Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK ÜNİTESİNE HOŞ GELDİNİZ. ÜÇ HAFTALIK BİR DERS SAATİNDE BASİT ELEKTRİK DEVRELERİNİ ÖĞRENECEĞİZ. BU ÜNİTE İLE ELEKTRİĞİN YAŞAMIMIZDAKİ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK ÜNİTESİNE HOŞ GELDİNİZ. ÜÇ HAFTALIK BİR DERS SAATİNDE BASİT ELEKTRİK DEVRELERİNİ ÖĞRENECEĞİZ. BU ÜNİTE İLE ELEKTRİĞİN YAŞAMIMIZDAKİ."— Sunum transkripti:

1

2 YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK ÜNİTESİNE HOŞ GELDİNİZ.

3 ÜÇ HAFTALIK BİR DERS SAATİNDE BASİT ELEKTRİK DEVRELERİNİ ÖĞRENECEĞİZ. BU ÜNİTE İLE ELEKTRİĞİN YAŞAMIMIZDAKİ ÖNEMİNİ VE YERİNİ KAVRAYACAĞIZ.

4 BU ÜÇ HAFTANIN 1. HAFTA:AMPULLERİN PARLAKLIĞI KONUSU (80dk) PİLLERİN SAYISI İLE AMPULLERİN PARLAKLIK DURUMU (80dk) 2.HAFTA:ELEKTRİK DÜĞMELERİNİN DEVRE ANAHTARI OLMA DURUMU (80dk) DEVRE ELEMANLARIN SEMBOLLERİ NİN KAVRATILMASI (80dk) 3.HAFTA BASİT ELEKTRİK DEVRE ŞEMASI (80dk) HATALI DEVRELERİN ÇALIŞMA DURUMU (80dk)

5 YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK Günümüzde kullandığımız elektrikli eşyaların çokluğu elektriğin önemimi arttırmıştır. Evde ve dışarıda kullandığımız araç ve gereçlerin çoğunluğu elektrikle çalışmaktadır. Onun için Elektrik yaşamımızın vazgeçilme bir parçası olmuştur.

6 ELEKTRİĞİN TARİHÇESİ Akan elektriğin elde edilişi,on dokuzuncu yüzyılda gerçekleşmiştir.Günümüzde barajlarda toplanan sudan,ısı enerjisinden,atom enerjisinden ve jeotermal enerjiden elektrik enerjisi sağlanmaktadır.Pil,akümülatör ve dinamo gibi araçlar da elektrik enerjisi üretmektedir.Kullandığımız elektriğin büyük bir bölümü akan elektriktir.

7 ÇEVREMİZDEKİ ELEKTRİK Elektrik,bir enerji türüdür.Elektriğin günlük yaşamımızda çok önemli bir yeri vardır.Elektrik anahtarına dokunduğumuzda odamız aydınlanır.Fişi prize taktığımızda radyo,televizyon,bilgisayar,ütü,çamaşır makinesi veya başka bir araç çalışır. Elektriğin durgun ve akan elektrik olmak üzere iki türü vardır.İnsanlar durgun elektriğin varlığını ilk çağlardan beri biliyorlardı.İlk olarak eski Yunanlılar,kehribarın*yün kumaşa sürtündüğünde elektriklendiğini gördüler.Elektrik sözcüğü Yunanca’da kehribar anlamındaki “elektron”sözcüğünden gelmektedir.

8 Günümüzde kullandığımız araçların çoğu elektrikle çalışmaktadır. Bu da elektriğin ne kadar önemli olduğu sonucunu doğurmaktadır.

9 BUNLAR TELEVİZYON BİLGİSAYAR ÇAMAŞIRMAKİNASI ELEKTRİKLİ SÜPÜRGE AYDINLATMA RADYO VE TEYP ÜTÜ TOST MAKİNESİ

10 Haydi sizlerle basit bir elektrik devresi yapalım. Bu devreyi yaparken gerekli malzemeler; kablo, ampul,anahtar ve pildir. Sizce: Bir ampulün parlaklığını arttırmak için neler yapmalıyız?

11

12 BASİT BİR ELEKTRİK BAĞLANTI DEVRESİ Burada bir pile bir ampul bağlanmıştır. Parlaklık hakkında ne söylenebilir? Bu devreleri etkinlik olarak yaptırılabilir. Burada ampulün parlaklığı fazla

13 BASİT DEVREYE BİR AMPUL DAHA EKLENİNCE PARLAKLIK NASIL OLUR? Burada bir pile iki tane ampul bağlanmıştır. Ampullerdeki parlaklık azalır mı artar mı? Burada ampullerin parlaklığı önceki bağlantıya göre parlaklık azdır

14 Burada iki pile bağlanmış ampul ile bir pile bağlanmış ampul görülmektedir. Sizce hangisinde parlaklık fazladır Parlaklık azdır.Çünkü tek pile bir ampul bağlanmış Burada parlaklık fazladır.Çünkü iki tane pile bir ampul bağlanmış

15 AMPUL HANGİ DURUMLARDA YANAR? Anahtar devreyi tamamlamadığı için lamba yanmaz Bu bağlantıda anahtar devreyi tamamladığı için lamba yanar

16 DEVRE ELEMANLARI ARTARAZALIRDEĞİŞMEZ x x x EKLENDİĞİNDEEKLENDİĞİNDE LAMBALARIN PARLAKLIĞI x

17 Aşağıdaki bağlantıda ampullerin parlaklık durumu nasıldır

18 (... ;;. >;;. > Yandaki elektrik devresinde bulunan ampulü yakmak istediğimizde ne yaparız ?

19 Devre elemanlarının görevleri 1.Anahtar devreyi tamamlar ve ampulün yanmasını sağlar. 2.Pil yatağı birden fazla pilin konulduğu yerdir 3.Kablo pildeki elektriğin devreler arasında iletimini sağlar.

20 Devrelerde lamba arttıkça parlaklık azalır,pil arttıkça parlaklık artar

21 DEVRE ELEMANLARI Devre Elemanı ResmiSembolü Pil Lamba Anahtar Kablo

22 Bu basit devrede ampuller yanar mı? Lambaların yanması için mutlaka devrenin tamamlanması, yani anahtarın kabloya temas etmesi gerekir

23 AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI İNCELEYİN 1.SİZCE BU AMPUL YANAR MI? 2.PARLAKLIK DURUMU NASIL OLUR ETKİNLİK OLARAK YAPILABİLİR.


"YAŞAMIMIZDAKİ ELEKTRİK ÜNİTESİNE HOŞ GELDİNİZ. ÜÇ HAFTALIK BİR DERS SAATİNDE BASİT ELEKTRİK DEVRELERİNİ ÖĞRENECEĞİZ. BU ÜNİTE İLE ELEKTRİĞİN YAŞAMIMIZDAKİ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları