Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DÜNYA GÜNEŞ VE AY Hazırlayan Halit MUTLU Öğretmen Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu KIRŞEHİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DÜNYA GÜNEŞ VE AY Hazırlayan Halit MUTLU Öğretmen Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu KIRŞEHİR."— Sunum transkripti:

1 DÜNYA GÜNEŞ VE AY Hazırlayan Halit MUTLU Öğretmen Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu KIRŞEHİR

2 GÖKYÜZÜ Gökyüzünü görmenin en iyi yolu gözlem evleri kurmaktır. 1990 yılında Hubble (Habl) uzay teleskopu Dünya’nın çevresindeki yörüngesine yerleştirilmiştir. Böylece Uzay hakkında daha sağlıklı gözlem yapma olanağı sağlanmıştır.

3 Gündüz gökyüzüne bakıldığında Güneş ve bulutlar görülür. Gece gökyüzüne bakıldığında ise Güneş görülmez. Bulutlar Ay ve yıldızlar görülür. Gündüzleri güneş ışığı Ay ve yıldızların görünmesine engel olur. Yıldızlar gökyüzünde küçük noktalar halinde görülen gök cisimleridir.

4 Dünya ışık kaynağı değildir. Dünya’yı aydınlatan Güneş’in ışığıdır. Bu nedenle Dünya’nın Güneş’e dönük olan tarafı aydınlık, diğer tarafı karanlıktır.

5 Dünya’nın aydınlık olan tarafında gündüz, karanlık olan tarafında gece yaşanır. Güneş geceleri de Dünya’yı aydınlatsaydı gökyüzü hep aydınlık olurdu. Dolayısıyla gece ve gündüz arasında farklılık kalmazdı.

6 Güneş, Dünya ve Ay Uzay adı verilen boşlukta yer alır. Güneş ve Ay dünya’ya çok uzaktadır. Bu nedenle Dünya’dan bakıldığında çok daha küçük görünürler.

7 Dünya’ya en yakın gök cismi Ay’dır. Ay’ın Uzay’dan çekilen fotoğrafları incelendiğinde küreye benzediği görülmüştür.

8 Dünya’nın ısı ve ışık kaynağı olan güneş, Dünya’nın yaklaşık Bir milyon katı büyüklüğündedir Güneş’in çapı, Dünya’nın çapının 109 katıdır. Dünya’ya en yakın olan gök cismi Ay’dır. Dünya, Ay’dan daha büyüktür. Dünya’nın çapı, Ayın çapının yaklaşık 4 katıdır. Dolayısıyla Dünya’nın içine yaklaşık 64 tane Ay sığar.

9 Güneş, Dünya ve Ay büyüklük olarak kıyaslandığında en büyüğü Güneş, En küçüğü Ay’dır. Dünya ise büyüklük olarak Güneş ile Ay arasında yer alır. Güneş’in bir futbol topu büyüklüğünde olduğu kabul edilirse Dünya’nın bir ceviz, Ay’ın da mercimek tanesi büyüklüğünde olduğu düşünülebilir.

10

11 Resimdeki şekle bakıldığında kuşun ağaçlardan büyük olduğu görülür. Kuşun ağaçlardan daha büyük görünmesinin sebebi kuşun daha yakında olmasıdır.

12 Güneş’in, Dünya’nın yaklaşık bir milyon katı büyüklüğünde olduğunu biliyoruz. Ancak Dünya’dan gökyüzüne bakıldığında Güneş çok küçük görünür. Bunun sebebi Güneş’in Dünya’dan çok uzakta olmasıdır. Dünya’dan geceleri Ay’ın, gündüzleri Güneş’in görülen büyüklüğü birbirine yakındır

13 Oysa Güneş Dünya’dan da Ay’dan da daha büyüktür. Bunun sebebi Ay’ın Dünya’ya daha yakın olmasıdır. Bu nedenle Dünya’dan da bakıldığında Güneş gerçek büyüklüğünden daha küçük görünür.

14 Dünya üzerinde bir çok varlık hareket halindedir. Dünya’da olduğu gibi Uzay’da da bir hareketlilik vardır. Dünya’da Uzay’da hareket eden varlıklardan biridir.

15 Dünya kendi etrafında batıdan doğuya doğru döner.

16 Dünya’nın kendi etrafında bir defa dönmesinde geçen süreye bir gün adı verilir. Bir gün 24 saattir. Dünya kendi etrafında dönerken gece ve gündüz meydana gelir. Güneşten ışık geliyorsa gündüz, gelmiyorsa gece olur.

17 Dünya’nın Güneş alan kısmında gündüz, almayan kısmında gece yaşanır. Dünya kendi etrafında döndüğü için gece ve gündüz birbirini takip eder. Gece ve gündüz süreleri her zaman birbirine eşit değildir Kış aylarında gündüzler gecelerden kısa, yaz aylarında ise geceler gündüzlerden daha kısadır.

18 Bunları biliyor musun? Kutup noktalarında bir yıl içerisinde 6 ay sürekli gündüz, 6 ay sürekli gece yaşanır. Dünya kendi etrafında dönmeseydi Dünya’nın bir yarısı daima gündüz, diğer yarısında ise daima gece yaşanırdı. Dünya kendi etrafında döndüğü için Güneş gökyüzünde gün boyunca hareket ediyormuş gibi görünür.

19

20

21 Dünya kendi ekseni etrafında dönerken, aynı zamanda Güneş etrafında da döner. Bu dönüşünü 365 gün 6 saatte tamamlar. Bu süreye 1 yıl denir. Dünya’nın Güneş etrafında dönmesinden MEVSİLER meydana gelir.

22 Her yıl 6 saat artar. Bu artan saatler 4 yıl sonra 24 saat eder. Bu durumda şubat ayı 4 yılda bir 29 gün olur. Bu yıla artık yıl denir. Dört ile tam bölüne bilen yıllar artık yıllardır. Örneğin: 1996, 2000, 2004, 2008 gibi.

23

24

25


"DÜNYA GÜNEŞ VE AY Hazırlayan Halit MUTLU Öğretmen Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu KIRŞEHİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları