Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Cevher hazırlama a ş amasından ba ş layarak, metalin cins ve özelli ğ ine uygun i ş lemler seçmekte ve di ğ er endüstrilerde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Cevher hazırlama a ş amasından ba ş layarak, metalin cins ve özelli ğ ine uygun i ş lemler seçmekte ve di ğ er endüstrilerde."— Sunum transkripti:

1 http://metalurji.beun.edu.tr/

2 Cevher hazırlama a ş amasından ba ş layarak, metalin cins ve özelli ğ ine uygun i ş lemler seçmekte ve di ğ er endüstrilerde kullanılmaya elveri ş li saf metaller veya ala ş ımlar (demir-çelik, Al, Ag, Ni, Cu, Au gibi ala ş ımları) üretmektedir. Yapı Özellikler Performans Üretim Karakterizasyon Metallerle birlikte seramikleri (porselen, fayans, tuğla, kiremit, cam, ateş tuğlası, refrakter malzemeler), organik yapı malzemelerini (bilhassa polimerler gibi plastikleri, kauçuk maddesini), çimento, fiber ve kompozit malzemeleri, elektrik-elektronik ve manyetik malzemelerini, yakıt malzemelerini ve bunların özelliklerinin geliştirilmesini ve üretimini inceleyen bilim dalıdır.

3 Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Biyomedika l/ Biyoteknolo ji İnşaat Mühendisli ği Endüstri Mühendisli ği Fizik, Kimya, Biyoloji Makine Mühendisli ği Havacılık ve Uzay Mühendisli ği Elektrik – Elektronik Mühendisli ği Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, disiplinlerarası bir bölüm olup malzemelerin üretimlerini, şekillendirilmelerini, karakterizasyonlarını ve kullanımlarındaki davranışlarını kapsar. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, inşaat, otomotiv, enerji, haberleşme, uzay ve havacılık endüstrilerinde, tıp ve dişçilik alanında üstün performanslı malzemelerin geliştirilmesini sağlamaktadır.

4 Hayatımızı daha güvenli, daha rahat, daha keyifli hale getirecek yeni ürünleri ve teknolojileri geliştirmek için var olan malzemeleri en iyi şekilde kullanmak ve gelecekteki yeni ihtiyaçlar için farklı özelliklere sahip, yeni malzemeler geliştirmek malzeme biliminin temel amacıdır.

5 Demir – çelik sanayii, Demir dışı metal üretim sanayii, Kuyumculuk sanayii, Cam, seramik ve refrakter sanayii

6 Savunma sanayii, Plastik teknolojisi, Otomotiv ve otomotiv yan sanayii, Uçak ve gemi imalat sanayii

7 Beyaz eşya sanayii, Enerji sektörü, Biyomedikal malzeme sanayii, Manyetik malzeme sanayii Malzeme araştırma ve geliştirme merkezleri

8 4 yıllık eğitim süresi 1. yıl  temel bilimler eğitimi (matematik, fizik, kimya ve laboratuvar dersleri) 2. yıl  demir-çelik ve demir dışı metaller, alaşımlar, malzemelerin karakterizasyon teknikleri, temel mühendislik dersleri (kuramsal ve uygulamalı dersler) 3. & 4. yıl  Alan dersleri (metalik malzemeler dışında nanomalzemeler, kompozit, seramik, enerji, elektronik, biyomalzeme ve manyetik malzemelerle ilgili dersler)  Bitirme projesi ve yaz stajı

9 Prof. Dr. Orhan UZUN Yrd. Doç. Dr. Gülten SADULLAHOĞLU Yrd. Doç. Dr. Barış AVAR Yrd. Doç. Dr. Çağlar ÇELİK BAYAR Arş. Gör. Seyit ÇAĞLAR Arş. Gör. İrem Nur Gamze ÇELİK Arş. Gör. Semih ENGÜN

10 MMM101-Metalurji ve Malzeme Mühendisliğine Giriş dersi kapsamında yapılmış Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları (ERDEMİR) T.A.Ş. teknik gezisi (12 Aralık 2014)

11 Bülent Ecevit Üniversitesi 1. Ar-Ge Proje Pazarı (13 Mayıs 2014) Araştırma Projesi Hazırlama ve Yürütme Eğitimi (4-6 Haziran 2014)

12  Dünyada ve Türkiye'de, otomotiv sanayii, uçak, uçak-uzay, inşaat, elektrik tesis ve teknolojisi devam ettiği sürece Metalurji ve Malzeme Mühendisliği güncelliğini kaybetmeyecektir.  Ayrıca seramik ve cam metalurjisindeki gelişmeler, tıp ve diş hekimliğindeki yeni teknolojik gelişmeler bu mesleğin önemini daha da artırmaktadır.

13 Teşekkürler..

14


"Cevher hazırlama a ş amasından ba ş layarak, metalin cins ve özelli ğ ine uygun i ş lemler seçmekte ve di ğ er endüstrilerde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları