Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bilişimin Temel Kavramları-9

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bilişimin Temel Kavramları-9"— Sunum transkripti:

1 Bilişimin Temel Kavramları-9

2 Bilgi Güvenliği ve Tehdit
En kritik varlık bilgi Hasarlardan korunması gerekir Gizliliğinin, bütünlüğünün ve erişilemezliğinin sağlanması Gizlilik sağlarken erişime engelleniyorsa eksiktir. Arkasında tehdit kavramı yatmaktadır Tehdit: İstenmeyen olayın arkasındaki nedendir Tehditlerin maliyetleri ikiye ayrılır: Gerçek maliyet: Sistemin çökmesi, iş ve zaman kaybı Gizli Maliyet: Müşteri verilerinin sızması, prestij kaybı vb.

3 Suç ve Bilişim Suçu Suç: Kanun koyucu tarafından kabul edilen topluma zarar veren eylemlerdir Suçun unsurları: Maddi: Kanuna uygun bir fiil Manevi: İşlenen fiil ile kişi arasındaki bağ (kast, taksir) Hukuka Uygunluk: Fiilin için ceza öngörülmüş olmalıdır Bilişim suçu: Elektronik bilgi sistemlerine yasadışı yollarla girilmesi, değiştirilmesi ve silinmesi

4 Bilişim Suçları Şiddet içerenler Şiddet içermeyenler
Bilişim sistemlerine yetkisiz erişim Bilgisayar sabotajı (fiziksel ve mantıksal) Bilgisayar yoluyla dolandırıcılık (benzer siteler) Bilgisayar yoluyla sahtecilik (başkasının adına e-posta) Bilgisayar yazılımının izinsiz kullanımı (korsan yazılım)

5 Bilişim Suçları Verilere yönelik suçlar (kredi kartı, hesap hırsızlığı) Yasadışı yayınlar (belirli kişi veya zümreyi hedef alan) Terörist faaliyetler (ulusal çıkarlara yönelik) Çocuk pornografisi Ortam dinlemesi Dijital aktivizm

6 Bilişim Suçlarını Özel Kılan Haller
Kapsamını belirlemek daha zordur Mücadele etmek daha zordur Mağdur kapsamı daha geniştir Çözümü daha fazla işbirliği gerektirir

7 Bilişim Suçlarının İşlenme Şekilleri
Hacking sistemin işleyişini durdurma Gizli kapılar (trap doors) Truva atları – (içeriklere ek gelen virüsler) Solucanlar –Worms (gezinebilen programlar) İstek dışı e-postalar –Spam (Reklam, yavaşlatma) Mantık bombaları (26 nisan Çernobil virüsü) Yemleyiciler – Phishing (şifrelerin ele geçirilmesi)

8 Bilişim Suçlarının İşlenme Şekilleri
Koklayıcılar (sniffer) Tuş kaydediciler (keylogger) Hizmet engelleme saldırıları–Distributed Denial of Service Zincir e-postalar–Hoax Mail (istem dışı bu maili gönder) Reklam yazılımları – Adware (gömülü reklamlara tıklamayı sağlayan programlar)

9 Bilişim Suçu Faillerinin Suç İşleme Nedenleri
İntikam alma Önemli biri olma duygusu Mali zorluklar Bilgisayarı aşabilme duygusu

10 TCK’da Bilişim Suçları
Bilişim sistemine girme ve kalmaya devam etme (1 yıl hapis) Bilişim sistemini, bozma, verileri silme (1-5 yıl hapis ) Banka ve kredi kartlarını kötüye kullanma (3-6 yıl hapis cezası) Bilişim sistemleri kullanılarak hırsızlık (3-7 yıl hapis cezası) Bilişim sistemleri kullanılarak dolandırıcılık (2-7 yıl hapis cezası) Müstehcenlik (6- 10 yıl hapis cezası) Koruyucu programları etkisiz kılma (6 ay -2 yıl hapis cezası) Verileri hukuka aykırı olarak verme (1-4 yıl hapis cezası) Verileri yok etmeme (6 ay – 1 yıl hapis cezası) Bilişim sistemi aracılığıyla hakaret (3 ay – 2 yıl hapis cezası)

11 5651 Sayılı Kanun ile Erişimi Engelleme
İntihara yönlendirme Çocukların cinsel istismarı Uyuşturucu madde kullanılmasını kolaylaştırma Sağlık için tehlikeli madde temini Müstehcenlik Fuhuş Kumar oynanması için yer ve imkan sağlama

12 Bilişim Suçu Örnek Durumlar
Bir mağazanın vitrininde bulunan bir bilgisayara zarar verilmesi durumunda zarara uğrayan bu bilgisayar suçun konusunu oluşturmayıp, mala zarar verme suçunun konusunu oluşturmaktadır. Bilişim sistemine internet aracılığı ile virüs gönderilmesi sistem sahibi tarafından önceden fark edilerek bu virüsün etkisiz duruma getirilmesi halinde bu suç teşebbüs aşamasında kalmış olacaktır.

13 Bilişim Suçu Örnek Durumlar
İstanbul 11. Sulh Ceza Mahkemesi, sanık Tolga Çam’ın, Twitter üzerinden manken Nilay Dorsa’ya “hakaret ettiği” gerekçesiyle yargılandığı davayı, “basın yoluyla işlenen suç” kapsamında değerlendirdi. İlk karar TCK kapsamında verilmişti İngiliz bar işletmecisi Leigh Van Bryan, Ocak 2012′de Twitter’da bir arkadaşına hitaben, “Amerika’yı imha etmeye gidiyorum” yazınca ABD’ye girişten men edilmişti.

14 Bilişim Suçu Örnek Durumlar
İngiltere’nin Doncaster kentinde yaşayan Paul Chambers da, kız arkadaşına ulaşma özlemini ifade ettiği Twitter mesajında, kar yağışından etkilenen Robin Hood Havaalanı trafiğe açılmazsa orayı “havaya uçuracağını” yazınca, 385 sterlin para cezasına çarptırılmış, ayrıca 2600 sterlin tutan masrafları da üstlenmek zorunda kalmıştı. İstanbul’da Tezman Holding’in sahiplerinden Erol-Tilda Tezman’ın oğulları Ralf Tezman, adını kullanarak Facebook’ta hesap açıp başkalarını taciz eden kişiden şikâyetçi olunca şüpheli Zafer B. hakkında “bilişim sistemine girmek” suçundan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

15 Bilişim Suçu Örnek Durumlar
İstanbul’da, internet üzerinden tanıştığı Alev K.’nın kendisinden ayrılmasını hazmedemeyen Gökhan Ö., sevgilisinin çıplak fotoğraflarını Facebook’ta yayınlayınca, “tehdit, şantaj ve hakaret” suçlarından hakkında 8 yıla kadar hapis cezası istendi. İstanbul’da, üniversite öğrencisi Mustafa B., Facebook’ta dini nikâhla evlendiklerine dair söylentiler yayan eski kız arkadaşı Filiz E.’den 10 bin TL tazminat talep etti.

16 Bilişim Suçu Örnek Durumlar
ABD’li Denis New, mart ayında, 17 yaşındaki oğlunun Facebook sayfasını kullanıp onun adıyla mesaj göndererek oğlunu taciz ettiği gerekçesiyle 30 gün tecilli hapis cezasına çarptırıldı. Hâkim, cezası tecil edildiği için hapse girmekten kurtulan kadının ebeveynlik kurslarına ve öfke kontrolü seminerlerine de katılmasını istedi. Mahkemeden Denis New’un oğluyla görüşmesine de yasak geldi. Düşük not aldığı için Din K. öğretmenine küfür edip davalık olan liseli öğrenci.. O durumu beğenen öğrenciler de davalık oldular fakat daha sonrasında takipsizlik kararından ötürü düştüler.

17 The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz
We Are Legion: The Story of the Hacktivists


"Bilişimin Temel Kavramları-9" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları