Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1. Bölüm Ekonomi ve Spor Spor Ekonomisi MıCHAEL A. LEEDS | PETER VON ALLMEN FIFTH EDITION.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1. Bölüm Ekonomi ve Spor Spor Ekonomisi MıCHAEL A. LEEDS | PETER VON ALLMEN FIFTH EDITION."— Sunum transkripti:

1 1. Bölüm Ekonomi ve Spor Spor Ekonomisi MıCHAEL A. LEEDS | PETER VON ALLMEN FIFTH EDITION

2 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-2 Sporun Önemi Bireyler, kentler, ülkeler kendilerini sporla ifade etmektedir. Spor, diplomatik hedeflerin elde edilmesinde kullanılabilir. Gazetelerin bağımsız spor sayfaları bulunmaktadır. Spor endüstrisi, bununla birlikte, hala küçüktür.

3 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-3 1.1 Dersin Yapısı Spor Ekonomisi dersi, iktisadın 3 branşıyla ilgili analiz araçlarını kullanmaktadır. Birincisi, Sporun endüstriyel yapısı –Endüstriyel organizasyon firma davranışlarını konu edinir. –Bu kısımda firmaların karlarını nasıl maksimize ettiklerini inceleyeceğiz

4 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-4 1.1 Dersin Yapısı (dev.) İkincisi, Sporda kamu maliyesi (finansı) –Kamu maliyesi, devletlerin hangi malları üretmeleri gerektiğini ve onları nasıl finanse edeceklerini inceler. Üçüncüsü, Sporda çalışma ekonomisi –Çalışma ekonomisi, istihdam ve ücreti inceler.

5 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-5 1.2 Babe Ruth ve Karşılaştırmalı Üstünlük İnsanların, takımların ve liglerin davranışlarını açıklamak için temel ekonomik kavramları kullanırız. Fırsat maliyeti (alternatif maliyet) bir anahtar kavramdır: Vazgeçilen en iyi alternatifin değeridir. –Karşılaştırmalı üstünlüğü anlamak için bu kavrama ihtiyaç duyarız.

6 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-6 Mutlak Üstünlük Mutlak Üstünlük, bir mal ya da hizmeti diğer herkesten daha verimli bir şekilde üretebilme becerisidir. Babe Ruth, Red Sox kariyerine başladığında –Takımının en iyi atıcısıydı (pitcher) –Takımının en iyi vurucusuydu (hitter) –Bu nedenle, Babe Ruth hem atışta, hem de vuruşta mutlak üstünlüğe sahipti.

7 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-7 Karşılaştırmalı Üstünlük Hiçbir oyuncudan, Babe Ruth’dan bile, atıcı ve vurucu olarak oyunda istifade edilemez. Takım, Babe Ruth’un en kullanışlı olduğu pozisyonu seçmek zorundaydı. –Baskın olduğu yer neresiydi? Bir kişinin bir aktivite için sahip olduğu fırsat maliyeti, diğer kişilere nazaran, daha düşük ise, o kişi o aktivitede karşılaştırmalı üstünlüğe sahiptir.

8 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-8 Babe Ruth’un Karşılaştırmalı Üstünlüğü Babe Ruth, vuruşta karşılaştırmalı üstünlüğe sahipti. Atışta, diğer oyunculardan biraz daha iyiydi. Vuruşta, diğer oyunculardan çok daha iyiydi. The Red Sox, onu vurucu olarak kullandı.

9 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-9 Red Sox Faydası Babe Ruth, 1917’de Red Sox’un en iyi atıcısıydı. 1918’de sağ açığa döndü. Both Ruth ve the Red Sox kazandı –Red Sox, 1918’de bir önceki yıla kıyasla 10 run’dan vazgeçti (run: oyuncunun topu oyun sahasına atması). Çünkü Babe Ruth’un yerine geçen Dutch Leonard onun kadar iyi değildir. –Fakat Ruth, yerine geçtiği Tilly Walker’dan 29 run daha fazla yaptı.

10 Copyright ©2014 Pearson Education, Inc. All rights reserved.1-10 Uygulamalı Karşılaştırmalı Üstünlük Babe ruth’u karşılatırmalı üstünlüğe sahip olduğu pozisyonda oynatmak Red Sox takımına daha fazla skor kazandırdı. Runs (skor) galibiyet getirir ki bu da oyunun amacıdır. Genel olarak, bireyler ve ülkeler karşılaştırmalı üstünlüklerine göre gelişmeli ve uzmanlaşmalıdır.


"1. Bölüm Ekonomi ve Spor Spor Ekonomisi MıCHAEL A. LEEDS | PETER VON ALLMEN FIFTH EDITION." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları