Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİSAYAR DONANIMI Hazırlayan: Emre ŞENTÜRK (38608871944)

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİSAYAR DONANIMI Hazırlayan: Emre ŞENTÜRK (38608871944)"— Sunum transkripti:

1 BİLGİSAYAR DONANIMI Hazırlayan: Emre ŞENTÜRK (38608871944)

2 Bilgisayarın fiziksel parçalarına donanım denilmektedir.

3 2) ANAKART Tüm verilerin iletim işlemi anakart üzerinden yapılır. Üzerinde BIOS bulunur. Birimler arasında iletişim ve kontrol birimidir. Anakartın sağlıklı çalışmaması tüm sistemi olumsuz etkileyecektir. Anakartın sağlıklı bir şekilde soğutulması önemli.

4 Anakart Bileşenleri Yonga Seti Veri Yolu Hızı VGA Ara Yüzü Soket Türü

5 YONGA SETİ Bilgisayarın tüm birimleri arasındaki iletişim bu yonga seti tarafından düzenlenir.

6 VERİ YOLU HIZI Bu hız işlemci ile ram arasındaki veri transfer hızını göstermektedir.

7 S OKET T ÜRÜ Anakart ile hangi tür işlemlerin kullanılabileceğini belirler.

8 VGA ARA YÜZÜ Anakartın VGA ara yüzü hangi türde ekran kartı takabileceğinizi göstermektedir.

9 Sizce resimdeki hangi donanım olabilir ?

10 3) İŞLEMCİ Bilgisayardaki işlemleri gerçekleştiren zorunlu birimdir. Bir çok işlem gerçekleştirir, bilgisayar içinde en hızlı çalışan dolayısıyla en çok ısınan parçadır.

11 V ERI Y OLU H ıZı İşlemci seçiminde en önemli faktörlerden biri de veri yolu hızıdır. Bu hız işlemci ile ram arasındaki veri transfer hızını gösterir. Bu hız ne kadar yüksekse bilgisayarın performansı da o kadar yüksektir.

12 ÖNBELLEK İşlemci, verileri L1 ve L2 ön belleklerinden alarak işler ve geri gönderir. Bu bellekler ne kadar fazlaysa işlemci o kadar verimli çalışır.

13 64 BİT DESTEĞİ 64 bit işlemcinin tam verimle çalışabilmesi için tüm yazılımların 64 bit uyumlu olması 64 bit desteğini ifade eder.

14 ÇEKİRDEK SAYISI Tek işlemci içerisine birden fazla çekirdek koyma teknolojisi temelde maliyeti düşürmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu durumda çekirdek sayısını ön plana çıkarmaktadır.

15 HIZ Normal bir kullanıcı için 2200 Mhz ile 3200 Mhz arasında hissedilir bir hız farkı olmayacaktır.

16 SOKET TÜRÜ Soket türü işlemci tipini ve hangi tip anakartlarla kullanılabileceğini belirler.

17 4) RAM Donanım parçaları arasında bilgisayarın sağlıklı çalışmasında en etkili birim RAM’dir. Etkili olmasının bir sebebi RAM’den kaynaklanan sorunların en zor anlaşılan sorun olması, bir diğer sebebi ise bilgisayarın çalışma hızının büyük ölçüde bu birime bağlı olmasıdır.

18 TÜR Ram seçiminde en önemli etken türüdür. Tür, RAM performansını etkileyen en temel özelliktir.

19 STANDART RAM’in standardı RAM’İN hızını belirlemektedir. Hız ne kadar yüksekse, RAM o kadar yüksek performanslı çalışır.

20 MİKTAR Normal bir kullanıcı için 1024 MB boyutundaki RAM yeterlidir. Aynı zamanda bir çok işlem yapılacaksa bu miktar 2048 MB’a kadar çıkarılabilir.

21 Sizce RAM’in temel görevi nedir ?

22 5) SABİT DİSK Sabit disk bilgisayarın hızını en çok etkileyen birimdir. Diğer depolama birimlerinin aksine sürekli aktif durumdadır.

23 ARA BİRİM IDE ve SATA olmak üzere masaüstü bilgisayarlarda kullanılan iki tür sabit disk vardır. SCSI diskler olarak üçüncü bir tür olsa da bunlar sunucularda kullanılır ve artık SATA diskler bunların yerini almaktadır.

24 DÖNÜŞ HIZI En önemli özelliklerden biri de dönüş hızıdır. Bu diskin içindeki plakaların dakikada kaç devir yaptığını gösterir.

25 KAPASİTE Sabit diskin kapasitesi tamamen ihtiyacınıza yönelik olarak belirlenmelidir. İşletim sisteminin çalışması için yaklaşık 20 GB disk alanı yeterlidir.

26 6) EKRAN KARTI Ekran kartı bilgisayarın zorunlu donanımlarından biridir. Temelde ekranda görüntünün oluşması için gerekir.

27 BELLEK TÜRÜ Bellek miktarının büyük önemi olmasa da belleğin türü ekran kartlarının performansının en önemli etkenlerinden biridir.

28 BAĞLANTI ARABİRİMİ Piyasada bulunan ekran kartlarında iki çeşit arabirim kullanmaktadır. Bunlardan biri AGP 8x diğeri ise PCI-E x16 dır.

29 GRAFİK ÜNİTESİ Ekran kartlarındaki işlemcilere ‘grafik işlem birimi (ünitesi)’ adı verilir. Grafik ünitelerinde genelde marka ve arkasından model numarası yazılır.

30 7) KASA Bilgisayarcılar tarafından da en önemsizmiş gibi düşünülen, fakat tüm donanımın elektrik dağıtımını yaptığı için en önemlilerden olan birim kasadır. Bilgisayarın çıkardığı gürültü miktarı genelde kasaya bağlıdır.

31 GÜÇ KAYNAĞI Güç kaynağı watt cinsinden yazılır. Normal bilgisayarlar için 200–250 watt yeterlidir

32 TİP Kasa çeşitleri içine hangi tür anakartı koyacağınıza göre belirlenir. Piyasada masaüstü bilgisayarlar için bulunan anakartların neredeyse tamamı ATX uyumludur. Kasanın ön yüzünde USB girişleri, kulaklık ve mikrofon yuvaları olması kullanım kolaylığı sunacaktır. Bazı kasalarda IEEE 1394 bağlantısı da bulunmaktadır.

33 8) HARİCİ DONANIMLAR Monitör Klavye Fare Kamera Modem Yazıcı Tarayıcı Kulaklık


"BİLGİSAYAR DONANIMI Hazırlayan: Emre ŞENTÜRK (38608871944)" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları