Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

 Doğu Akdeniz kıyısında önemli bir liman şehri olan mersin, palmiye ağaçlı yolları, şehir parkı, modern otelleri, tarihi kalıntıları ve çok sayıda kumsalları.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: " Doğu Akdeniz kıyısında önemli bir liman şehri olan mersin, palmiye ağaçlı yolları, şehir parkı, modern otelleri, tarihi kalıntıları ve çok sayıda kumsalları."— Sunum transkripti:

1

2  Doğu Akdeniz kıyısında önemli bir liman şehri olan mersin, palmiye ağaçlı yolları, şehir parkı, modern otelleri, tarihi kalıntıları ve çok sayıda kumsalları ile gezginlere her türlü olanağı sağlamaktadır.

3  Mersin İli doğusunda Adana batısında Antalya kuzeyinde Konya Karaman Niğde İlleri ile GüneyindeAkdeniz ile çevrilidir. İlin yüzölçümü 15853 km2 olup topraklarının %49.5’i ormanlıktır. İlin Akdeniz kıyısında 321 km’lik kıyı şeridi bulunmaktadır. İlin kuzeyi orta Toros Dağlarıyla çevrilidir Bolkar Dağı Medetsiz Tepesi İlin en yüksek tepesini oluşturmaktadır. Tarsus ve Mersin’in bir kısmı Çukurova’nın devamı niteliğinde olup ilin en geniş düzlükleridir. Batıya doğru Silifke ve Anamur dışında ovalar daralmaktadır.ileAkdeniz

4  Doğu Akdeniz kıyısında önemli bir liman şehri olan mersin, palmiye ağaçlı yolları, şehir parkı, modern otelleri, tarihi kalıntıları ve çok sayıda kumsalları ile gezginlere her türlü olanağı sağlamaktadır. Aynı zamanda mersin tarihte Tarsuslu aziz paul adı ile ve mark antuan’ın kleopatra’ya evlenme hediyesi olarak Alanya ve Mersin arasındaki toprakları vermesi ile hatırlanır. Mersin kıyılarının yaklaşık 108 km. lik bölümünü doğal kumsallar oluşturmaktadır.

5 Tarsus mersinin şelalesi ile ünlü bir ilçesidir

6  Mersinin Silifke ilçesi büyük İskenderin generallerinden 1.Seleukos tarafından kurulmuştur.

7  Mut mersine 160 km. uzaklıktadır.

8  Gülnar roma kenti olan gilindire ve meydancık kalesi ile ünlüdür.

9  Erdemli ilçesi kanlıdivane (neopolis) antik kenti ile ünlüdür.

10  Çamlıyayla, tarihi namrun kalesi eteklerinde kurulmuş en eski ve en büyük yayla yerleşimidir.

11  Mersinin Aydıncık ilçesi 38 km. lik kıyı uzunluğuna sahiptir.

12  Anamur antik kaynaklara göre rüzgarlı burun anlamına gelmektedir. Kalesi ve muzu ile ünlüdür.

13  Mersin Kızkalesi

14  Astım Mağarası

15  Cennet Çöküğü

16  Cehennem Çöküğü

17 1. Tantuni

18  2. Kerebiç

19  3. Cezerye

20  4. Batırık

21  5. Ciğer

22  6. ATOM

23  7. Künefe

24  8. Lahmacun

25  9. Bici Bici

26  10. Şalgam

27  Hamiyet Nida CENGİZ  10/C  816


" Doğu Akdeniz kıyısında önemli bir liman şehri olan mersin, palmiye ağaçlı yolları, şehir parkı, modern otelleri, tarihi kalıntıları ve çok sayıda kumsalları." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları