Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÖĞRENCİLERİNİN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÖĞRENCİLERİNİN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ."— Sunum transkripti:

1 İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÖĞRENCİLERİNİN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

2 İlköğretim çağı farklı gelişim özelliklerini içeren iki dönemi kapsar. *SOMUT İŞLEMLER DÖNEMİ *SOYUT İŞLEMLER DÖNEMİ

3 *SOMUT İŞLEMLER DÖNEMİ: 1,2,3,4 ve 5.sınıf öğrencilerini; *SOYUT İŞLEMLER DÖNEMİ: 6,7 ve 8.sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.

4 SOMUTİŞLEMLERDÖNEMİ

5 Somut işlemler dönemindeki çocuklar için bilgileri somutlaştırarak anlatmak gereklidir. Bunun nedeni soyut bilgileri kavramada güçlükler yaşamalarıdır.

6 DÖNEMİN ÖZELLİKLERİ Öğrenmenin en hızlı olduğu dönemdir(nedeni bilişsel gelişimin en hızlı olduğu dönem olmasıdır). Yaşıtlarıyla anlaşmaya ve arkadaşlık ilişkileri geliştirmeye başlarlar. Cinsel kimliklerini kazanırlar.

7 DÖNEMİN ÖZELLİKLERİ(devam) Vicdan gelişmeye başlar. Bağımsızlıklarını kazanmaya başlarlar.

8 Dönemin en belirgin özelliği ve ihtiyacı; ÇALIŞMA ve BAŞARILI OLMA duygusudur.

9 BAŞARISIZLIK AŞAĞILIK DUYGULARI+ BAŞARISIZLIK DUYGULARI

10 NE YAPILABİLİR? Çocuklar dikkatle izlenmelidir. Derslerde zorlanan bir çocuğa ders dışı etkinliklerde başarılı olma şansı verilmelidir. Böylece çocukta oluşmaya başlayan olumsuz duyguların önüne geçilmiş olur.

11 OKUL OLGUNLUĞU

12 Çocuğun her türlü öğrenme için hazır olduğu, herhangi bir zorlanmayla karşılaşmadan, kolayca ve yeterli düzeyde öğrenebileceği bir dönemdir.

13 OKULA HAZIR OLMA BEDENSEL olarak ZİHİNSEL olarak FİZYOLOJİK olarak DUYGUSAL olarak SOSYAL olarak KRONOLOJİK olarak

14 Bu dönemde uyum güçlükleri ve zorlanmalar nedeniyle bazı somatik sorunlar görülebilir. Bunlardan bazıları: *Baş, karın ve mide ağrıları *Bulantılar *Ağlamalar *Parmak emme *Altını ıslatma

15 Somatik problemlerin dışında şu sorunlar da görülebilir: *Öğretmene uyum sağlayamama *Arkadaş ilişkileri geliştirememe *Ortamdan şikayetler

16 NE YAPMALI? Çocukların, yapılandırılmış okul sistemine uyum sağlamaları zaman alabilir. Hemen sırada oturup, kuralları öğrenip, dersi dinleyip ödevlerini düzenli yapmaları beklenmemeli, yavaş yavaş bir ritm oluşturmalarına fırsat verilmelidir.

17 NE YAPMALI?(devam) Bu durumda biraz sabırlı ve hoşgörülü davranmak gereklidir. Sorunları abartmadan kaynağını araştırmak ve rehberlik servisinden yardım almak en uygun yöntem olacaktır.

18 İNCE MOTOR GELİŞİM

19 Bu dönemde kız ve erkek çocukları farklı motor gelişim özellikleri gösterirler.

20 İlk yıllarda özellikle erkek çocuklar ince motor becerilerinde(yazma-çizme) zorlanabilirler. Hatta bazılarında bu durum 3. sınıfın sonuna kadar sürebilir.

21 Çok aşırı beklentilerle zorlandıklarında, sıkıştırıldıklarında OKULDAN SOĞUMA+ EKSİKLİK ve YETERSİZLİK DUYGULARI

22 Çocukların bireysel gelişim özelliklerini bilmek öğretmenler için çok önemlidir. Bu nedenle tanıma fişlerinin çok iyi incelenmesi, veli görüşmeleri yapılarak daha ayrıntılı bilgilerin alınması gereklidir.

23 Her çocuğun gelişim süreci içinde doyurulması gereken ihtiyaçları ve bu ihtiyaçlarını giderme yollarını öğrenme zorunluluğu vardır.

24 ÇOCUKLARIN İHTİYAÇLARI Fiziksel becerilerini geliştirme(yazma-çizme) Yaşıtlarıyla iyi geçinmeyi öğrenme(oynama vs.) Kendine karşı olumlu tavırlar geliştirme Cinsiyetine uygun rolü kabul etme

25 ÇOCUKLARIN İHTİYAÇLARI(devam) Okuma-yazma-aritmetik için gerekli temel becerileri öğrenme Günlük yaşam için gerekli kavramları öğrenme İçinde yaşadığı konumla ilgili tavırlar geliştirme Bağımsızlığını kazanma Öğrenmeyi öğrenme

26 SALDIRGANLIK

27 Bu dönem çocuklarının oyunları itişip kakışma şeklindedir. Özellikle erkek çocukları boğuşup güreşmekten zevk alırlar. Bunu yaparken de bazen birbirlerinin canını acıtabilirler. Bu durum ebeveyni ve öğretmenleri ürkütebilir.

28 NE YAPMALI? Bu durumda panik yapmamak, Ne, nasıl oldu araştırmak, Gerekli önlemleri almak gereklidir. Bunun dışında saldırganca davranışlar geliştirmiş çocuklar varsa rehberlik servisiyle işbirliği yapmak gereklidir.

29 ÜÇÜNCÜ SINIFTA DEĞİŞİMLER

30 Beden kimyaları değişir. Kız ve erkek çocukları farklılaşmaya başlar. Kızlar kızlarla, erkekler erkeklerle oynar. Büyüme hormonları hızını arttırır. Kızlar erkeklere oranla daha hızlı büyümeye başlar.

31 Kızlar kendi sınıflarındaki erkek çocuklarını beğenmezler ve iki cinsiyet arasında zıtlaşma başlar. Ayrıca en uyumlu oldukları, en kolay yönlendirilebildikleri ve en çabuk öğrendikleri dönemdir.

32 DÖRDÜNCÜ,BEŞİNCİ SINIFTA DEĞİŞİMLER

33 Tik, tırnak yeme, kekemelik artar. İtişip kakışmaktan çok organize oyunlar oynamaya başlarlar. Oyunların kuralları değişebilir ve kendileri kurallar koyabilirler. Arkadaş ilişkileri önem kazanmaya başladığı için akran baskısı daha fazla hissedilmeye başlar.

34 Hayal kırıklıkları ya da gruba ait olma kaygısıyla hatalı davranışlar gözlenmeye başlayabilir. Erkek çocuklar daha hareketli ve kaba kaslara yönelik oyunları tercih ederler. Kızlar ise giderek hareketsizleşir, birbirleriyle konuşup şakalaşırlar. Büyükleri önemsedikleri ve örnek aldıkları bir dönemdir.

35 NE YAPMALI? Tik, tırnak yeme ve kekemelik gibi durumlarda çocuk asla uyarılmamalı, alay edilmemeli ve durumun nedenleri araştırılmalıdır. Bu tip durumlarda mutlaka rehberlik servisiyle işbirliği içinde olunmalıdır.

36 NE YAPMALI?(devam) Çocuklarda gözlenen sıradışı olaylar kesinlikle abartılmamalı ve soğukkanlılıkla sorunun üzerine gidilmelidir. Büyükleri örnek aldıkları bir dönem olduğu için doğru modeller sunulmalıdır.

37 TEŞEKKÜR EDERİZ…


"İLKÖĞRETİM ÇAĞI ÖĞRENCİLERİNİN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları