Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu OKULDA ŞİDDET VE ALINABİLECEK TEDBİRLER HAZIRLAYANLAR MUZAFFER KARATAŞ EBRU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu OKULDA ŞİDDET VE ALINABİLECEK TEDBİRLER HAZIRLAYANLAR MUZAFFER KARATAŞ EBRU."— Sunum transkripti:

1 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu OKULDA ŞİDDET VE ALINABİLECEK TEDBİRLER HAZIRLAYANLAR MUZAFFER KARATAŞ EBRU ARPASLAN CENNET TUNÇ ARZU AV İ NÇ ŞENOL AYRİÇ MAHMUT TOPALOĞLU

2 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu ÇALIŞMANIN AMACI Okullarda şiddet, gerek zengin gerekse de yoksul ülkelerde kız ve erkek çocukları aynı şekilde etkileyen dünya çapında bir sorundur. Okullarda şiddet her zaman fiziksel olmadığı ve açıkça tartışılmadığı için şiddeti görmek her zaman kolay olmamaktadır.Okullarda şiddet, gerek zengin gerekse de yoksul ülkelerde kız ve erkek çocukları aynı şekilde etkileyen dünya çapında bir sorundur. Okullarda şiddet her zaman fiziksel olmadığı ve açıkça tartışılmadığı için şiddeti görmek her zaman kolay olmamaktadır. Bu sempozyumda ki amacımız da gençlerin şiddeti nasıl algıladıkları, şiddetle nasıl başettikleri ve şiddeti önleme konularında görüş ve önerilerini ifade etmelerini sağlamaktır. Bu sempozyumda ki amacımız da gençlerin şiddeti nasıl algıladıkları, şiddetle nasıl başettikleri ve şiddeti önleme konularında görüş ve önerilerini ifade etmelerini sağlamaktır.

3 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Şiddet –“Sert, katı davranış”; “azarlama ve cezalandırmada aşırı gitme”; “inandırma ve anlaşmaya varma yerine kaba kuvvet kullanma” v.b. gibi tanımlanmaktadır. –Bu durumda, fiziksel anlamdaki her türlü saldırı, şiddet tanımı unsurları arasında yer alırken fiziksel olmayan kimi sözlü davranışlar da bu tanım kapsamına girmektedir

4 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu OKULLARDA KARŞILAŞILAN ŞİDDET TÜRLERİ Fiziksel Ceza: bedenin cezaya uğraması anlamına gelir.Fiziksel Ceza: bedenin cezaya uğraması anlamına gelir. –Tokat atmak –Vurmak –Çimdiklemek –Elle kemerle sopayla veya diğer araçlarla dövmek gibi

5 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Zorbalık İncitmeye yada rahatsız etmeye yönelik, zaman içinde tekrarlayan ve daha güçlü biri ile daha güçsüz arasında bir güç dengesizliği içinde gelişen davranıştır.İncitmeye yada rahatsız etmeye yönelik, zaman içinde tekrarlayan ve daha güçlü biri ile daha güçsüz arasında bir güç dengesizliği içinde gelişen davranıştır. Zorbalık saldırganlığın bir formudur ve üç öğe hepsinde ortaktır. (Korkut, 2004):Zorbalık saldırganlığın bir formudur ve üç öğe hepsinde ortaktır. (Korkut, 2004): –Kasıt, incitici davranış –Sürekliliği olan –Zorbalığa maruz kalanın kendini savunmayacak kadar zayıf olması.

6 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Zorbalık örnekleri Ad takmaAd takma Sözel olarak tehdit etmeSözel olarak tehdit etme Hakaret etmeHakaret etme VurmaVurma Dalga geçmeDalga geçme DışlamaDışlama Kasıtlı olarak kurbanın eşyalarına zarar vermeKasıtlı olarak kurbanın eşyalarına zarar verme Korkutarak kurbanın eşyalarını, parasını alma. (Korkut, 2004)Korkutarak kurbanın eşyalarını, parasını alma. (Korkut, 2004)

7 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Zorbalığa uğrayan öğrenciler; Kaygı, kızgınlık ve çaresizlik duyguları Kaygı, kızgınlık ve çaresizlik duyguları Depresyon Depresyon Okulu sevmeme, sıkça devamsızlık yapma Okulu sevmeme, sıkça devamsızlık yapma Başarıda düşüş Başarıda düşüş Okulda zorbalığın meydana geldiği yerlere gitmekten kaçınma Okulda zorbalığın meydana geldiği yerlere gitmekten kaçınma Kendini değersiz hissetme Kendini değersiz hissetme Bazen intihara kalkışma Bazen intihara kalkışma Çocukluk yıllarında yaşanan zorbaca davranışların etkisinin bazen yetişkinlikte bile devam etmesi Çocukluk yıllarında yaşanan zorbaca davranışların etkisinin bazen yetişkinlikte bile devam etmesi Genellikle grup dışına itilme, yalnız kalma. Genellikle grup dışına itilme, yalnız kalma.

8 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Zorbalığa uğrayan öğrencilerin % 90’ının, okul notlarında bir düşüşün yaşandığı bulunmuştur. (Hazler, Hoover ve Oliver, 1992). Zorbalığa uğrayan öğrencilerin % 90’ının, okul notlarında bir düşüşün yaşandığı bulunmuştur. (Hazler, Hoover ve Oliver, 1992).

9 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Bu etkinin sadece kurbanların değil, aynı zamanda zorba çocukların da gelişimini olumsuz etkilediği pek çok çalışmada ortaya konmuştur.

10 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Zorbalık olgusunun çocuklar üzerindeki psikolojik ve sosyolojik etkileri sadece okul yıllarıyla sınırlı kalmayıp yaşamın sonraki dönemlerinde de devam etme eğilimi göstermektedir.

11 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu DUYGUSAL ŞİDDET Duygusal şiddet, bir çok farklı şekilde görülebilir:Duygusal şiddet, bir çok farklı şekilde görülebilir: REDDETMEK: çocuğun değerini reddet, kendisini küçük görmesine neden olmakREDDETMEK: çocuğun değerini reddet, kendisini küçük görmesine neden olmak AŞAĞILAMAK: alay ederek yada hakaret ederek çocuğu küçük düşürmekAŞAĞILAMAK: alay ederek yada hakaret ederek çocuğu küçük düşürmek YILDIRMAK: fiziksel şiddetle tehdit etmek yada çocuğun eşyalarını kırıp dökmekle tehdit etmekYILDIRMAK: fiziksel şiddetle tehdit etmek yada çocuğun eşyalarını kırıp dökmekle tehdit etmek SOYUTLAMA: diğer çocuklarla normal ilişkiyi kısıtlama, fiziksel sınırlama getirmekSOYUTLAMA: diğer çocuklarla normal ilişkiyi kısıtlama, fiziksel sınırlama getirmek Duygusal şiddet çok yıkıcı olabilir ve gencin depresyona girmesine içe kapanmasına özsaygısının azalmasına kaygılı olmasına saldırgan hale gelmesine ve başarısız olmasına yol açabilir.Duygusal şiddet çok yıkıcı olabilir ve gencin depresyona girmesine içe kapanmasına özsaygısının azalmasına kaygılı olmasına saldırgan hale gelmesine ve başarısız olmasına yol açabilir.

12 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Şiddete Örnekler Zorbalık,Zorbalık, Kavga etmekKavga etmek CinayetCinayet Sözel tacizSözel taciz TecavüzTecavüz İtmeİtme KüfürKüfür Gasp etmekGasp etmek Sözel tehdit etmekSözel tehdit etmek İmalı konuşmaİmalı konuşma AyrımcılıkAyrımcılık Korkut (2004), Atasoy (2002), Kaskun ve Öztunç (2004) ve Riley (2000)

13 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Risk faktörleri Parçalanmış aileler,Parçalanmış aileler, Ailede madde bağımlısının olması,Ailede madde bağımlısının olması, Ailede suç işleyen birinin olması,Ailede suç işleyen birinin olması, Erken yaşlarda gözlenmeye başlayan sürekli saldırgan, anti sosyal davranışlar,Erken yaşlarda gözlenmeye başlayan sürekli saldırgan, anti sosyal davranışlar, Dayak yiyen anne veya kardeşin olmasıDayak yiyen anne veya kardeşin olması Akranlarınca reddedilmekAkranlarınca reddedilmek Düşük düzeyde okur-yazarlıkDüşük düzeyde okur-yazarlık Düşük düzeyde akademik başarı ve ilgiDüşük düzeyde akademik başarı ve ilgi Şiddet eyleminin okulda ve evde gözlenmesiŞiddet eyleminin okulda ve evde gözlenmesi Madde kullanımı,Madde kullanımı, Okulda uyuşturucu madde alınıp satılması,Okulda uyuşturucu madde alınıp satılması, Tutarsız disiplinli aileler,Tutarsız disiplinli aileler, Eğitimsiz, az eğitimli ana-babalar,Eğitimsiz, az eğitimli ana-babalar, Yoksulluk,Yoksulluk, Anne babalarda çocuklarına yönelik denetim eksikliği,Anne babalarda çocuklarına yönelik denetim eksikliği, Sıcak ilginin olmadığı aile ortamları,Sıcak ilginin olmadığı aile ortamları, Sert, cezalandırıcı çocuk yetiştirme stilleri,Sert, cezalandırıcı çocuk yetiştirme stilleri, Empati eksikliği,Empati eksikliği, Düşük sosyal ilişki,Düşük sosyal ilişki, Zayıf duygusal, bilişsel gelişim,Zayıf duygusal, bilişsel gelişim, Şiddet içerikli resimler çizme, yazılar yazma,Şiddet içerikli resimler çizme, yazılar yazma, Hayranlara eziyet etme,Hayranlara eziyet etme, Alay edilmek ya da öyle algılamak,Alay edilmek ya da öyle algılamak, Kontrol edilmeyen öfke,Kontrol edilmeyen öfke, Çetelerle ilişkide olma.Çetelerle ilişkide olma.

14 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Şiddetin Nedenleri Şiddet tek bir nedene indirgenemez. Şiddet bugün toplumsal bir sorundur ve çevreden kaynaklanmaktadır. Yani çevredeki okul, aile, ekonomik örgütler v.b. toplumsal kurumlar devreye girmektedir.Şiddet tek bir nedene indirgenemez. Şiddet bugün toplumsal bir sorundur ve çevreden kaynaklanmaktadır. Yani çevredeki okul, aile, ekonomik örgütler v.b. toplumsal kurumlar devreye girmektedir. –genç potansiyeli yüksek bir ülke –çocukların boş bırakılması –öğrenilen bir olgu –engellenme –eğitim (disiplin) algısı içinde yer bulması –yetişkinlerdeki suçluluk ve döngüyü kıramama –okulun öğrencilerin canlı yaşamını sürdürme, güç, sevgi, ait olma, özgürlük ve eğlence gibi temel ihtiyaçlarını karşılamada yetersiz kalması

15 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu OKULLARDA ÖĞRENCİLER ŞİDDETE SON VERMEK İÇİN NELER YAPABİLİRLER

16 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Öğrenciler; Öğrencilerin endi okullarında şiddetye son vermeye kararlı olduklarında bir çok açıdan katkıları olabilir.Öğrencilerin endi okullarında şiddetye son vermeye kararlı olduklarında bir çok açıdan katkıları olabilir. Şiddet olaylarını öğretmenlere veya danoışmanlara bildirebilirsiniz.Şiddet olaylarını öğretmenlere veya danoışmanlara bildirebilirsiniz. anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözümleyebilirsiniz anlaşmazlıkları diyalog yoluyla çözümleyebilirsiniz Herhangi bir uyuşmazlıkta arabuluculuk yapacak bir başka öğrenci seçebilirsinizHerhangi bir uyuşmazlıkta arabuluculuk yapacak bir başka öğrenci seçebilirsiniz Yaşça daha küçük öğrencilere yol göstermeye onlara olumlu örnek olmayı kabul edebnilirsiniz.Yaşça daha küçük öğrencilere yol göstermeye onlara olumlu örnek olmayı kabul edebnilirsiniz. Okulda bir barış yeminbi kampanyası başlatabilrisiniz.Okulda bir barış yeminbi kampanyası başlatabilrisiniz. –Bütün öğrenciler anlaşmazlıklarını şiddete başvurmadan çözümlemeye herkes için güvenli gir okul için çaba göstermeye söz vererek

17 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Öğrenciler Çocuk haklarını öğrenmek ve öğretmekÇocuk haklarını öğrenmek ve öğretmek Şiddet ve şiddetin etkileri konusunda bilgilenmek ve arkadaşlarını bilgilendirmek,Şiddet ve şiddetin etkileri konusunda bilgilenmek ve arkadaşlarını bilgilendirmek, Şiddet kullanmadan sorun ve çatışmaların çözümünü öğrenmek - sorun/çatışma çözme becerileri, öfke kontrolü ve etkili iletişim becerileri kazanmakŞiddet kullanmadan sorun ve çatışmaların çözümünü öğrenmek - sorun/çatışma çözme becerileri, öfke kontrolü ve etkili iletişim becerileri kazanmak Şiddete maruz kaldıklarında güvendikleri bir yetişkinden yardım istemekŞiddete maruz kaldıklarında güvendikleri bir yetişkinden yardım istemek Şiddete maruz kalan arkadaşlarına yardım etmek ve onları yardım almaları için cesaretlendirmekŞiddete maruz kalan arkadaşlarına yardım etmek ve onları yardım almaları için cesaretlendirmek Yardım alabilecekleri kurumları bilmek ve bu bilgiyi arkadaşlarıyla paylaşmakYardım alabilecekleri kurumları bilmek ve bu bilgiyi arkadaşlarıyla paylaşmak

18 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu ÇATIŞMA ÇÖZME VE ARABULUCULUK Kişiler arasında yaşanan çatışma ve anlaşmazlıkların çözüm ve yönetimine ilişkin iki temel yaklaşım söz konusudur.Kişiler arasında yaşanan çatışma ve anlaşmazlıkların çözüm ve yönetimine ilişkin iki temel yaklaşım söz konusudur. Yetişkin merkezli:Yetişkin merkezli: Öğrencilerin davranışları ve çatışmaları üzerindeki dış(öğretmen idare veli) denetim, etki ve müdahale, ödül ve ceza sistemi kullanılarak öğrenci çatışmaları çözülmeye çalışılır. Öğrenciler kendi davranışları üzerinde yetkilendirilmezler.Öğrencilerin davranışları ve çatışmaları üzerindeki dış(öğretmen idare veli) denetim, etki ve müdahale, ödül ve ceza sistemi kullanılarak öğrenci çatışmaları çözülmeye çalışılır. Öğrenciler kendi davranışları üzerinde yetkilendirilmezler. Öğrenci merkezli:Öğrenci merkezli: Öğrencinin davranışları ve çatışmaları üzerinde iç (öğrencinin yine kendisinin) denetim etki ve müdahaledir. Öğrenciye genel anlamda hayatı hakkında karar verme, seçim yapma, denetleme, değerlendirme, girişimde bulunma becerisi kazandırmayı vurgular. Temel amaç öğrenciyi kendisiyle ve sorunuyla yüzleştirmek, doğru davranışı gereksinimlerini karşılayacak şekilde öğrenciye buldurmak. Sorumluluk bilincini böylece artırarak çatışma halinde sorumlu ve yapıcı davranma artacaktır.Öğrencinin davranışları ve çatışmaları üzerinde iç (öğrencinin yine kendisinin) denetim etki ve müdahaledir. Öğrenciye genel anlamda hayatı hakkında karar verme, seçim yapma, denetleme, değerlendirme, girişimde bulunma becerisi kazandırmayı vurgular. Temel amaç öğrenciyi kendisiyle ve sorunuyla yüzleştirmek, doğru davranışı gereksinimlerini karşılayacak şekilde öğrenciye buldurmak. Sorumluluk bilincini böylece artırarak çatışma halinde sorumlu ve yapıcı davranma artacaktır. Sorun yaşandığında öncelikle müzakere ederek çözmeye çalışmak çözemediğimiz durumlarda ise arabulucu arkadaşlardan destek almak gerekmektedir. Aynı prosedüre öğretmenlerinde uyması beklenmektedir.Sorun yaşandığında öncelikle müzakere ederek çözmeye çalışmak çözemediğimiz durumlarda ise arabulucu arkadaşlardan destek almak gerekmektedir. Aynı prosedüre öğretmenlerinde uyması beklenmektedir.

19 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu KAYBEDİLEN DEĞERLERİ YENİDEN KAZANMAK Gençlerin ulusal ve evrensel değerleri benimsemeleriGençlerin ulusal ve evrensel değerleri benimsemeleri bu öz değerlerin içselleştirilmesi, bir yaşam biçimi haline dönüşmesini sağlanmasıbu öz değerlerin içselleştirilmesi, bir yaşam biçimi haline dönüşmesini sağlanması Konusunda bir süper ego bilinci oluşturarakKonusunda bir süper ego bilinci oluşturarak sevgi, saygı, barış, hoşgörü... gibi şiddete yönelik tutum ve davranışların tercih edilmemesi yolunda davranış geliştirmeksevgi, saygı, barış, hoşgörü... gibi şiddete yönelik tutum ve davranışların tercih edilmemesi yolunda davranış geliştirmek

20 Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu Boş Zamanlarını Değerlendirme Becerileri Kazanmak Gençlerin mevcut hayat temposu içinde zamanı etkin kullanarak, kendisine boş zaman oluşturabilmesi ve oluşturduğu bu boş zamanı daha verimli hale getirmeyi öğrenmekGençlerin mevcut hayat temposu içinde zamanı etkin kullanarak, kendisine boş zaman oluşturabilmesi ve oluşturduğu bu boş zamanı daha verimli hale getirmeyi öğrenmek


"Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürlüğü Okullarda Şiddeti Önleme Eğitim Grubu OKULDA ŞİDDET VE ALINABİLECEK TEDBİRLER HAZIRLAYANLAR MUZAFFER KARATAŞ EBRU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları