Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğr. Gör. Elif ÜNALAN ÖZÇELİK

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğr. Gör. Elif ÜNALAN ÖZÇELİK"— Sunum transkripti:

1 Öğr. Gör. Elif ÜNALAN ÖZÇELİK
MEŞGULİYET TERAPİSİ Öğr. Gör. Elif ÜNALAN ÖZÇELİK

2 MEŞGULİYET TERAPİSİ

3 Hastanın boş geçen zaman süreci içinde duygusal ve psikolojik olarak olumsuz etkilenmesini önlemek için yapılan tedaviye MEŞGULİYET TERAPİSİ denilir.

4

5 Çeşitli sağlık problemleri nedeni ile sosyal hayattan kopmuş kişilerde boş zaman etkili ve verimli geçirilmediği taktirde iletişim, bilişsel, duygusal, davranışlarda problemler yaşanabilir.

6

7 Meşguliyet Terapisi ile
Zihinsel ve motor işlevlerin korunmasına Kronik hastalıkların komplikasyonlarının geciktirilmesine Yaşam kalitesinin artırılmasına Yaşamla bağlantının kuvvetlenmesine katkı sağlanmış olur.

8 Meşguliyet terapisi İki başlık altında yapılır
Fiziksel Meşguliyet Zihinsel Meşguliyet

9 FİZİKSEL MEŞGULİYET TERAPİSİ
Hastanın veya yaşlının fiziksel gelişimine katkıda bulunduğu gibi boş zamanını verimli olarak değerlendirmesi amaçlanır. Sunulacak uğraşların seçiminde dikkat edilebilmesi gereken özellikler vardır. Uğraşlar hasta - yaşlının kapasitesinin yetebileceği , zevk alabileceği, kabul edebileceği ve devam ettirebileceği tarzda olmalıdır.

10 Neler Yapılabilir ? 1. Spor (Ev içi ve dışı) 2. Müzik aleti çalmak
3. El işçiliği (tahta boyama, takı, dantel vs.) 4. Kapasitesine göre küçük gezintiler 5. Farklı kişilerle bir araya gelme (Arkadaş, akraba ziyaretleri)

11 ZİHİNSEL MEŞGULİYET TERAPİSİ
Yaşlı-hastanın zihinsel egzersiz yaparak bilişsel fonksiyonlarını koruması, psikolojik olarak desteklenerek duygusal fonksiyonlarını koruması amaçlanır.

12 Neler Yapılabilir ? Müzik dinlemek
Eskiden bildiği müzik parçalarını tekrarlamasını istemek Eski anılar, olaylar, düğünler vb açılarak hatırlatma egzersizi yapmak. Günlük olaylar haberler vb değerlendirmek Yeni durumla karşı karşıya bırakılarak hatırlatma egzersizi yapmak (Banka işlemi, Süpermarkete gitmek vs.)

13 Meşguliyet Terapisi Nasıl Olmalıdır?
Bu terapilerde kararlı olmak esastır. Tercihan aynı saatte devamlı olmalıdır. İlginç, eğlendirici olmalıdır. Kişiye özel, kolay kabul edilebilir olmalıdır. Yan etkileri olmamalıdır. İhtiyaç olduğuna, yapıldığı taktirde daha az hasta olacağına, dinç kalacağına, sıkılmayacağına hasta ikna edilmelidir.

14 Meşguliyet Terapisi Sırasında Karşılaşılan Güçlükler
Terapinin ihtiyaca yönelik olmaması durumunda yarım bırakma sık görülür. Aile ve toplumun tedaviye inanıp destek vermemesi tedaviyi olumsuz etkiler. Erkekler terapiye uyum konusunda kadınlara göre daha fazla desteğe ihtiyaç duyarlar. Ekstra mali yük olması olumsuz etki yapar. En küçük bir olumsuzlukta korku nedeni ile yarım bırakma sık görülür. Bu nedenle tedavi sırasında karşılaşılabilecek olumsuzluklarla ilgili ayrıntılı bilgilendirilme yapılmalıdır. Meşguliyet Terapisi reçete gibi uygulanamaz. Bu faaliyetler uygulanırken kişi mutlu olmalıdır. Haz alamıyorsa verimlilik düşer.

15 Sait ÇAMLICA (Eğitimci – Yazar)
28 Temmuz 2010, 19:51 tarihinde Yayınlanmış Yazılarım kategorisi altında yayınlandı. 5325 defa okunmuş.

16 Yaratıcının insana verdiği nimetleri saymayı denemiş olsa bir insan, herhalde Ansiklopedi yazmak zorunda kalır. Ne gariptir ki Ansiklopedi dolduracak kadar çok nimeti görmeyen insanoğlu, elinde olmayan bazı nimetler yüzünden hayata küsüyor. Dünyanın en sefil, en sıkıntılı insanı bile olsanız, şükretmeniz gereken nimetler, üzülmeniz gereken eksiklerinizden çok daha fazladır.

17 Herkes tarafından bilinen, bir çırpıda sayılabilecek nimetler olduğu gibi, nimet olduğunun farkında olmadığımız nimetler de var. Bunlardan bir tanesi de, “Geçinmek için, para kazanmak için, çalışmak zorunda kalmak” nimetidir. Evet, çalışmak zorunda kalmak, yaratanın insanoğluna verdiği en büyük nimetlerden birisidir.

18 Dünyanın en zor işi boş gezmektir
Kim ne derse desin, dünyanın en zor işi boş gezmektir. Bunu, iş hayatında boşluklar yaşayan insanlar daha iyi bilir. Birkaç ay işsiz kaldığım dönemde bende bunu tüm iliklerime kadar hissettim. “Ne kadar zormuş meğer bu boş kalmak?” diyor insan.

19 Üniversiteyi bitirdiğim gün yaşadığım ‘boşluk duygusunu’ hiç unutmadım
Üniversiteyi bitirdiğim gün yaşadığım ‘boşluk duygusunu’ hiç unutmadım. Üniversite yılları, sınav haftaları, vize – final sınavları derken son sınavımızın da sonucu açıklandı. O gün mezun olduğumu öğrendim. Arkadaşlarla biraz muhabbet ettikten sonra evin yolunu tuttum. Ellerim cebimde, Üniversite bahçesinden dışarı doğru yürürken kendime sorduğum soruyu hiç unutmadım, “Ben şimdi neyi düşüneceğim?” Düşünecek bir sınav kalmamıştı.

20 Yaz tatilinde sıkılan öğrenciler…
Okul zamanı, sabah erken kalkmaktan, okula gidip gelmekten, derslerden, yazılı ve sözlülerden bıkan öğrenciler, yaz tatilinin ilk birkaç ayından sonra sıkılmaya ve okulu özlemeye başlarlar. Çünkü boş kalmak, okul zamanı koşturmaktan daha sıkıcıdır.

21 Boş durma! Ot yol! Askere ot yoldurmanın temel mantığı da budur aslında. Asıl işi savaşmak olan, her an savaşa hazır olan bir grup, boş kaldığı zaman kendi içinde sıkıntılar yaşamaya başlar. Boş kalan asker, ya kendi dertleriyle, ya etrafındakilerle uğraşır. Sonunda ya kendisi bunalıma girer, yada çevresindekileri bunalıma sokar.

22 Kişisel olarak meşguliyet terapisinin en büyük faydasını askerde yaşadım. Bulduğum her boşluğu kitap okuyarak, okuduklarımın özetlerini ajandama geçerek değerlendirdim. Zihnimi faydalı şeylerle meşgul ederek, anlamsız şeyleri kafaya takmaktan kendimi korumuş oldum.

23 Boş duran emeklinin hastalıkları
Boş durmanın insan üzerinde ki olumsuz etkisini en iyi gösteren olaylardan birisi de, emeklilerin yaşadığı süreç ve sıkıntılardır. Öğrencilik, iş hayatı sürecini tamamlayan bir insan emekli olunca evinde oturmaya başlıyor. Tatiller dışında sabahtan akşama kadar sürekli meşgul olan bir insan, emekli olunca kendisine bir meşguliyet bulmadığı zaman hem aile sıkıntıları yaşıyor hem de birçok hastalığı ortaya çıkmaya başlıyor.

24 Bu gerçeği çok iyi bilen bazı ülkelerde emeklilik danışmanlığı gibi kurumlar oluşturuluyor. Emekli olan kişinin ilgi alanına göre meşguliyetler tavsiye ediliyor. İster balık tutsun, ister bahçeyle ilgilensin. Sağlıklı bir emeklilik geçirmek isteyen kendini mutlaka meşgul etmeli.

25 Parmağı kopan asker! Savaş meydanlarında yaşanan kahramanlık hikayeleri içinde, dikkatten kaçan bir güç vardır. Askerin dayanma gücü! Parmağı kopan asker, tetiğe basamayınca parmağının koptuğunu anlıyor. Eline, ayağına batan dikenleri, çatışmalar hafifleyince hissediyor. Düşmana kurşun atmak yada düşmandan gelen kurşunlara hedef olmamak için öylesi bir meşguliyet içinde oluyor ki asker, her tarafına batan dikenleri hissetmiyor bile.

26 Büyük hedefleri olanlar,
küçük şeylere takılmazlar.

27 Sivrisinek durgun suda çoğalır!
Meşguliyet terapisini en iyi anlatan örnek, bataklıklarda çoğalan sivrisineklerdir. Hareket halinde ki sularda sivrisinekler üreyemezler. Nerde sabit bir su varsa, oraya sivrisinekler tohumlarını ekerler. Zihinsel hareket halinde olan, kendini, bedenen ve zihinsel olarak sürekli meşgul eden insanın zihninde, hiçbir dert (sivrisinek) yuva yapıp çoğalamaz.

28 Küçük dertlerin sarmaşık gibi sizi sarmasını istemiyorsanız, sivrisineklerin zihninizde yuva kurup sizi delik deşik etmesini istemiyorsanız, kendinizi meşgul edin. Bir işten yorulunca diğer işe koşun!

29 Meşguliyet terapisiyle kendisini tedavi etmeyenleri, doktorlar tedavi etmek zorunda kalır.
Ya siz kendinizle meşgul olun, yada doktorlar sizinle meşgul olmak zorunda kalır. Zihninizde, sivrisineklerin çoğalmasına engel olmazsanız, doktorlar o sivrisinekleri yok etmek için uğraşmak zorunda kalır. TERCİH SİZİN!

30

31

32 KAYNAK


"Öğr. Gör. Elif ÜNALAN ÖZÇELİK" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları