Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇEVREMİZİ KORUYALIM.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇEVREMİZİ KORUYALIM."— Sunum transkripti:

1 ÇEVREMİZİ KORUYALIM

2 Felaketler Basa Gelmeden Evvel Önleyici Tedbirleri Almak Gerekir, Felaketler Basa Geldikten Sonra Dövünmenin Yararı Yoktur. M.KEMAL ATATÜRK

3 Çevre; dünya üzerinde yaşamını sürdüren canlılarının hayatları boyunca ilişkilerini sürdürdüğü dış ortamdır. Diğer bir deyişle Ekosistem olarak tanımlanabilir. Hava, su ve toprak bu çevrenin fiziksel unsurlarını, insan, hayvan, bitki ve diğer mikroorganizmalar ise biyolojik unsurlarını teşkil etmektedir

4 Doğanın temel fiziksel unsurları olan, hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etkilerin oluşması ile ortaya çıkan ve canlı öğelerin hayati aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen cansız çevre öğeleri üzerinde yapısal zararlar meydana getiren ve niteliklerini bozan yabancı maddelerin hava, su ve toprağa yoğun bir şekilde karışmasına Çevre Kirliliği adı verilmektedir.

5 Gelişen teknolojinin yaşamımıza getirdiği konfor yanında, bu gelişmenin doğaya ve çevreye verdiği kirliliğin boyutu her geçen gün hızla artmaktadır. Çeşitli kaynaklardan çıkan radyoaktif, katı, sıvı ve gaz halindeki kirletici maddelerin hava, su ve toprakta yüksek oranda birikmesi çevre kirliliği oluşmasına neden olmaktadır.

6 Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte artan cep telefonu kullanımı ve 3G teknolojisi, televizyonlar, dizüstü bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar, fotokopi makineleri elektromanyetik kirlilik kaynakları olarak hayatımızı etkilemeye başlamıştır. 

7 ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTMAK İÇİN UYMAMIZ GEREKEN KURALLAR

Yerlere çöp atmamalıyız. 
Çöpleri, çöp poşetinin ağzını sıkıca bağladıktan sonra çöp kutusuna atmalıyız. 
Evimizin önünü ve bahçemizi haftada en az bir kere temizlemeliyiz. 


8 
Yere tükürmemeliyiz. 
Ormanları korumalıyız. 
Ağaçlara zarar vermemeliyiz.
Çimlerin üzerinde ateş yakmamalıyız. 
Hayvanlara zarar vermemeliyiz. 
Denizleri kirletmemeliyiz.

9 Çevremizi nasıl koruyacağımızı anlatan bir video izleyelim

10 Çevremizi Temiz tutalım
Geri dönüşüm ile ilgili sormak istedikleriniz için Çevko’yu arayabilirsiniz


"ÇEVREMİZİ KORUYALIM." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları