Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ"— Sunum transkripti:

1 METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ
Ramazan YILMAZ Sakarya Üniversitesi, Teknoloji Fakültesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Esentepe Kampüsü, 54187, SAKARYA

2 Metalurji ve Malzeme Mühendisliğinin tanımı,
Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mesleğinin tarihçesi; Diğer mühendislik disiplinleri arasındaki yeri ve önemi; Bilim ve teknolojideki gelişmelerin Metalurji ve Malzeme Mühendisliği üzerindeki etkileri; Dünyada ve Türkiye'de Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Eğitimi; Metalurji ve Malzeme Mühendislerinin çalışma alanları ve öğrencilerin bu alanlara yönlendirilmesi; Hammadde, enerji, insan kaynakları, ve teknolojik imkanlar; Metalurji ve Malzeme Mühendisliği ile ilgili endüstrinin incelenmesi ve geleceğe ilişkin projeksiyonlar;

3 Mühendislik nedir? Mühendislik bilim ve matematiksel prensipleri, tecrübe, karar ve ortak fikirleri kullanarak insana faydalı ürünler ortaya koyma sanatıdır. Mühendisler, köprüler, tıbbi teçhizatlar, zehirli atıkları temizleme yolları ve toplu taşıma sistemleri tasarlar. Bir başka deyişle mühendislik, belirli bir ihtiyacı karşılamak için gerekli teknik ürün ve sistemi üretme sürecidir.

4 Mühendislikte çeşitli seçenekler mevcuttur
Mühendislikte çeşitli seçenekler mevcuttur. Mesela araştırma, tasarım, analiz etme, geliştirme, test etme ve pazarlama gibi. Eğer yeni şeyler keşfetmeye ilgi duyuyorsanız, kariyer olarak araştırma mühendisliğini düşünebilirsiniz. Hayal gücü ve yaratıcılığa sahip iseniz, tasarım mühendisliği size daha uygundur. Analitik mühendislikteki çalışmalar çoğunlukla matematik ve fen derslerine benzer. Laboratuar çalışmalarını ve deney yapmayı seviyorsanız geliştirme mühendisliğini tercih edebilirsiniz. En önemli beş alan: Kimya, inşaat, elektrik, endüstri ve makine mühendislikleridir. Ayrıca başka branşlar da mevcuttur. Uzay, okyanus, nükleer, biyomedikal ve çevre mühendislikleri gibi.

5 Kime mühendis denir, kimler mühendis olabilir, mühendisliğin belirgin özellikleri ?
a-Bir mühendis içinde bulunduğu kuruma pozitif ivme kazandıran insandır. Örnek olarak, ayda 1000 soğutucu üreten bir kuruluş çatısı altına giren mühendis üretimi 1100 e 1200 e çıkartmayı hedef olarak benimseyip başarmalıdır. b-Mühendis kendine güveni tam, cesur insan demektir. Kararsız ve zayıf karakterli insanlar iyi bir mühendislik eğitimi alsa bile uygulamada asla başarılı olamazlar. c- Mühendis demek, mühendisliğin sembolü olan cetvelden daha düzgün insan demektir. Asla yalan söyleyip demagoji yapmaz.

6 d- Mühendisler sürekli olarak büyük yatırım projelerinde karar mercii olduklarından ulusal çıkarları daima her türlü çıkarın üstünde tutarlar. Sorumluluğu altındaki projelere ilgi duyan kurumların özel ilgi alakalarını şiddetle ret eder. e- Mühendisler riski severler ve risk ile birlikte yaşamayı bir yaşam biçimi olarak kabul ederler. Cephedeki bir asker gibi kendini, ulusunun yapmış olduğu teknolojik bağımsızlık savaşının bir cephe komutanı olarak görür. f-Mühendisler kendi mesleklerini daima politik ve siyasi tartışmalardan uzak tutar.

7 g-Mühendisler yüksek ücret bile teklif edilse sabit bir ücrete bağlı kalıp çalışmaz. Ücretini çatısı altında çalıştığı kuruma sağladığı üretim artışından hakkı olarak, yani payını alır. h- Mühendisler makinelerden ziyade insanların sevk idaresinden sorumlu oldukları için insanlar ile iyi iletişim içinde olmalıdırlar. i-Mühendis ulusuna ve topluma daha faydalı olabilmek için mevcut kurumlarda iş bulamaz ise kendi işini kendi kurmalıdır. Bu konuda kimseye yük olmamalıdır.

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17 TAHRİBATSIZ MUAYENE YÖNTEMLERİ Gözle Kontrol Radyografi Metodu
Ultrasonik Muayene Penetrant Sıvı ile Kontrol Magnetik Toz Metodu Eddy Akımları ile Kontrol

18

19 Ultrasonik Test Aparat Yardımı ile: Otomatik UT Test şeklinin Simülasyonudur.

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30 Muzaffer Zeren, Sunum notları, (2010)
KAYNAKLAR Muzaffer Zeren, Sunum notları, (2010) Fehim Fındık, Sunum notları, 2010.


"METALURJİ VE MALZEME MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları