Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

MEVSİMLİK ÇİÇEKLER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "MEVSİMLİK ÇİÇEKLER."— Sunum transkripti:

1 MEVSİMLİK ÇİÇEKLER

2 DELİOTU/ ALYSSUM MONTANUM
En kalender en güzel bahçe bitkilerindendir. Yayılıcıdırlar Özellikle beyazı hızlı yayılır. Kendinden uzun bitkilerle kullanılırsa çok güzel olur, beyazları kokuludur. Grup dikildiğinde kokusu fazlaca hissedilir. Zemini çok kısa sürede örten hiç nazı olmayan bir çiçektir. Tohum döker ,ancak Ankara da tohumların çiçeklenmesi mayıs sonunu bulur. Fide alıp dikmek daha iyidir. Ankara da toprak donana kadar yaşar.

3 YILDIZ ÇİÇEKLERİ-DAHLİA
 Havalar iyice ısınmadan topraktan çıkmaz güneşi ve sıcağı çok sever yumrulu kökleri vardır. Kasım sonlarına doğru Ankarada yumrularının topraktan çıkartılıp nisan ayına kadar saklanması gerekir. Toprakta kalırsa donar.  Saklanan yumrular nisanda birbirinden ayrılarak dikilir

4 HOROZ İBİĞİ- AMARANTHUS CAUDATUS
 Haziran ortası ile eylül sonu arasında yaşar bir tek çiçek açar ve bu çiçeği büyütür çiçek büyüdükce rengi bozulur eylül ortalarında tohum yapar ve ölür.

5 MİNE VE YAYILICI MİNELER- VERBENA HYBRİDA
 Normal mineler biraz nazlı çiçeklerdir açtığı zaman çok güzel olurlar ancak mantar hastalığı en büyük düşmanlarıdır. Genellikle mevsimi bitmeden hastalanır ve ölürler. Yayılıcı mineler ise harika çiçeklerdir güneşi ve suyu çok severler. Yayılıcı ve sarkıcıdırlar aslında çok yıllık bitkilerdir ancak Ankarada kar yağana kadar yaşar ve kışın ölürler.

6 SANVİTALİA- PAPATYAGİLLER
Süper bir yer örtücü bitkidir biraz diğer bitkilerden pahalı olduklarından pek bilinmezler sarı çiçeklerini hiç esirgemezler her tarafa yayılır ve sürekli minik sarı çiçeklerini açarlar.  Ankarada kar yağana kadar kalır.

7 ASLANAĞZI- ANTİRRHİNUM MAJUS
 Hepimizin bildiği çiçeklerden biridir bazı renkleri kokuludur  Ankarada kışın ölmez ilkbaharda tekrar çiçeklenirler.

8 VİNCA-ROZET Çok güneş ve sıcak seven bir bitkidir gösterişlidir ancak ege ve Akdeniz bitkisidir. Ankarada temmuz ve Ağustos aylarında güzeldir sonra bozulur.

9 PETUNYA  Normal petunyalar mümkünse güneş etkisini arttırmadan nisan sonu gibi dikilmelidir o zaman sıcaklar bastırmadan yerine yerleşeceğimden yaz boyu daha dayanıklı olurlar. Katmerli petunyalar genellikle kokulu ve düzlere nazaran daha dayanıklıdırlar. Sarkıcı ve yayılıcı petunyalar süper çiçeklerdir. Çok coşkulu ve güzeldirler tam  gün güneş bu bitkileri bozar, suyu çok severler. Ankarada ekim sonuna kadar sağlıklı yaşarlar yaz boyunca biraz vitamin takviyesi çok iyi gelir.

10 SARDUNYA- PELARGONİUM
 Sardunyalar iri ve gösterişli çiçekleriyle en çok tercih edilen bitkilerin başında gelir . En iyi gelişmeyi yarı gölge yerlerde gösterirler çok güneşe dayanıklıdırlar ancak çiçeklerini ve yapraklarını küçültürler sakız sardunyalar harika bir sarkıcıdırlar hava nemini çok severler bu yüzden Ankarada çok güzel olmazlar ama bu halleri bile bir çok  bitkiyi geride bırakır.nisan ayından aralık ayına kadar sürekli çiçekli ve gösterişlidirler.

11 ATEŞ ÇİÇEĞİ- SALVİA SPLENDES
Yarı gölge yerlerde iri ve gösterişli açarlar alyssumla birbirlerine çok yakışırlar güneş de iyi bir gelişme göstermezler gölgede ise çiçek açmazlar. Ankarada nisan sonundan kasım ayına kadar çiçeklidirler.

12 BEGONYA- BEGONİA  Begonyanın her türü yarı gölge bitkisidir . Hatta yarı gölgeden biraz daha  gölgeye bile yakındırlar. Ankarada nisan ayından ekim sonuna kadar çok güzel olurlar güneşe dayanmazlar . Güneş de iyi bir gelişme gösteremezler.

13 ORTANCA- HYDRENGEA MACROPHYLLA
Gölgelerin en güzel çiçeklerinden biridir. Oldukça iri çiçekleri her zaman tercih edilir. Aslında hava nemi yüksek yerlerin bitkisidir ancak ankaranın havası kuru olduğundan sadece gölge yerlere dikilmelidir. Normal şartlarda haziran ortasından sonra çiçeklenir ve ağustos sonuna kadar çiçekleri sırayla açar. Balkon saksılarında yada bahçede Çiçeklerinizi mutlaka akşamları sulayınız. Akşamdan sulanan bitkiler serinlikte suyunu alırsa sabahtan akşama kadar güneşe ancak karşı durabilirler. Aksi takdirde bozulurlar.

14 CAM GÜZELİ- IMPATİENS WALLERİANA
Yarı Gölge ve gölgeye yakın yerlerde cam güzeli en keyifli olanıdır. Çok güzel olurlar çiçek gibi değil resim gibi gözükürler . Ankarada nisan sonundan kasıma kadar sürekli çiçeklidirler.

15 KANA  Boylu poslu yakışıklı bir bitkidir . Ankarada Yumruları nisan ortasından sonra dikilir haziran gibi çiçeklenir kasım sonuna kadar çiçeklidir . Kasım sonunda yumruları topraktan çıkartıp saklamak gerekir. 1,5 metreye kadar yükselir. Yukarıdaki  bitkiler en yakıcı güneşe sularını verdiğiniz sürece dayanırlar ve coşarlar.Bütün mevsimlik bitkiler geçen çiçekleri kopartıldığında yeniden çiçeklenirler tohum yapmaya harcayacakları gücü yeni çiçek açmak için kullanırlar .Güneş seven bitkilerin büyük çoğunluğu yarı gölge yerlerde de yaşarlar.

16 İPEK ÇİÇEĞİ- KEDİ TIRNAĞI
 En çok sevilen çiçeklerdendir. Çiçekleri gündüz açıp güneş gidince ölür 1 gün çiçek ömrü vardır. Ertesi gün başka bir çiçek açar böylece yazı geçirir Ankarada  ekim ortalarına kadar ancak dayanır. Suyu sever.

17 KADİFE- TAGETES Kadifenin bütün çeşitleri bol güneş sever en dayanıklı mevsimlik bitkilerdendir.Kendine özgü bir kokusu vardır. Solan çiçeklerinin kesilmesi çiçeklenmeyi arttırır. Kasım ortalarına kadar gayet  sağlıklı kalır

18 GAZANYA- GAZANİA HYBRİDA
 Yazın dikilecek güzel çiçeklerdendir. Sabah güneş görünce açar güneş gittiğinde çiçeğini kapatır. Ankarada Ekim ortalarına kadar yaşar.


"MEVSİMLİK ÇİÇEKLER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları