Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Esra AYDİNFen ve Teknoloji. Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isınan katı maddelerin boyları uzar,yüzeyleri genişler yani hacimleri artar. Katılar ısıtıldıkların.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Esra AYDİNFen ve Teknoloji. Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isınan katı maddelerin boyları uzar,yüzeyleri genişler yani hacimleri artar. Katılar ısıtıldıkların."— Sunum transkripti:

1 Esra AYDİNFen ve Teknoloji

2 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isınan katı maddelerin boyları uzar,yüzeyleri genişler yani hacimleri artar. Katılar ısıtıldıkların genleşir.Telefon ve elektrik telleri yazın sarkar, Kışın ise gergin durur. Bunun nedeni yazın havaların sıcaklığı nedeniyle tellerin ısınması ve genleşmesidir. Kışın ise daha gergin dururlar 3)Isı Maddeleri Etkiler

3 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Kış aylarında hava sıcaklığının azalmasıyla maddelerin sıcaklığı da düşer. Bu durum tellerin büzülmesine yani gergin durmasına neden olur.yaz aylarında ise hava sıcaklığının artmasıyla maddelerinde sıcaklığı artar. Tellerin sıcaklığının artması genleşmesine yani sarkık durmasına neden olur.

4 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Maddelerin genleşmesi ve büzülmesi maddenin ısı alması ya da ısı vermesine bağlıdır. Genellikle katı sıvı ya da gaz halinde bulunan maddelerin hacimleri ısı aldığında artar, bu olaya genleşme denir. Aynı maddeler sıcaklığı düşük bir ortama bırakıldığında ise ısı verdikleri için hacimleri azalır.çevresine ısı veren maddelerin hacimlerinin küçülmelerine de büzülme denir. Maddeler ısıtıldığında ne kadar genleşirse, ısıtmadan önceki sıcaklığına geldiğinde de o oranda büzülür.

5 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Farklı maddelere aynı miktarda ısı verildiğinde genleşme miktarları farklı olur.Bundan dolayı genleşme maddenin cinsine bağlıdır. Soğuk bölgelerde su donduğunda genleştiğinden borular patlayabilir.suyun donduğunda genleşme özelliği göstermesi suyu diğer sıvılardan farklı kılmaktadır.genelde sıvılar donduğunda büzüşür.yani hacimleri küçülür. Fakat su donduğunda hacmi artar. Bu sebeple çoğu maddenin katı hali sıvı hali içinde batarken buz suyun içinde yüzer.

6 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Bir maddenin sıvı halden gaz haline geçmesi olayına buharlaşma denir. Sıvı haldeki madde bulunduğu ortamdan ısı alarak gaz haline geçer. Bir sıvı buharlaşırken dışarıdan ısı alır, yoğuşurken dışarıya ısı verir. Buharlaşma olurken madde dışarıdan ısı aldığı için ortamın sıcaklığı azalır. Yoğuşma gerçekleştiğinde ise madde dışarıya ısı verdiği için ortamın sıcaklığı az da olsa artar. BUHARLAŞMA VE YOĞUŞMA

7 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Bir sıvının ısıtılması sırasında sıcaklığının bir süre artmaya devam ettiğini biliyoruz. Sıvının sıcaklığı arttıkça buharlaşma miktarında da artış olur. Kaynama, ısıtılan bir sıvıda buharlaşmanın, hızlı ve yoğun olduğu bir hal değişimi olayıdır. bu olay sırasında sıvının sıcaklığı değişmez. Kaynama sırasında çıkan kabarcıklar su buharıdır.

8 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Sıvı Gaz Isı alır. Isı verir. Bir maddenin sıvı halden gaz haline geçmesi olayına buharlaşma denir.Sıvı haldeki madde bulunduğu ortamdan ısı alarak gaz haline geçer.Bir sıvı buharlaşırken dışarıdan ısı alır,yoğuşurken dışarıya ısı verir. Buharlaşma olurken madde dışarıdan ısı aldığı için ortamın sıcaklığı azalır.Yoğuşma gerçekleştiğinde ise madde dışarıya ısı verdiği için ortamın sıcaklığı az da olsa artar.

9 Esra AYDİNFen ve Teknoloji Tren raylarında genleşme payı bırakılması zorunluluktur. Aksi halde genleşen raylar tren kazalara neden olur. Çelik köprülerin bir ucu sabitken diğer ucu makaralar üzerine oturtulur. Böylece genleşmeden doğabilecek olumsuzluk giderilmiş olur.

10 Esra AYDİNFen ve Teknoloji ERİME VE DONMA Maddeler, bulundukları ortam ile ısı alışverişine girerek hal değiştirmeye başlar. Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Sıvı haldeki bir maddenin ısı vererek katı hale geçmesine de donma denir. Erime ve donma olayları birbirinin tersidir.

11 Esra AYDİNFen ve Teknoloji ERİME DONMA Isı alır Isı verir. Katı Sıvı Maddeler,bulundukları ortam ile ısı alış verişine girerek hal değiştirmeye başlar.Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir.Sıva haldeki bir maddenin ısı vererek katı hale geçmesine de donma denir.Erime ve donma olayları birbirinin tersidir.

12 Esra AYDİNFen ve Teknoloji BUHARLAŞMA KAYNAMA 1)Her sıcaklıkta olur. 2)Sıvının yüzeyinden gerçekleşir. 3)Sıvının Sıcaklığına bağlı olarak buharlaşma hızı değişir. 1)Belli bir sıcaklıkta olur. 2)Sıvının her yerinde gerçekleşir. 3)Sıvının kaynama süresince sıcaklığı değişmez


"Esra AYDİNFen ve Teknoloji. Esra AYDİNFen ve Teknoloji Isınan katı maddelerin boyları uzar,yüzeyleri genişler yani hacimleri artar. Katılar ısıtıldıkların." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları