamak için zamanımızın çoğunu dışarıda geçirmek isteriz. Bu nedenle eve giriş-çıkış saatlerinin olması, anne babalarımızın bu konudaki müdahalesi bize sıkıntı verir. Ancak bunun bir denetim olmaktan daha çok birlikte yaşayan insanların birbirlerine saygılarının gereği olduğu unutulmamalıdır. Burada yapılabilecek en iyi şey sevdiklerimize bağlılığı sürdürerek, bağımsızlığı kazanmak olmalıdır. Ergenlik döneminde bağımsızlık duygusunu doyasıya yaşamak için zamanımızın çoğunu dışarıda geçirmek isteriz. Bu nedenle eve giriş-çıkış saatlerinin olması, anne babalarımızın bu konudaki müdahalesi bize sıkıntı verir. Ancak bunun bir denetim olmaktan daha çok birlikte yaşayan insanların birbirlerine saygılarının gereği olduğu unutulmamalıdır. Burada yapılabilecek en iyi şey sevdiklerimize bağlılığı sürdürerek, bağımsızlığı kazanmak olmalıdır.

18 Ergenlik döneminde kendi kararlarımızı kendimiz vermek ve özgür olmak isteriz. Ancak henüz tümüyle bağımsız olmaya hazır olmadığımız için anne- babalarımızın önerilerini dikkate almamız yararlı olacaktır.

19 Anne-babayla yapılan ufak tefek tartışmalarda, karşılıklı yapıcı olup hoşgörülü davranmak sorunların çözümünde etkili olur. Ancak çok büyük sorunlar yaşanıyorsa o noktada uzman kişilerden yardım almak daha uygun olacaktır.

20 ARKADAŞLIK Bu dönemde arkadaşlık ilişkileri konusunda da değişimler yaşanabilmektedir. Bu dönemde arkadaşlık ilişkileri konusunda da değişimler yaşanabilmektedir. Aynı yaş ve cinsiyettekiler benzer sorunları yaşadıkları için kızlar kız arkadaşlarla, erkekler ise erkek arkadaşlarıyla daha çok yakındırlar. Aynı yaş ve cinsiyettekiler benzer sorunları yaşadıkları için kızlar kız arkadaşlarla, erkekler ise erkek arkadaşlarıyla daha çok yakındırlar. Kızlar genelde daha az sayıda kişiyle, erkekler ise çok sayıda kişiyle arkadaşlığı seçerler. Kızlar genelde daha az sayıda kişiyle, erkekler ise çok sayıda kişiyle arkadaşlığı seçerler.

21 Karşı cins biraz uzaklaşılan; ancak bir ölçüde çekici bulunan ve merak edilen bir özellik kazanır. Karşı cinsten dost edinmek biraz daha ileri yaşlarda olur. (16-17 yaş civarında)

22 Arkadaşlarla yapılan sohbetler keyif verici bir hal alır. Bu yaşlarda kızlarla erkeklerin arkadaşlığı yaşama hazırlanmaları, kendilerini olumlu algılamaları bakımından yararlıdır.

23 BURADA ANLATILANLARIN SİZİN YAŞADIKLARINIZLA BENZERLİĞİNİN OLMASI NORMAL BİR GELİŞİM SÜRECİNDE OLDUĞUNUZUN GÖSTERGESİDİR BURADA ANLATILANLARIN SİZİN YAŞADIKLARINIZLA BENZERLİĞİNİN OLMASI NORMAL BİR GELİŞİM SÜRECİNDE OLDUĞUNUZUN GÖSTERGESİDİR


"ERGENL İ K DÖNEM İ MUĞLA REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları