Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” Kan Hizmetleri Yönetimi Ocak 2007 Sağlık Slaytları

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” Kan Hizmetleri Yönetimi Ocak 2007 Sağlık Slaytları"— Sunum transkripti:

1 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” Kan Hizmetleri Yönetimi Ocak 2007 Sağlık Slaytları http://hastaneciyiz.blogspot.com

2 Kan Bağışçısı Tipleri Dünyada Kan Hizmetleri Türkiye’de Kan Hizmetleri Ulusal Güvenli Kan Temini Programı Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi

3 Kan Bağışçısı Tipleri Dünyada Kan Hizmetleri Türkiye’de Kan Hizmetleri Ulusal Güvenli Kan Temini Programı Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi

4 Günümüzde tıp ve teknoloji alanındaki tüm gelişmelere rağmen kan, kan bileşenleri ve kandan elde edilen ürünlerin yerine geçebilecek bir tedavi aracı bulunamamıştır. Kan, kaynağı insan olan ve elde edilmesi için başka alternatifi olmayan bir tedavi aracıdır. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ

5 Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Replasman Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Güvenli Kan Bağışçısı

6 Kana kan, yerine koyma, zorunlu kan bağışı, aile kan bağışçıları yöntemi olarak tanımlanır. Ulusal kan bankacılığı organizasyonunun yetersiz olduğu ülkelerde uygulanmaktadır. Güvenli kan bağışı yetersizliği sebebiyle ülkemizde hastane kan merkezlerinin tercih etmek zorunda kaldıkları yöntemdir. Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ

7 Avantajları Ucuz ve kolay uygulanan bir yöntemdir. Gönüllü kan bağışının yetersiz olduğu ülkelerde çözüm olabilir. Yakınları için kan bağışlayan kişiler durumun önemini algılayabilir ve güvenli kan bağışçısı olarak kazanılabilir. Güvenli kan bağışçısı Replasman kan bağışçısı Ticari kan bağışçısı KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

8 Dezavantajları (1) Güvenli olmayan kan temin yöntemlerinden biridir. Hasta yakınları kan bağışına zorlanmaktadır. Bu durum; zaten zor durumda olan hasta yakınlarına ayrı bir sorumluluk ve stres yükler. Aile içi baskıya maruz kalan hasta yakınları kan bağışına engel teşkil edebilecek durumları saklayabilmektedir. Güvenli kan bağışçısı Replasman kan bağışçısı Ticari kan bağışçısı KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

9 Dezavantajları (2) Yeterli miktarda kan temin edilemezse veya hasta yakınlarından bağışçı bulunamazsa ticari kan bağışçılarına (kan simsarlarına) yönlenilir. Bu şekilde çözüm ile toplum için gerekli olan kan ihtiyacı uygun ve sürekli bir şekilde karşılanamaz. Güvenli kan bağışçısı Replasman kan bağışçısı Ticari kan bağışçısı KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

10 Kan simsarları veya profesyonel kan bağışçıları olarak tanımlanır. Avantajları Hiçbir avantajı yoktur. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

11 Dezavantajları (1) Güvenli olmayan kan temin yöntemlerinden biridir. Bu yöntem güvenli kan bağışının temelini oluşturan karşılık beklemeksizin kan bağışı sistemini baltalar. Bağışladıkları kan karşılığında para veya paraya dönüşebilecek bir beklenti içindedirler. Maddi gücü olmayan aileler bu parayı her zaman karşılayamaz. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

12 Dezavantajları (2) Ticari kan bağışçıları hayatlarını sürdürmek ve söz konusu paraya ihtiyaç duydukları için toplumun düşük gelir düzeyine sahip bölgelerinden gelirler. Sağlık durumları uygun olmayabilir, kötü beslenmiş olabilirler ve alıcıyı tehlikeye sokabilen bulaşıcı hastalıklara sahip olabilirler. Maddi bir çıkar uğruna kan verdikleri için kan bağışına engel teşkil edebilecek durumları saklamaktadırlar. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

13 Dezavantajları (3) Ticari kan bağışçıları kanlarını tavsiye edilenden daha sık verebilirler. Bu durum kendi sağlıkları üzerinde zararlı etkilere neden olabilir, ayrıca standartlara uymayan bir kan bağışı gerçekleştirmiş olurlar, verilen kan alıcının ihtiyaçlarını karşılamaz veya hiç yararı olmaz. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

14 Dünya Sağlık Örgütü’nün en güvenilir yöntem olarak kabul ettiği kan temin yöntemidir. İhtiyaç duyulan kanın;  gönüllü,  karşılık beklemeksizin,  düzenli,  bilinçli bağışçılardan temin edilmesi halinde en düşük riske sahip olduğunu bildirmiştir. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

15 Gönüllü Olmanın Avantajları (1) Kan bağışçıları kan vermek için baskı altında değildirler ve bundan dolayı düşük riskli bağışçı kriterlerini daha yüksek oranda karşılarlar. Bu kişiler sadece tanımadıkları insanların hayatını kurtarmak için güdülenmişdir. Düzenli kan bağışlamaya daha fazla isteklidirler. Bu durum sürdürülebilir kan stoğu için önemlidir. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

16 Gönüllü Olmanın Avantajları (2) Acil kan ihtiyacı durumunda, yapılan çağrılara cevap verme ihtimalleri daha yüksektir. Sağlık açısından kan bağışına engel teşkil edebilecek durumlarda otokontrolünü sağlarlar, kan bağışını ertelerler veya yapmazlar. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

17 Düzenli Olmanın Avantajları (1) Güvenli kanın önemi hususunda bilinçlidirler ve her kan bağışlarında taramadan geçmektedirler. Bundan dolayı transfüzyonla geçen hastalık riskini daha az taşırlar. Hastalık tespit edilirse geriye dönük izlenebilirlik sağlanır. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

18 Düzenli Olmanın Avantajları (2) Günümüzde ithal edilen, kan ürünlerinden yapılan ilaçların ülkemizde üretilebilmesi için düzenli kan bağışçısı sayımızın belirli bir düzeyde olması gerekir. Sürdürebilir güvenli kan stoğunun sağlanabilmesi için düzenli bağış gerekmektedir. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

19 Karşılık Beklemeksizin Kan Bağışının Avantajları Maddi bir çıkar uğruna güdülenmemişlerdir. Maddi beklenti içinde olmadıkları için kan bağışına engel teşkil eden durumlarda kan bağışını ertelerler veya yapmazlar. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

20 Bilinçli Olmanın Avantajları Kan bağışı konusunda tedirginlik yaşamazlar. Tabuları yoktur. Bulaşıcı hastalıklar ve “pencere dönemi” konusunda bilinçlidir. Güvenli yaşam biçimi edinmişlerdir. Kan bağışlamamaları gereken durumlarda kendi kendilerini ertelerler ve otokontrollerini sağlarlar. Kanın; bağış dışında elde edilemeyeceğini bilirler ve etraflarındaki insanları da teşvik ederler. Güvenli kan bağışçısı Replasman kan bağışçısı Ticari kan bağışçısı KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

21 Zorlukları Etkin bir ulusal kan bankacılığı organizasyonunun kurulması gerekir ve maliyeti çok yüksektir. Profesyonel kadro istihdamı gerekir. Toplumun her kesiminde “kan bağışçısı kazanım ve eğitim faaliyetleri”ni gerçekleştirilmesi gerekir. Gönüllü kazanımında iyi bir yönetim gerekir. KAN BAĞIŞÇISI TİPLERİ Güvenli Kan Bağışçısı Ticari Kan Bağışçısı Replasman Kan Bağışçısı Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre kan bağışçıları üç ana grupta toplanmıştır.

22 Kan Bağışçısı Tipleri Dünyada Kan Hizmetleri Türkiye’de Kan Hizmetleri Ulusal Güvenli Kan Temini Programı Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi

23 Donasyon Bankacılığı Transfüzyon Bankacılığı DÜNYADA KAN HİZMETLERİ Günümüzde kan bankacılığı alanında problemlerini çözmüş, etkin organizasyon kurmuş ülkeler kan bankacılığı faaliyetlerini iki aşamada tanımlanmıştır.

24 Güvenli kişilerden (gönüllü, düzenli, bilinçli, karşılık beklemeksizin bağışçılardan) kanın toplanması Toplanan kanlara gerekli laboratuar işlemlerinin yapılması Kanın saklanması ve hastanelere ulaştırılması DÜNYADA KAN HİZMETLERİ Donasyon Bankacılığı Transfüzyon Bankacılığı Kanın hastalar için kullanılması Kullanıldıktan sonra kayıt altına alınan bilgilerin takip edilmesi

25 ABD Yıllık 10 milyon kan bağışının yarısından fazlasını Amerikan Kızılhaçı karşılamaktadır. Ancak donasyon kan bankacılığı hizmetlerinin %90 kadarı Amerikan Kızılhaçı üzerinden yürütülmektedir. DÜNYADA KAN HİZMETLERİ

26 ALMANYA Hizmete sunulan toplam 4,2 milyon ünite kanın % 85’ini (3,6 milyon kan bağışı, 200.000 kan gönüllüsü) Alman Kızılhaçı toplamaktadır. DÜNYADA KAN HİZMETLERİ

27 JAPONYA Donasyon kan bankacılığı hizmetlerinin tamamı 7 bölgesel kan merkezi ile Japon Kızılhaçı tarafından karşılanmaktadır. Ülkede her yıl yaklaşık 4 milyon ünite kan bağışı toplanmaktadır. DÜNYADA KAN HİZMETLERİ

28 KANADA, AVUSTURYA, FİNLANDİYA Donasyon kan bankacılığı faaliyetleri bu ülkelerin Kızılhaçları tarafından verilen örneklere paralel bir organizasyon ile sürdürülmektedir. DÜNYADA KAN HİZMETLERİ

29 GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERDE Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre; gelişmekte olan ülkelerde güvenli kanın sağlanmasında en önemli problem; yetersiz gönüllü kan bağışı sebebiyle güvenli olmayan (replasman v.b.) ve en ucuz yöntemlerin tercih edilmesi olarak gösterilmiştir. Dünya çapında yılda 81 milyon ünite kan bağışı yapılırken bu kanların %82’si gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışçılarından sağlanarak tüm tarama testlerine tabi tutulmuştur. Buna karşın dünya nüfusunun geri kalan % 45’inin yaşadığı toplumlarda kan değişik yollarla toplanmakta ve ne yazık ki ancak %50’si tarama testlerinden geçirilmektedir. DÜNYADA KAN HİZMETLERİ

30 Kan Bağışçısı Tipleri Dünyada Kan Hizmetleri Türkiye’de Kan Hizmetleri Ulusal Güvenli Kan Temini Programı Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi

31 TÜRKİYE’DE KAN HİZMETLERİ GELİŞMEKTEOLAN GELİŞMEKTE OLANÜLKELER TÜRKİYE GELİŞMİŞ ÜLKELER Ülkemiz; kan bağışı konusunda gelişmiş ülkeler ile kıyaslandığında oldukça geri sıralarda yer almaktadır. Gelişmiş ülkelerde gönüllü kan bağışlarının nüfusa oranı % 5’ e ulaşabilirken ülkemizde bu oran halen % 1,5 - 2 civarındadır. En önemli problem gönüllü kan bağışçısı sayısındaki yetersizliktir.

32 TÜRKİYE’DE KAN HİZMETLERİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELER TÜRKİYE GELİŞMİŞ ÜLKELER ÜLKELER Ülke genelinde sağlıklı istatistiki verilere ulaşmak ve hastalara kullanılan kanların izlenebilirliği pek mümkün değildir. Ülke kan hizmetleri konusunda kapsayıcı standardizasyon ve denetim mevcut değildir.

33 TÜRKİYE’DE KAN HİZMETLERİ Türk Kızılayı ülkemizde 1957 yılında İstanbul ve Ankara’da ilk kan merkezlerini açarak günümüze kadar ortalama %20-50 civarında ülke kan ihtiyacını karşılamıştır. Gönüllü kan bağışı ile karşılanamayan kısım hastane kan merkezleri tarafından çoğunlukla replasman yöntem ile karşılanmış ve karşılanmaktadır.

34 Ülkemizde toplanan kan bağışını kesin bir sayıyla söyleyebilmek mümkün değildir. Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği (KMTD) tarafından 2003 yılında ülke genelindeki kan merkezlerinde yapılan anket çalışması sonuçları ile T.C. Sağlık Bakanlığı Yataklı Tedavi Hizmetleri Yıllığı verileri uyumlu görünmemektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2004’de 873.454 ünite kan bağışı toplanmış, Türkiye Kan Merkezleri ve Transfüzyon Derneği’nin anket sonuçlarına göre ise 1.236.776 ünite kan toplanmıştır. TÜRKİYE’DE KAN HİZMETLERİ

35 Ancak ülkemizdeki hastane yatak kapasitesinin yetersiz olduğu ve T.C. Sağlık Bakanlığı’nın ülke çapındaki sağlık organizasyonuna bağlı olarak devreye girecek yeni hastaneler ve hastalar için etkin kan ve kan ürünü kullanımı göz önüne alındığında 2006 yılı itibari ile kan ihtiyacının hesaplamalara göre yıllık ortalama 1,5 milyon ünite civarında olduğu tahmin edilmektedir. TÜRKİYE’DE KAN HİZMETLERİ

36 Türk Kızılayı’nın Yıllara Göre Topladığı Kan Bağışı Sayıları TÜRKİYE’DE KAN HİZMETLERİ

37 Kan Bağışçısı Tipleri Dünyada Kan Hizmetleri Türkiye’de Kan Hizmetleri Ulusal Güvenli Kan Temini Programı Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi

38 Not: 31 Mayıs 2005 tarihli Bütçe Uygulama Talimatnamesi’nde Türk Kızılayı’nın güvenli kan esasına dayalı çalıştığı belirtilmiş, ihtiyaç duyulan kanın öncelikle Türk Kızılayı Kan Merkezlerinden temin edilmesi belirtilmiştir. Türk Kızılayı; 1 HAZİRAN 2005 tarihinden itibaren ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI kapsamında çalışmaktadır. ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

39 GEREKÇE Hasta ve hasta yakınlarının; güvenli kan temininde, ücret ödemede, kanın uygun olmayan koşullarda hastanelere taşınmasında yaşadıkları sıkıntılar ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

40 GEREKÇE Ülkemizde güvenli olmayan kan temini yöntemleri ve olumsuzlukları Replasman Kan Bağışı Ticari Kan Bağışı ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

41 GEREKÇE Dünyada gelişmiş ülkelerde kan bankacılığı faaliyetlerini kamu yararına kar amacı gözetmeksizin çalışan Kızılay/Kızılhaç Örgütlerinin yapıyor olması ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

42 GEREKÇE Türk Kızılayı’nın Dünya Sağlık Örgütü’nün kabul ettiği kriterlerde kan bağışı toplaması, Kan bağışçısı eğitim ve kazanım faaliyetlerinde bulunması, Ülkemizde kan bankacılığında ilk kuruluş olması (1957), Yaygın ve koordine çalışan kan hizmetleri ağı, tecrübesi, bilgi deneyimi, alanda uzmanlaşmış personel birikimi ve alt yapısının olmasıdır. ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

43 Etkin bir organizasyonla tamamen gönüllü, karşılık beklemeksizin, bilinçli ve düzenli kan bağışçılarından karşılanarak, Teknolojinin getirdiği en son laboratuar testlerinden geçirilerek ve ayrıştırılmasının yapılarak, Hastanelere uygun koşullarda teslim edilmesidir. HEDEF Tahmin edilen 1.500.000 ünite ülke güvenli kan ihtiyacının; ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

44 DESTEK VEREN KURUMLAR T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C. İçişleri Bakanlığı, T.C. Maliye Bakanlığı, T.C. Millî Eğitim Bakanlığı, Çeşitli Kamu Kurum ve Kuruluşları TBMM, Valilikler, Kaymakamlıklar, Belediyeler, Üniversiteler, Sivil Toplum Örgütleri, Özel Kuruluşlar, ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

45 Proje başlangıcında 29 kan birimi ile hizmet verirken, Nisan 2007 tarihi itibariyle 53 kan birimi ile hizmet verilmektedir. Proje sonuna kadar 81 ilde hizmet verecek kapasiteye ulaşılması hedeflenmektedir. ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI PROGRAM SONUNDA

46 Çağın getirdiği imkanlara uygun modern bir şekilde yeniden yapılanarak verilen hizmet ile hasta ve hasta yakınlarının kan bulma, ücret ödeme ve uygun olmayan koşullarda hastanelere ulaştırma konularında yaşadıkları sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. Hastaneler tarafından talep edilen kanlar uygun ısı koşullarında hastanelere Türk Kızılayı tarafından teslim edilecektir. ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI PROGRAM SONUNDA

47 Hastanelerden talep edilen kanların etkin bir şekilde karşılanabilmesi için kan hizmetlerinin temelini oluşturan Kan Bağışçısı Kazanım ve Eğitim Faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu amaçla 08.08.2006 tarihinde Türk Kızılayı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında bir protokol imzalanmıştır. Bu protokol kapsamında “Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi” hazırlanmıştır. ULUSAL GÜVENLİ KAN TEMİNİ PROGRAMI

48 Kan Bağışçısı Tipleri Dünyada Kan Hizmetleri Türkiye’de Kan Hizmetleri Ulusal Güvenli Kan Temini Programı Toplumda Kan Bağışı Bilincinin Oluşturulması Projesi

49 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN AMACI Kan bağışı dışında temin edilemeyen güvenli kanın; gönüllü, düzenli, karşılık beklemeksizin ve bilinçli insanlardan sağlanabilmesi için toplumda kan bağışı konusunda bilgi ve bilinç düzeyini arttırmaktır.

50 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN GEREKÇESİ İnsanlar genellikle kan bağışı konusunda gönülsüz veya isteksizdirler. Yanlış bilgilere, batıl inançlara, önyargılara sahiptirler. Bazıları kanlarının başkalarının hayatının kurtarılmasında nasıl kullanılabileceğinin farkında değildir. Bazıları da kendi sağlıklarını tehlikeye attıkları korkusu içindedirler. Bir çok kişi de kendisine para ödenmedikçe veya kanı kendi ailesinden birisine verilmedikçe kan bağışlamaya yanaşmamaktadır.

51 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN GEREKÇESİ İnsanlar, diğer insanların yararı için kan bağışlamaları yönünde motive edilmeden önce, ulusal sağlığa nasıl önemli bir katkıda bulunduklarını anlamalıdırlar.

52 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN ÇIKTISI Toplumda kan bağışı konusunda yer etmiş yanlış bilgilerin, batıl inançların, tedirginliklerin, önyargıların önüne geçilerek, kan bağışının önemi konusunda farkındalık yaratılacaktır. Hedeflenen bilgi ve bilinç değişikliği ile güvenli kan bağışının sürdürülebilirliği sağlanacaktır.

53 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN ÇIKTISI Toplumda konunun önemi anlaşılacak; Kan bağışına duyarlılık, Paylaşma, Dayanışma, İlgi, Destek, Güven, Teşvik eden bir kültür oluşacaktır.

54 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN ÇIKTISI Kan ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar (AİDS, Hepatit B, Hepatit C, Frengi) Bulaş yolları Pencere dönemleri konularında verilen eğitimler ile; Toplumda güvenli davranış biçimi kazanılacak, riskli davranışlardan kaçınılacak, bulaşıcı hastalıkların görülme oranında azalma sağlanacaktır.

55 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN ÇIKTISI Kan bağışçılarında otokontrol oluşacak, kan bağışına engel teşkil eden durumlarda kan bağışını erteleyecekleri veya bağışlamayacakları için kanın güvenilirliği artacaktır. Kan nakli ile hastalık bulaşma riskinde azalma sağlanacaktır.

56 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN PLANI Birinci Aşama MEB bünyesinde görev alan öğretmenlere verilecek “Kan Bağışçısı Eğitici Eğitimleri” ile gönüllü eğitimci kazanılacaktır. Kazanılan gönüllü eğitimciler ile; proje başlangıcından 2008-2009 öğretim yılı başlangıcına kadar Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branş öğretmenlerine “Kan Bağışçısı Eğitici Eğitimi Seminerleri” verilecektir.

57 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN PLANI Birinci Aşama Öğretmenlere verilen eğitimler devam ederken Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın desteği ile Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen ve Teknoloji, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinin müfredatlarına kan bağışı ile ilgili konuların işlenebilmesi için çalışmalar gerçekleştirilecektir.

58 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN PLANI Birinci Aşama Öğrencilere verilecek eğitimlerin etkinliğinin arttırılması amacıyla ek eğitim materyalleri (kitapçık, çizgi film, oyun v.b.) planlanacaktır.

59 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ PROJENİN PLANI İkinci Aşama Birinci aşamada oluşturulan alt yapı ile 2008-2009 öğretim yılından itibaren; Müfredat kapsamında verilen eğitim; ek eğitim materyalleri ile desteklenecek, Okul Aile Birliklerinin desteği ile velilere ulaşılarak seminerler verilecektir. Kan bağışı kampanyaları gerçekleştirilecektir.

60 TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ BİLİNÇLİ TOPLUM İLE GÜVENLİ KAN BAĞIŞI Sağlık Slaytları http://hastaneciyiz.blogspot.com


"TOPLUMDA KAN BAĞIŞI BİLİNCİNİN OLUŞTURULMASI PROJESİ “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı” Kan Hizmetleri Yönetimi Ocak 2007 Sağlık Slaytları" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları