Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Elektrik hayatımızın her anında kullandığımız bir enerji çeşididir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektriğin önemi giderek artmaktadır.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Elektrik hayatımızın her anında kullandığımız bir enerji çeşididir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektriğin önemi giderek artmaktadır."— Sunum transkripti:

1

2

3 Elektrik hayatımızın her anında kullandığımız bir enerji çeşididir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektriğin önemi giderek artmaktadır.

4 Günlük hayatımızı kolaylaştıran pek çok cihaz elektrik enerjisi ile çalışır. Ancak elektrik her zaman kablo ile cihaza ulaşmak zorunda değildir.

5 Televizyon kumandası da elektrik olmadan çalışmaz ancak ona bağlı bir elektrik kablosu yoktur. Aynı şekilde cep telefonları da elektrik kablosu olmadan çalışabilir.

6 T.V. Kumandasının, cep telefonunun, şarjlı el süpürgesinin çalışmasını sağlayan içersinde taşıdıkları elektrik depoları yani PİLLERdir.

7 Piller şarjlı veya şarj edilemeyen türlerde ve farklı boyut ve biçimlerde kullanılırlar.

8 Şarjlı el süpürgesinde güçlü ve uzun süre çalışabilmesi için büyük piller kullanılmıştır. Her cihaz için uygun farklı nitelikte piller kullanılır. Örneğin cep telefonlarında ağırlık yapmaması için ince ve hafif piller kullanılırken;

9 Cihazların çalışması için sadece elektrik yeterli değildir. Tüm cihazlar onları yapan mühendisler tarafından programlandığı şekilde çalışır.

10 Evinizdeki otomatik çamaşır makinesinin başlama düğmesine bastıktan sonra birbirinden farklı hareketleri yaptığını izlemiş olabilirsiniz.

11 Ya da Televizyonun, kumandadan gelen komutlara farklı yanıt vermesi… SESRENK 2 ZTV 1 Slaytizle TV

12 Tüm bunlar fabrikalarda cihazlara önceden yüklenen bilgilerdir. Bu bilgiler cihazlardaki DEVRELER yardımı ile gerçekleşir.

13 Henüz ilkokulda karmaşık devreleri anlayabilmeniz mümkün olmasa da;

14 Cihazların temel taşı, elektrik devrelerine, devreyi oluşturan elemanları tanıyarak başlayalım…

15 PİL KABLO Elektrik enerjisi üretir… Elektrik enerjisini taşır… AMPUL Elektrik enerjisini kullanır… ELEKTRİK ANAHTARI Elektrik enerjisini yönetir, açar, kapar…

16 Bu gördüğümüz elemanlardan herhangi biri eksik olursa devremiz istediğimiz gibi çalışmaz.

17 Bazen evlerimizde kullandığımız ampüller bir an daha fazla ışık verir, sonra normale döner.

18 Evlerimize ulaşan elektrikteki VOLTAJ DEĞİŞİMİ bu parlaklığın bir an için artmasına veya azalmasına neden olur.

19 VOLTAJ DÜŞERSE (Enerji azalırsa) PARLAKLIK AZALIR VOLTAJ ARTARSA (Enerji artarsa) PARLAKLIK ARTAR Bununla ilgili deneylerimizi sonraki slaytlarda izleyeceksiniz.

20 Bilmemiz gereken bir konu da ampüllerin farklı miktarlarda enerjiye ihtiyaç duyabilecekleridir. Evinizin salonundaki lamba salon büyük olduğu için daha güçlü ışık vermesi gerekir ki odayı aydınlatabilsin.

21 Oysa belki evin en küçük odası olan sizin odanızdaki ampül, salondakinden çok daha küçük bir enerji ile odanızı aydınlatır.

22 Sadece ampüllerde değil, elektrikli cihazların tümünde, cihazların elektrik ihtiyaçları farklıdır.

23 Fırın, çamaşır makinesi, televizyon, bilgisayar… Fırın, çamaşır makinesi, televizyon, bilgisayar… Hepsi elektrikli cihazdır ancak elektrik tüketimleri birbirinden çok farklıdır… Hepsi elektrikli cihazdır ancak elektrik tüketimleri birbirinden çok farklıdır…

24 Devrelerde kullandığımız elemanlardan olan AÇMA/KAPAMA ANAHTARI günlük yaşamda kullandığımız tüm elektrikli cihazlarda vardır. Devrelerde kullandığımız elemanlardan olan AÇMA/KAPAMA ANAHTARI günlük yaşamda kullandığımız tüm elektrikli cihazlarda vardır.

25

26

27

28 Devre elemanlarımızdaki KABLO da vazgeçilmez unsurdur. Devre elemanlarımızdaki KABLO da vazgeçilmez unsurdur. Çevremizdeki tüm cihazların elektrik fişleri vardır ve evlerdeki prizlerden kablo yardımı ile elektrik alırlar. Çevremizdeki tüm cihazların elektrik fişleri vardır ve evlerdeki prizlerden kablo yardımı ile elektrik alırlar.

29 Cep telefonunun kablosuz çalıştığını düşünebilirsiniz. Cep telefonunun kablosuz çalıştığını düşünebilirsiniz. Ancak daha önceden bu gibi cihazların enerjiyi depo eden piller yardımı ile çalıştığını söylemiştik ! Ancak daha önceden bu gibi cihazların enerjiyi depo eden piller yardımı ile çalıştığını söylemiştik !

30 Bebekleri fiş ve prizlerden uzak tutun! Bebekleri fiş ve prizlerden uzak tutun!

31 Islak fişi prize takmayın. Suyu elektrikli bölgelerden uzak tutun ! Islak fişi prize takmayın. Suyu elektrikli bölgelerden uzak tutun !

32 Arızalı prizlerden, açıktaki elektrik kablolarından uzak durun ! Arızalı prizlerden, açıktaki elektrik kablolarından uzak durun !

33 İşi ustasına bırakın ! Asla elektrikle ilgili arızaları kendiniz tamir etmeye kalkışmayın ! İşi ustasına bırakın ! Asla elektrikle ilgili arızaları kendiniz tamir etmeye kalkışmayın !

34 TÜRKİYE’NİN SLAYT PORTALI © SLAYTIN TÜM HAKLARI Slaytizle.com’a AİTTİR… KOPYALANMASI İZİNSİZ ÇOĞALTILMASI Slaytizle.com LOGOSUNUN KALDIRILMASI YASAKTIR

35

36

37

38


"Elektrik hayatımızın her anında kullandığımız bir enerji çeşididir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte elektriğin önemi giderek artmaktadır." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları