Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Beslenmemizde Önemli Etken Vitaminler Vitaminler bilindiği gibi vücut tarafından üretilemeyen ama yaşam için gerekli olan vücutta düzenleyici olarak görev.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Beslenmemizde Önemli Etken Vitaminler Vitaminler bilindiği gibi vücut tarafından üretilemeyen ama yaşam için gerekli olan vücutta düzenleyici olarak görev."— Sunum transkripti:

1 Beslenmemizde Önemli Etken Vitaminler Vitaminler bilindiği gibi vücut tarafından üretilemeyen ama yaşam için gerekli olan vücutta düzenleyici olarak görev yapan organik bileşiklerdir.

2 Vitaminler iki grupta incelenir Suda Eriyenler B,C Yağda Eriyenler A,D,E,K Vitaminler

3 Su da eriyen Vitaminler Bunlar B ve C vitaminleridir. Bu vitaminlerin özellikleri vücutta az bulunmaları ve depo edilmez olmalarıdır. Fazla alındıklarında ise idrar yolu ile atılır

4 Yağda eriyen vitaminler   Yağda eriyen A, D, E, K vitaminleri vücutta depo edilir. Fazla alındıkları zaman vücutta toksin etkisi yaparlar. Yetişkinlerde fazla alım sonucu baş ağrısı, bulantı, saç dökülmesi, ishal gibi belirti gösterirler.

5 VİTAMİN ÇEŞİTLERİ VE YARARLARI A Vitamini - * Bulunduğu besinler: Karaciğer, böbrek, balıkyağı, havuç, kereviz, domates. * Vücudumuzdaki önemi: Enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırır. Gece körlüğünü önler. * Eksikliğinde ortaya çıkan problemler: Gece körlüğü, saç dökülmesi, diş ve diş eti hastalıkları.

6 B Vitamini Kasların ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardım eder.Deri ve göz sağlığı açısından önemlidir.Beyin gücüne etkili. Kasların ve sinir sisteminin sağlıklı çalışmasına yardım eder.Deri ve göz sağlığı açısından önemlidir.Beyin gücüne etkili. * Bulunduğu besinler: Et,balık,buğday, yumurta, süt, mercimek * Bulunduğu besinler: Et,balık,buğday, yumurta, süt, mercimek * Eksikliğinde ortaya çıkan problemler: * Eksikliğinde ortaya çıkan problemler: İştahsızlık,hafıza zayıflığı, İştahsızlık,hafıza zayıflığı, sindirim sorunları, adalelerde kasılmalar. sindirim sorunları, adalelerde kasılmalar.

7 C Vitamini * Bulunduğu besinler:Meyve ve sebzeler, lahana, kırmızı biber, ıspanak, çilek, karnabahar. * Bulunduğu besinler:Meyve ve sebzeler, lahana, kırmızı biber, ıspanak, çilek, karnabahar. * Vücudumuzdaki önemi:Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olmalarını sağlar. Vücudun savunma sistemini artırıcı etkisi vardır. * Eksikliğinde ortaya çıkan problemler:Diş eti kanamaları ve çekilmeleri olur.

8 D Vitamini * Bulunduğu besinler:Balık ve balık yağları, yumurta sarısı, karaciğer, tereyağı. * Bulunduğu besinler:Balık ve balık yağları, yumurta sarısı, karaciğer, tereyağı. * Vücudumuzdaki önemi:Büyüme çağında kemik gelişimi ve kalsiyumun kemik ve dişlerde tutulması için gereklidir. * Eksikliğinde ortaya çıkan problemler: çarpık bacak(raşitizm), kaslarda zayıflık.

9 E Vitamini * Bulunduğu besinler: Buğday, soya fasulyesi, ceviz, marul, arı sütü, mısır yağı, yulaf. * Vücudumuzdaki önemi: Alzheimer hastalığına karşı kullanılır. Yaşlılarda bağışıklık sistemini güçlendirir. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. * Eksikliğinde ortaya çıkan problemler: Yetersiz alınırsa gebeliğe etki eder.

10 K Vitamini * Bulunduğu besinler: İnek sütü, peynir, yeşil domates, pirinç, mısır, şeftali, çilek. * Vücudumuzdaki önemi: Kanın pıhtılaşması için gerekli maddeleri yapar. * Eksikliğinde ortaya çıkan problemler: Kan pıhtılaşmasının bozulması ve kan kaybına eğilim.


"Beslenmemizde Önemli Etken Vitaminler Vitaminler bilindiği gibi vücut tarafından üretilemeyen ama yaşam için gerekli olan vücutta düzenleyici olarak görev." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları