Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 Dünyamız 2 Yerküre modeli Dünya’mızın küçük bir örneğidir. Yerküre modelinde kuzeyden, güneye doğru inen eksen vardır. Dünya’nın bu eksen etrafında.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 Dünyamız 2 Yerküre modeli Dünya’mızın küçük bir örneğidir. Yerküre modelinde kuzeyden, güneye doğru inen eksen vardır. Dünya’nın bu eksen etrafında."— Sunum transkripti:

1

2 1 Dünyamız

3 2 Yerküre modeli Dünya’mızın küçük bir örneğidir. Yerküre modelinde kuzeyden, güneye doğru inen eksen vardır. Dünya’nın bu eksen etrafında döndüğü var sayılmaktadır.

4 3 Eksenin yerküreyi deldiği düşünülen noktalara kutup noktası noktası denir. Kutup noktalarından eşit uzaklıkta, Dünya’yı çevreleyen daireye ekvator denir.

5 4 Dünyamız Eksenin yerküreyi deldiği düşünülen noktalara kutup noktası denir. Kutup noktalarından eşit uzaklıkta, dünyayı çevreleyen daireye ekvator denir. Yurdumuz Türkiye,kuzey yarım kürededir.

6 5 Dünya’mızın Hareketleri; Dünyanın kendi ekseni etrafındaki hareketleri. Dünya’nın dönüş yönü, batıdan doğuya doğrudur. Dünya kendi ekseni etrafında dönerken Güneş’e dönük olan yerleri güneş ışığı alır. Buralarda gece olur. Gece ve gündüz süreleri her zaman her yerde aynı değildir.

7 6 21 haziran güneş ışınları kuzey yarım küreye dik gelir.Yaz mevsimi başlar.Güney Yarım Kürede kış mevsimi başlar. 21 aralıkta güneş ışınları güney yarım küreye dik gelir.Burada yaz mevsimi başlar.Kuzey Yarım Kürede kış mevsimi başlar. 23 eylül ve 21mart tarihinde bahar başlar.

8 7 Dünya’mızın Güneş Etrafındaki Hareketleri Dünya’mız kendi ekseni etrafında dönerken aynı zamanda Güneş’in etrafında döner. 365 gün 6saatte tamamlanan bu dönüş sonucunda mevsimler oluşur.

9 8 Mevsimler oluşumunun asıl nedeni dünya ekseninin eğikliğidir. Dünyanın güneş etrafında dönüşü sırasında izlediği yola yörünge denir.

10 Hazırlayan:Hatice Bayram_s49 Noktalı Yerleri Uygun Sözcüklerle Tamamlayınız Dünya’nın tam ortasından geçtiği varsayılan eğri çizgiye denir. Dünya’nın güneş çevresinde dönerken izlediği yola denir. Bu yol şeklindedir. eksen Yörünge elips


"1 Dünyamız 2 Yerküre modeli Dünya’mızın küçük bir örneğidir. Yerküre modelinde kuzeyden, güneye doğru inen eksen vardır. Dünya’nın bu eksen etrafında." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları