Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Www.egitimcininadresi.com. Pil, ampul, anahtar ve iletken tellerden oluşan devreye BASİT DEVRE adı verilir. Devrenin çalışabilmesi için elektrik enerjisinin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Www.egitimcininadresi.com. Pil, ampul, anahtar ve iletken tellerden oluşan devreye BASİT DEVRE adı verilir. Devrenin çalışabilmesi için elektrik enerjisinin."— Sunum transkripti:

1

2 Pil, ampul, anahtar ve iletken tellerden oluşan devreye BASİT DEVRE adı verilir. Devrenin çalışabilmesi için elektrik enerjisinin kaynaktan çıkıp tekrar kaynağa dönmesi gerekir. Kablo kopuk veya anahtar açıksa devre çalışmaz.

3 ACABA ELEKTRİK DEVRESİ KURARKEN HANGİ MALZEMELER BULUNUR?

4 BULUNUR AMPUL ANAHTAR KABLO DUY PİL BASİT ELEKTRİK DEVRESİNDE

5 Devrenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılarım. Elektrik enerjisini ışık enerjisine çeviririm. AMPUL PİL

6 Enerjinin iletimini ya da kesilmesini sağlarım. Elektrik enerjisini iletirim. Ampulün yerleştirildiği yerim ve devre ile bağlantını sağlarım. ANAHTAR DUY KABLO

7 Elektrik devresinde ampulün iyi çalışabilmesi için; pil ile ampulün uyumlu olmalı gerekir. Ampulün ışık vermesi için anahtarı açmak gerekir. Ampul üzerinde yazılan değerden daha güçlü bir pil ile çalıştırılırsa ampulün içindeki teller kopar ve ampul kullanılmaz hal alır. Düşük değerli pil ile çalıştırılan ampul ise az ışık verir.

8 Bir elektrik devresinde anahtar açık ise,devrede akım dolanmaz. Bu tip devrelere açık devre denir ANAHTAR AÇIK DEVRE

9 Anahtarın kapalı olduğu devreye kapalı devre denir. Bu devrede akım dolanır ampul ışık verir. ANAHTAR KAPALI DEVRE

10 Günlük hayatta kullandığımız fırın,bilgisayar,televizyon gibi eşyalarda da devre bulunur. Bu devrenin çalışması için açma-kapama düğmesi vardır. Bu düğmeye basarak eşyalar çalıştırılır.

11

12

13 Elektrik enerjisini ışık enerjisine çeviririm. 1

14 Elektrik enerjisini iletirim. 2

15 Enerjinin iletimini ya da kesilmesini sağlarım

16 Devrenin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılarım

17 2

18 3

19 4

20

21 1

22 2

23 3

24 4


"Www.egitimcininadresi.com. Pil, ampul, anahtar ve iletken tellerden oluşan devreye BASİT DEVRE adı verilir. Devrenin çalışabilmesi için elektrik enerjisinin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları