Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ISI MADDELERİ ETKİLER Bahri YILMAZFen ve Teknoloji.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ISI MADDELERİ ETKİLER Bahri YILMAZFen ve Teknoloji."— Sunum transkripti:

1 ISI MADDELERİ ETKİLER Bahri YILMAZFen ve Teknoloji

2 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Isı Maddeleri Etkiler Genleşme ve Büzülme Katı, sıvı ya da gaz halinde bulunan maddelerin hacimleri ısı aldığında artar, bu olaya genleşme denir. Aynı maddeler sıcaklığı düşük bir ortama bırakıldığında ise hacimleri azalır. Hacimlerinin küçülmelerine de büzülme denir

3 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Isı Maddeleri Etkiler Kış aylarında sıcaklığın azalmasıyla maddelerin sıcaklığı düşer ve bu durum tellerin büzülmesine neden olur. Yaz aylarında ise; sıcaklığın artmasıyla maddelerin sıcaklığı artar ve tellerin genleşmesine sebep olur.

4 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Isı Maddeleri Etkiler Buharlaşma ve Yoğunlaşma Bir maddenin sıvı halden gaz haline geçmesine buharlaşma denir. Maddenin gaz halden sıvı hale geçmesine ise yoğunlaşma denir.

5 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Isı Maddeleri Etkiler BUHARLAŞMA YOĞUŞMA SIVIGAZ

6 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Isı Maddeleri Etkiler Kaynama Isıtılan bir sıvıda buharlaşmanın, hızlı ve yoğun olduğu bir hal değişimi olayına kaynama denir. Bu olay sırasında sıvının sıcaklığı değişmez. Kaynayan sudan çıkan kabarcıklara su buharı denir. Kaynama belirli bir sıcaklıkta gerçekleşir.

7 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Isı Maddeleri Etkiler Erime ve donma Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir. Sıvı haldeki bir maddenin ısı vererek katı hale geçmesine de donma denir. Erime ve donma olayları birbirinin tersidir.

8 Bahri YILMAZFen ve Teknoloji Isı Maddeleri Etkiler ERİME DONMA Katı Sıvı


"ISI MADDELERİ ETKİLER Bahri YILMAZFen ve Teknoloji." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları