Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU"— Sunum transkripti:

1 PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU

2 PROF. DR. Oktay Sinanoğlu
Doğum :25 Ağustos (80 yaşında) Bari , İtalya Milliyeti:Türk Dalı: Kimya, moleküler biyoloji Çalıştığı yerler: Yale Üniversitesi ABD Atom Enerjisi Merkezi ( ) Harvard Üniversitesi (1961) Orta Doğu Teknik Üniversitesi (1964) Yıldız Teknik Üniversitesi Aldığı ödüller: Alfred Sloan Ödülü (1962) Tübitak Bilim Ödülü (1966) Alexander von Humboldt Bilim Ödülü (1973) Japonya'nın Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü (1975) Sedat Simavi Ödülü (1977) Bilgi Çağı Ödülü (1992) İLESAM Üstün Hizmet Ödülü (1995) Uğur Mumcu Bilim Ödülü (2002) Oktay Sinanoğlu, (D. 2 Ağustos 1934, Bari, İtalya) Türk Kuantum Kimyacısı, Kuramsal Kimyacı ve Moleküler Biyolog. NOT:Ünlü sanatçı Esin AFŞAR’ın ağabeyidir.

3 Babasının(Nüzhet Haşim Sinanoğlu) bir başkonsolos olarak görev yapmış olduğu Bari'de doğdu yılında İtalya'da II.Dünya Savaşı'nın başlamasının ardından ailesiyle Türkiye'ye döndü. 1953’te Atatürk tarafından 1928 yılında kurulmuş TED Yenişehir Lisesini burslu olarak okudu ve birincilikle bitirdi. Okulun bursuyla KİMYA okumak üzere ABD'ye gitti. 1956'da ABD Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitirdi.

4 1957’de Massachusetts Institute of Technology'yi (MIT) 8 ayda birincilikle bitirerek Yüksek kimya Mühendisi oldu. "Alfred Sloan" ödülünü aldı. 1959'da Kaliforniya Üniversitesi Berkeley'de kuramsal kimya doktorasını tamamladı. 1960’ta Yale Üniversitesinde "asistant professor" (yardımcı doçent ) olarak çalışmaya başladı. 26 yaşında iken atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı ile "associate professor" (doçent) ve 50 yıldır çözülemeyen bir matematik kuramını bilim dünyasına kazandırdı ve "full professor" (profesör) ünvanını aldı. Bu ünvan ile modern üniversite tarihinin ve Yale Üniversitesi tarihinin en genç profesörü oldu. 1964’te ODTÜ'ye danışman profesör oldu. Yale Üniversitesinde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı.

5 NOT:Ünlü sanatçı Esin AFŞAR’ın ağabeyidir.
1962 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mütevelli heyeti yalnız Oktay Sinanoğlu'na mahsus olmak üzere kendisine Danışman Profesör ünvanını verdi. Yale Üniversitesi'nde ikinci bir kürsüye daha profesör olarak atandı. 1973'de Almanya'nın en yüksek "Aleksander von Humboldt Bilim Ödülü"nü ilk kazanan kişi oldu. 1975'de Japonya'nın "Uluslararası Seçkin Bilimci Ödülü"nü kazandı; yine 1975 yılında özel kanunla Oktay Sinanoğlu'na ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Profesörü ünvanı verildi. 1976'da Japonya'ya Türkiye Cumhuriyeti Özel Elçisi olarak gönderildi. Kendisi Türk-Japon kültür, bilim ve eğitim ilişkilerinin temellerini atmıştır. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesidir. Meksika hükümeti tarafından yüksek Bilim Ödülü "Elena Moshinsky" ile ödüllendirildi. Dünyada yeni kurulmaya başlayan Moleküler Biyoloji dalının ilk profesörlerinden biri oldu. DNA sarmalının çözelti içinde o biçimde nasıl durduğuna açıklama getirdi. Dünyanın pek çok yerinde buluşları ve kuramları ile ilgili konferanslar verdi. NOT:Ünlü sanatçı Esin AFŞAR’ın ağabeyidir.

6 1980'li yıllarda çalışmalarını kimya biliminin basit bir şekilde öğretilmesine yönelik bir kuramsal çerçeve üzerinde yoğunlaştırdı. Ancak 1988'de yayımlanan çalışmaları akademik dünyada ilgi görmedi. 1993'te Yale Üniversitesi'ndeki profesörlük görevlerinden erken sayılabilecek bir yaşta emekliye ayrıldı. Aynı yıl Türkiye'ye dönerek Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'nde profesörlüğe atandı yılında bu görevden de emekliye ayrıldı. Türkiye'de bulunduğu dönemde çalışmalarını daha çok Türk ulusal kimliği ve Türk diliyle ilgili milliyetçi görüşlerini yaymaya adadı. Eğitim dilinin resmi dil olması gerektiğini ve yabancı dilin takviyeli olarak öğretilmesinin gerektiğini savunmaktadır. Matematiksel yapısından dolayı Türkçe'nin en iyi bilim dili olduğunu söylemektedir.

7 Dünyada yeni kurulmaya başlayan Moleküler Biyoloji dalının ilk birkaç profesöründen biri oldu. (Watson ve Crick sarmal modelindeki dna sarmalının çözelti içinde o halde nasıl durduğunu keşfeden adam - solvofobik kuvvet ) Amerikan Ulusal bilimler akademisine Üye olarak seçildi. Buraya seçilen ilk ve tek Türk oldu. Dünyanın sayısız yerinde sayısız buluşları ve teoremleri ile ilgili sayısız konferans verdi. 26 yaşından beri devam ettiği Yale Üniversitesinde Moleküler biyoloji ve kimya olmak üzere iki kürsüde profesör ve son 7 senedir görev yaptığı Yıldız Teknik Üniversitesinde ise Kimya dalında olmak üzere bir kürsüde Profesör olarak görevini sürdürüyor. Yaşamı boyunca Kuantum Mekaniği'ne birçok katkıda bulunmuş bir bilim adamıdır. P.A.M.Dirac'in de üzerinde uğraştığı ancak çözümleyemediği bir problemi, "Kuantum mekaniğinde Hilbert uzayının topolojisi ve içerdiği yüksek simetrileri çözdü. Böylece Kimya bilimini bu topolojik inceleme ile sağlam bir temele oturttu. İki defa Nobel' e aday gösterildi. Defalarca Nobel Akademisinin isteği üzerine Nobel'e adaylar gösterdi.

8 Tüm akademik çalışmaları içinde en önemli 5 kuramı şöyledir:
Many Electron Theory of Atoms and Molecules (1961) – Atom ve moleküllerin çok elektronlu kuramı. Solvophobic Theory (1964) – Çözgeniter kuramı. Network Theory (1974) – Kimyasal tepkime mekanizmaları kuramı. Microthermodynamics (1981) – Mikrotermodinamik Valency Interaction Formula Theory (1983) – Değerlik kabuğu etkileşim kuramı.

9 KİTAPLARI Göçmen Hamamı 2050'ye 5 Kala Dünyanın 105 Yıllık Tarihi
Türkçe Giderse Türkiye Gider Bye Bye Türkçe / Bir Nev-York Rüyası Büyük Uyanış Hedef Türkiye Ne Yapmalı / Yeniden Diriliş ve Kurtuluş İçin Yeni Bilim Ufukları I Yeni Bilim Ufuklari 2 Yeni bir matematik kuramı ve onunla bazı fizik kimya ilkelerinin bulunması Yeni Bilim Ufukları 3 Hayatın Örgüsü Elli Yıllık Biyolojinin Temellerini Sarsan Sorular Açıklamalı Fizik, Kimya, Matematik Ana Terimleri Sözlüğü

10 AKADEMİK KİTAPLARI Modern Quantum Chemistry : Istanbul Lectures (Academic Press,1965) Sigma Molecular Orbital Theory (Yale Press,1970) Three Approaches to Electron Correlation in Atoms and Molecules (with K.Brueckner,Yale Press,1971) New Directions in Atomic Physics (with E.Condon,Yale Press,1971)

11 İLGİLİ KİTAPLAR Oktay Sinanoğlu, Türk Aynştaynı
Oktay Sinanoğlu, Bir Türk Dehası

12 İLGİLİ RESİMLER

13 HAZIRLAYAN FEYZANUR ŞİMŞEK 8/E 133


"PROF. DR. OKTAY SİNANOĞLU" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları