Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

556.Yıl 556.Yıl ÖMÜR SERMAYEMİZ VE GENÇLİK.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "556.Yıl 556.Yıl ÖMÜR SERMAYEMİZ VE GENÇLİK."— Sunum transkripti:

1 556.Yıl 556.Yıl ÖMÜR SERMAYEMİZ VE GENÇLİK

2 ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَن النَّعِيم
ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَن النَّعِيم

3 Gençlik, Yüce Allah’ın kullarına bahşettiği ömrün en önemli çağlarından biridir. Çünkü gençlik, çalışkanlık, zindelik, dinçlik, cesaret, metanet, heyecan, kuvvet ve enerji kaynağıdır. w

4 Ömür bize verilmiş bir EMANETTİR.Bu emanetin HESABI SORULACAKTIR.
Ömür bize verilmiş bir EMANETTİR.Bu emanetin HESABI SORULACAKTIR. Dünya hayatında sahip olduğumuz nimetler bize emanettir. Emanette ise asıl olan SADAKATTIR…

5 Bakınız Lokman(as) oğluna nasıl öğüt veriyor:(Lokman 31/16-18)
Bakınız Lokman(as) oğluna nasıl öğüt veriyor:(Lokman 31/16-18) يَا بُنَيَّ إِنَّهَا إِن تَكُ مِثْقَالَ حَبَّةٍ مِّنْ خَرْدَلٍ فَتَكُن فِي صَخْرَةٍ أَوْ فِي السَّمَاوَاتِ أَوْ فِي الْأَرْضِ يَأْتِ بِهَا اللَّهُ إِنَّ اللَّهَ لَطِيفٌ خَبِيرٌ 16- “Yavrum! Şüphesiz yapılan iş bir hardal tanesi ağırlığında olsa ve bir kayanın içinde, yahut göklerde ya da yerin dibinde bile olsa, Allah onu çıkarır getirir. Çünkü Allah, en gizli şeyleri bilendir, her şeyden hakkıyla haberdar olandır.

6 يَا بُنَيَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنكَرِ وَاصْبِرْ عَلَى مَا أَصَابَكَ إِنَّ ذَلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ 17-Yavrum! Namazı dosdoğru kıl. İyiliği emret, kötülükten alıkoy. Başına gelen musibetlere karşı sabırlı ol. Çünkü bunlar kesin olarak emredilmiş işlerdendir.

7 وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ 18-”Küçümseyerek surat asıp insanlardan yüz çevirme ve yeryüzünde böbürlenerek yürüme! Çünkü Allah, hiçbir kibirleneni, övüneni sevmez.”

8 Emanete sadakatsızlık münafıklık alametidir…
Emanete sadakatsızlık münafıklık alametidir… آية المنافق ثلاث؛ إذا حدث كذب، وإذا وعد أخلف، وإذا اؤتمن خان متفق عليه “Münafığın alameti 3 tür: 1-Konuştuğunda yalan konuşur 2-Vaad ettiğinde hilafına davranır/Sözünde durmaz 3-Emanete hıyanetlik eder (Buhari- Müslim)

9 EFENDİMİZ(a.s) BUYURUYOR Ki
EFENDİMİZ(a.s) BUYURUYOR Ki

10 1-Ömrünü nerede tükettiğinden,
EFENDİMİZ(a.s) BUYURUYOR Ki “Kıyamet gününde Ademoğlu şu 5 hususta sorgulanmadan, hesap meydanından ayrılamaz: 1-Ömrünü nerede tükettiğinden, 2-Gençliğini nerede ve ne şekilde yıprattığından , 3-Malını nereden kazandığından, 4-Malını nerelere harcadığından 5-Bildikleriyle amel edip etmediğinden.”   Tirmizi kıyamet 1(3531)

11 Beş şey gelmeden, beş şeyi ganimet bil:
PEYGAMBERİMİZ (SAV) BUYURUYOR Ki اِغْتَنِمْ خَمْسًا قَبْلَ خَمْسٍ: شَبَابَكَ قَبْلَ هَرَمِكَ وَصِحَّتَكَ قَبْلَ سَقَمِكَ وَغِنَاءَكَ قَبْلَ فَقْرِكَ وَفَرَاغَكَ قَبْلَ شُغْلِكَ وَحَيَاتَكَ قَبْلَ مَوْتِكَ. Beş şey gelmeden, beş şeyi ganimet bil: 1-Yaşlılıktan önce gençliği, 2-Hastalıktan önce sağlığı, 3-Fakirlikten önce zenginliği, 4-Meşguliyetten önce boş vakti 5-Ölümden önce hayatı

12 Gençliğin değerinin bilinmesi Nasıl Olur? Gençlerin bu dönemde; Hem kendileri ve hem de aile, millet, vatan, din ve devletleri için hayırlı ve faydalı şeyler yapmalarıyla mümkün olur..

13 Bunun yolu da, İyi bir eğitim almak, İyi bir iş sahibi olmak,
Bunun yolu da, İyi bir eğitim almak, İyi bir iş sahibi olmak, Helalinden kazanmak, Her alanda başarıyı yakalayabilmek, Dünya ve ahiret saadetini kazanmak için çok çalışmak, Bütün görev ve sorumlulukları yerine getirmek, Milli ve manevi değerlere sıkı sıkıya bağlı kalmak, Her türlü kötü ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak ve Allah’a karşı olan kulluk görevlerini yerine getirmektir. İşte o zaman gençliğin değeri bilinmiş ve iyi bir şekilde değerlendirilmiş olur.

14 Öte yandan, milli ve manevi değerlerine bağlı, iyi yetişmiş, bilgili, yüksek ahlak sahibi, vatan ve millet sevdalısı gençler, bir milletin mutlu ve müreffeh geleceğinin en önemli temel taşlarındandır. Bu gerçeği en iyi bilen ve gören Peygamberimiz, daha risaletinin ilk günlerinden itibaren gençlere büyük değer vermiştir. Peygamberimizin İslam davetine en önce icabet edip, ona gönül veren ve canı gönülden destekleyenlerin çoğunu 30 yaşın altındaki gençler oluşturmaktadır.

15 Ca’fer b. Ebi Talib 22 yaşında;
Bu gençlerden Hz. Ali 10, Abdullah b. Ömer 13, Zeyd b. Harise 15, Abdullah b. Mes’ud ve Zübeyr b. Avvam 16, Abdurrahman b. Avf ve Sa’d b. Ebi Vakkas 17, Mus’ab b. Umeyr 18, Ca’fer b. Ebi Talib 22 yaşında; Osman b. Affan, Ebu Ubeyde ve Hz. Ömer de yaş arasındaydılar... Bunların dışında genç yaşta İslam’ı kabul eden pek çok kişi mevcuttur.

16 Hz. Peygamber, İslam dininin yerleşmesi, yayılması ve İslam toplumunun şekillenmesinde bu gençlerden çok yararlanmış, bu hususta onlara büyük görevler vermiştir. Allah Rasulü, gençlerin ilim alanında yetişmelerine büyük önem vermiş ve kendisi henüz hayatta iken, Hz. Ali, Abdurrahman b. Avf, Abdullah b. Mes’ud, Zeyd b. Sabit gibi bazı genç sahabenin fetva vermelerine müsaade etmiştir.

17 Vahiy katiplerini genel olarak gençler arasından seçmiş,
Vahiy katiplerini genel olarak gençler arasından seçmiş, İslam’a davet mektuplarını da gençlere yazdırmıştır. Bazı gençleri de Süryanice ve İbranice gibi, o gün için çok ihtiyaç duyulan yabancı dilleri öğrenmeye teşvik etmiştir. Peygamberimiz, 25 yaşlarında bir genç olan Mus’ab b. Umey’i Medine’ye öğretmen olarak göndermiş, 21 yaşındaki Muaz b. Cebel’i de Yemen’e kadı ve öğretmen olarak tayin etmiştir.

18 Çoğu savaşlarda sancağı bizzat kendisi gençlere vermiştir. Mesela;
Çoğu savaşlarda sancağı bizzat kendisi gençlere vermiştir. Mesela; - Tebük seferinde sancağı Zeyd b. Sabit’e, -Bedir’de de Hz. Ali’ye vermiştir. -18 yaşlarında olan Usame b. Zeyd’i, Suriye’ye gönderdiği orduya komutan tayin etmiştir.

19 Yüce dinimiz İslam’ın gençlere verdiği önemin en açık delillerinden birisi de, Peygamberimizin, Allah’a itaatle, dosdoğru bir şekilde yetişen gencin mükâfatının, adaletli devlet başkanının mükâfatından hemen sonra geldiğini haber vermesidir

20 PEYGAMBERİMİZ (SAV) BUYURUYOR Ki عن أبي هريرة رضي الله عنه عن النبي صلى الله عليه وسلم قال : " سبعة يظلهم الله في ظله يوم لا ظل إلا ظله ، إمام عادل وشاب نشأ في عبادة الله ، ورجل قلبه معلق بالمساجد ، ورجلان تحابا في الله اجتمعا عليه وتفرقا عليه ، ورجل دعته امرأة ذات منصب وجمال فقال إني أخاف الله . ورجل تصدق بصدقة فأخفاها حتى لا تعلم شماله ما تنفق يمينه ، ورجل ذكر الله خالياً ففاضت عيناه “ متفق عليه

21 1-Adaletli devlet başkanı(yönetici),
“Hiçbir gölgenin olmadığı kıyamet gününde, Allah yedi (sınıf) insanı (arşının) gölgesinde barındıracaktır: Bunlar 1-Adaletli devlet başkanı(yönetici), 2-Allah’a kulluk içinde gelişip büyüyen genç. 3-Gönlü mescitlere-camilere bağlı kimse, 4- Allah için bir birini seven,Allah için bir araya gelip Allah için ayrılan, 5-Genç ve güzel bir kadının zina teklifine “ben Allah’tan korkuyorum” diyerek reddeden, 6- Sağ elinin verdiğini sol eli duymayan kişi, 7- Allah için gizli gizli göz yaşı dökenler.

22 ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ عَلَيْهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ لَا يَعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيَفْعَلُونَ مَا يُؤْمَرُونَ “Ey iman edenler! Kendinizi ve ailenizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. O ateşin başında gayet katı, çetin, Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmeyen ve kendilerine emredilen şeyi yapan melekler vardır.” Tahrîm Sûresi 6

23 GENÇLERİMİZE VERMEMİZ GEREKENLER
GENÇLERİMİZE VERMEMİZ GEREKENLER Gençlerimize hem maddi alanda hem de manevi alanda vermemiz gereken birçok önemli hususlar mevcuttur. İman:Manevi hayatlarının gelişmesinde ilk başta vermemiz gereken en önemli sorumlulukların başında inanç gelmektedir İbadet: İman ilkelerinden sonra bir başka önemli husus ise, ibadetlerdir. İbadetlerin başında ise NAMAZ gelmektedir. Çünkü namazın önemini Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de bizlere şöyle bildirmektedir.

24 اتْلُ مَا أُوحِيَ إِلَيْكَ مِنَ الْكِتَابِ وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ “(Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah yaptıklarınızı biliyor.” /Ankebut 45 Kendimiz namaz kıldığımız gibi gençlerimize de namaz kılma alışkanlığını kazandırmalıyız.

25 Bu hususta Sevgili Peygamberimiz bir hadiste
Bu hususta Sevgili Peygamberimiz bir hadiste مروا أولادكم بالصلاة وهم أبناء سبع واضربوهم عليها وهم أبناء عشر، وفرقوا بينهم في المضاجع “Çocuklarınız yedi yaşına geldikleri zaman onlara namazı emredin…” buyurmuş, namaz kılmayı çocuklarımızın hayatına dahil etmemizi bizlerden istemiştir.

26 كلكم راع وكلكم مسئول عن رعيته
كلكم راع وكلكم مسئول عن رعيته “Hepiniz çobansınız ve güttüğünüz sürüden mesulsünüz” Hadis-iŞerif " إذا مات ابن آدم انقطع عمله إلا من ثلاث : علم ينتفع به ، وصدقة جارية ، وولد صالح يدعو له “İnsan ölünce üç şey hariç ameli kesilir. 1-Faydalı ilim bırakan, 2-Sadaka-i cariyede bulunan 3-Salih bir evlat bırakan

27 3-Ahlak: Gençlerimizin hayatına aktarmamız gereken bir başka önemli husus ise ahlaki ilkelerdir. Ahlaksızlık bir insan için en büyük yıkımdır. Bu yıkım hem maddi alanda, hem bedeni alanda, hem de manevi alanda gerçekleşmektedir İslam Dini en güzel ahlaki prensipleri ortaya koyan bir dindir. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) Efendimiz tarafından bizlere miras bırakılan başlıca güzel ahlaki ilkeler şunlardır: Doğruluk, sözünde durmak, temizlik, cömertlik, sabır, tevazu, iffet ve haya, tevekkül, kanaat etmek, şükür, çalışma, şefkat, cesaret, nezaket, vefa, hoşgörülü olmak, güler yüzlü, güzel sözlü olmak, sadelik.

28 مَا نَحَلَ وَالِدٌ وَلَدًا مِنْ نَحْلٍ أَفْضَلَ مِنْ أدَبٍ حَسَنٍ
Güzel ahlakın yanında birde kötü huy ve davranışlar vardır. Bunlar; Yalan, iftira, gıybet, kötü zan, alay etme, iki yüzlülük, sözünde durmama, gösteriş, haset, kin, düşmanlık, öfke, kibir, cimrilik, nemelazımcılık vb. Nitekim Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır.  مَا نَحَلَ وَالِدٌ وَلَدًا مِنْ نَحْلٍ أَفْضَلَ مِنْ أدَبٍ حَسَنٍ “Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez.”

29 GENÇLİK VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR:
GENÇLİK VE ZARARLI ALIŞKANLIKLAR: Günümüzde sigara kullanımı, alkol tüketimi, fuhuşun yaygınlaşması, esrar, eroin ve extazi gibi uyuşturucu maddelerin kullanımı ve kumar oynama gibi zararlı alışkanlıklara en çok müptela olanların başında gençler gelmektedir.

30 Kumar: Diğer bir zararlı alışkanlık ise zamanın boşa geçirilmesine ve haksız şekilde paranın el değiştirmesine sebep olan kumardır. Oysaki kumar haksız bir kazançtır, hakız kazanç ise Yüce Dinimizde haram kılınmıştır. Kumar ve alkolün insanoğluna vereceği ortak zararlar mevcuttur.

31 Şu verilere bir bakar mısınız?
T.C DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ Şu verilere bir bakar mısınız? Bugün Alkol ve sigara kullananların yaşı, 10-11'e kadar düşmüş, *Eroin ve uyuşturucu hap kullanan gençlerin oranı da, %5'e kadar çıkmıştır. *Eroin ve uyuşturucu hap kullanan gençlerin oranı da, %5'e kadar çıkmıştır. Yapılmış olan bu istatistik sonuçları, hepimizi harekete geçirmelidir.

32

33 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ
ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَن يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاء فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَن ذِكْرِ اللّهِ وَعَنِ الصَّلاَةِ فَهَلْ أَنتُم مُّنتَهُونَ 91.Şeytan, içki ve kumarla, ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; sizi Allah’ı anmaktan ve namazdan (İbadetten) alıkoymak ister. Artık vazgeçiyor musunuz? Mâide Sûresi 90

34

35 Bu gençler çağdaş gençlik olarak Gösteriliyor.
Ancak ne var ki Bu gençler çağdaş gençlik olarak Gösteriliyor.

36 ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki يَا أَيُّهَا النَّاسُ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ فَلَا تَغُرَّنَّكُمُ الْحَيَا الدُّنْيَا وَلَا يَغُرَّنَّكُم بِاللَّهِ الْغَرُورُ “Ey insanlar! Şüphesiz Allah’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. Sakın çok aldatıcı (Şeytan) Allah hakkında sizi aldatmasın.” Fatır 35/5

37 ALLAH TEALA BUYURUYOR Ki يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakının ve herkes, yarın için önceden ne göndermiş olduğuna baksın. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” Haşr 59/18 ثُمَّ لَتُسْأَلُنَّ يَوْمَئِذٍ عَنِ النَّعِيمِ “Sonra o gün, nimetlerden mutlaka hesaba çekileceksiniz?” Tekasür 101/8

38 الكيس من دان نفسه وعمل لما بعد الموت , والعاجز من أتبع نفسه هواها
PEYGAMBERİMİZ (SAV) BUYURUYOR Ki الكيس من دان نفسه وعمل لما بعد الموت , والعاجز من أتبع نفسه هواها وتمنىعلى الله الاماني “Akıllı kişi nefsine hakim olan ve ölüm sonrası için çalşandır.Aciz kişi de nefsine hevasına tabi kılıp,onun şehevi arzuları peşinde yürüdüğü halde Allah’tan dileklerde bulunup duran(bunu yeterli sayan) dır” Tirmizi ,Kıyame,25

39 556.Yıl 556.Yıl www.recepsahan.net İRTİBAT @-posta:


"556.Yıl 556.Yıl ÖMÜR SERMAYEMİZ VE GENÇLİK." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları