Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 2. Maddenin Halleri Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşündüğümüzde onlara bazen bardakta, bazen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 2. Maddenin Halleri Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşündüğümüzde onlara bazen bardakta, bazen."— Sunum transkripti:

1 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 2. Maddenin Halleri Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşündüğümüzde onlara bazen bardakta, bazen tencerede bazen de şişelerde rastlarız.

2 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Sıvı haldeki maddeler kap değiştirdikçe şekil değiştirir. Örneğin sıvı halde bulunan süt, bardağa konulduğunda bardağın; kavanoza konulduğunda ise kavanozun şeklini alır. Yere döküldüğünde ise yayılarak yüzeyin şeklini alır.

3 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Maddenin Katı Hali Katı halde bulunan kalem, silgi ve ataşımızın şekilleri bu hale örnektir.

4 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Toz şeker, tuz, un, toz deterjan, kum gibi maddeler küçük taneli katılardır. Bu tür katılar bir araya geldiklerinde sıvı maddeler gibi konuldukları kabın şeklini alırlar.

5 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Mercimek tanesi katı haldedir. Bir avuç mercimek bir araya geldiğinde de yine katı haldedir.

6 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Maddenin Gaz Hali Hava, gaz haldedir. Havayı göremesek de var olduğunu birçok olayla fark ederiz. Havanın varlığını rüzgar, fırtına gibi hava olaylarında da hissederiz. Denize daldığımızda çıkan kabarcıklar, bisiklet veya araba tekerliğinin şişmesi de havanın varlığını açıklar.

7 BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ Isınmada kullandığımız doğal gaz, solunum sırasında aldığımız oksijen gibi maddeler gaz halde bulunur. Gazların sahip olduğu özelliklerden birisi bulundukları ortamda yayılmalarıdır. Bacalardan çıkan dumanı bir süre sonra göremeyişimizi onun bulunduğu ortamda yayılmasından kaynaklanır.


"BARIŞ KALENDERFEN VE TEKNOLOJİ 2. Maddenin Halleri Maddenin Sıvı Hali Su, süt gibi sıvı halde bulunan maddeleri düşündüğümüzde onlara bazen bardakta, bazen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları