Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KISSADAN HİSSELER.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KISSADAN HİSSELER."— Sunum transkripti:

1 KISSADAN HİSSELER

2 DERSİMİZ; NİTELİK, NİCELİKTEN ÖNEMLİDİR.
DİŞİ ASLAN : Hayvanlar bir gün  kim daha çok çocuk doğurabilir diye çekişmeye başlarlar. Hep birlikte dişi  aslana gidip sorarlar. "Sen kaç çocuk doğurabiliyorsun?" diye . "Bir" diye cevaplar dişi aslan. "Fakat ben  aslan doğururum." DERSİMİZ; NİTELİK, NİCELİKTEN ÖNEMLİDİR.

3 DERSİMİZ; HAREKETLER SÖZLERDEN ÖNDE GELİR!
YENGEÇ İLE ANNESİ : "Neden böyle yan yan yürüyorsun  yavrum" diye sorar anne yengeç çocuğuna. "Düzgün yürüsene ! " der. -  "Pekala anne" der çocuk. - "Sen önümden düzgün yürü, ben seni  takip ederim. " DERSİMİZ; HAREKETLER SÖZLERDEN ÖNDE GELİR!

4 DERSİMİZ; AKILLI KİŞİ TEHLİKELİ DURUMLARDA KONUŞMAZ !!!
ASLAN, KOYUN, ÇAKAL VE TİLKİ Aslanın biri, bir  koyunu yanına çağırır ve nefesinin kokup kokmadığını sorar. Evet ! ? diye cevaplar koyun. Aslan bu cevaba kızar ve koyunu  oracıkta parçalar. Daha sonra çakala seslenip yanına çağırır,  ona da aynı soruyu sorar. Hayır ! ? diye cevaplar çakal korkudan.  Ancak o da yağcılık yaptığı için aslanın öfkesinden kurtulamaz. Sıra tilkiye gelmiştir. Aynı soruyu tilkiye de sorar. Tilkinin  cevabı şöyle olur; - Üzgünüm, üşütmüşüm biraz, o yüzden burnum  koku almıyor ! ? DERSİMİZ; AKILLI KİŞİ TEHLİKELİ DURUMLARDA  KONUŞMAZ !!!

5 DERSİMİZ; YAKALANANLAR HER ZAMAN SUÇLU OLANLAR DEĞİLDİR.
KAZLAR VE TURNALAR : Kazlar ve turnalar bir gün  aynı tarlada yiyecek ararlarken birden yanlarına yaklaşmaya çalışan avcıyı  fark ederler. Turnalar daha çevik ve hafif oldukları için hemen uçarlar.  Oysa kazlar ağır hareket ettikleri için avcıdan kurtulamazlar. DERSİMİZ; YAKALANANLAR HER ZAMAN SUÇLU OLANLAR DEĞİLDİR.

6 HASTA GEYİK : Yaşlı bir geyik hasta düşer ve daha  rahat otlayabilmek için güzel otlarla dolu bir çalılıkta yaşamaya başlar.  Her hayvanla iyi geçindiği için pek çok hayvan sık sık geyiğin ziyaretine  gelir. Zamanla her gelen hayvan bu güzel otlardan tatmaya  başlayınca kısa süre sonra tüm otlar biter . Geyik hastalıktan kurtulur ama  yiyecek hiçbir şeyi kalmadığı için bir süre sonra açlıktan ölür. Çünkü bunu hakedecek kadar özel ve az bulunur birisin... DERSİMİZ; BAZEN İYİ ŞEYLER DE PAYLAŞTIKÇA BİTEBİLİR. ELİMİZDEKİNİN DEĞERİNİ BİLELİM !

7 DERSİMİZ; İYİ BİR PLAN YAPMAK AYRI, O PLANI GERÇEKLEŞTİRMEK AYRIDIR.
FARELERİN TOPLANTISI : Bir gün fareler bir araya  gelirler ve başlarına musallat olan bir kediden kurtulma planları yaparlar.  Pek çok fikir öne sürülür. Hiçbiri kabul görmez. En sonunda genç  bir fare kedinin boynuna bir çan asmayı önerir. Böylece kedi kendilerine yaklaşırken farkına varacak ve kaçabileceklerdir. Bu  öneri fareler tarafından alkışlarla onaylanır. Bu arada bir  köşede sessizce onları dinlemekte olan yaşlı bir fare ayağa kalkar ve bu  önerinin çok zekice olduğunu, başarılı olacağından hiç kuşkusu olmadığını  belirtir. Fakat, der, Kafamı bir soru kurcalıyor. Aramızdan kim  kedinin boynuna çan asacak? ? DERSİMİZ; İYİ BİR PLAN  YAPMAK AYRI, O PLANI GERÇEKLEŞTİRMEK AYRIDIR.

8 SAĞLIKLA& SEVGİYLE KALIN
İnsanlar Felsefeyi Çocukken MASALDAN, Sonra KİTAPLARDAN, İhtiyarlayınca da ARKALARINDA  KALAN HAYATLARINDAN öğrenebilirler. SAĞLIKLA& SEVGİYLE KALIN


"KISSADAN HİSSELER." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları