Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Uluslararası İlişkiler Birimi TUBA A. AKMAN/CEYDA POLATEL

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Uluslararası İlişkiler Birimi TUBA A. AKMAN/CEYDA POLATEL"— Sunum transkripti:

1 Uluslararası İlişkiler Birimi TUBA A. AKMAN/CEYDA POLATEL
ERASMUS+ ÖĞRENME HAREKETLİLİĞİ Uluslararası İlişkiler Birimi (UİB) TUBA A. AKMAN/CEYDA POLATEL 10 Nisan 2015

2 Süreç Boyunca Kimlerle Görüşeceksiniz?
Doç. Dr. Doğan YÜKSEL Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü UİB Erasmus Danışmanları: Okt. Tuba A. Akman, Okt. Ceyda Polatel, Okt. Zeynep Sarıcı, Öğr. Gör. Ayşenur Selek, Öğr. Gör. Handan Özdemir, Okt. Çiğdem Biber Memur Yasemin TOKGÖZ (Belge Temini) Memur Mahmut MERT (Hibe İşlemleri)

3 Sunu Başlıkları Erasmus Öğrenim Hareketliliği Mevcut Durumunuz
Seçim Sonrası Süreç Çevrimiçi Dil Desteği Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement) Hibe Hibe Ödemeleri ve Ödeme Esasları Barınma Sigorta KOÜ Kayıt Vize Muhtemel Problemler Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar ÇAP

4 Erasmus Öğrenim Hareketliliği nedir?
Yükseköğretim öğrencilerinin AB ülkelerinde eğitim almasını kapsayan bir akademik değişim programıdır. AB Eğitim ve Gençlik Programları Erasmus+ Erasmus Erasmus Öğrenme Erasmus Staj Amaç: Yükseköğretimin kalitesini arttırmak İşbirliğini teşvik etmek Akademik tanınma, şeffaflık Kültürlerarası iletişimi güçlendirmek

5 KOORDİNASYON AB Komisyonu Eğitim ve Kültür GM Ulusal Ajans
Uluslararası İlişkiler Birimi Erasmus Fakülte/Bölüm/Yüksekokul Koordinatörleri Öğrencilerimiz

6 İŞTE BAŞLIYORUZ…

7 Mevcut Durumunuz Erasmus (Öğrenim) öğrencisi*
Dil Barajını aşan öğrenciler puan arası asil/yedek 50-59 puan alan öğrenciler şartlı asil/yedek 30 Nisan 2015 Perşembe günü saat 13.00’da YDYO tarafından sınav düzenlenecek (İngilizce/Almanca/Fransızca) Şartlı asil ve yedek öğrencilerin sınava girmesi zorunlu. Sınav sonrası 60 ve üzeri puan alamayan öğrencilerin yerleştirilmesi iptal edilecek ya da YEDEK olma durumu ortadan kalkacak, Erasmustan faydalanılamayacak.

8 Mevcut Durumunuz Sınavdan 60 ve üzeri puan alınması halinde öğrenci yerleştirildiği üniversiteye gidebilecek ya da YEDEK öğrenci sayılabilecek. 24-26 Mart 2015 tarihlerinde bölümünüzce yapılan yerleştirme toplantıları üniversite seçimi ve seçilme durumunuz (Asil/Yedek) açısından nihaidir. 30 Nisan’da yapılacak sınav sonuçlarına göre tekrar yerleştirme yapılmayacaktır. *Erasmus hibesi Avrupa Komisyonu aracılığı ile Ulusal Ajans tarafından sağlanmaktadır. Bu nedenle 6 Nisan 2015 tarihinde açıklanan sonuçlar değerlendirme açısından nihai, hibe açısından ön seçim sonuçlarıdır. Ulusal Ajans tarafından Üniversitemize ayrılan bütçe dahilinde talepler karşılanacaktır. Toplam hibe Haziran-Temmuz 2015’te bildirilmiş olacak. Hibenin yetersiz olması durumunda öncelikle barajı aşmış öğrenciler, sonrasında ilk sınavdan arası almış öğrenciler hibelendirilecektir. Hibenin barajı aşan öğrenciler için dahi yeterli olmaması durumunda birimce adil,şeffaf ve eşitlik ilkesi çerçevesinde tüm bölümlerin programdan faydalanmasına yönelik hibe tahsisi yapılacaktır.

9 Mevcut Durumunuz Bu uyarı her yıl rutin olarak programın zamansal işleyişi dolayısı ile birimimizce yapılmaktadır. Bölüm/fakülte koordinatörü gidilecek kuruma isminizi bildirmeli, ( yaz, güz ve güz+bahar) Gideceğiniz kurumun web adresini ziyaret edin, başvuru formu ve diğer gerekli belgeleri temin edin. Bazı durumlarda gideceğiniz kurum başvuru belgelerini size ya da koordinatörünüze yollar. İlgili belgeleri doldurup karşı kuruma göndererek başvuru yapmalısınız. Karşı kurumun güz ve bahar dönemleri için son tarihlerine (deadline) dikkat ediniz Başvuru son tarihlerinin takibi ve gerekli belgelerin temini öğrencilerin sorumluluğundadır.

10 Seçim Sonrası Süreç-1 Değişim Öncesi
Gidilecek kurumun web sayfasını ziyaret ediniz (akademik takvim, üniversite, Erasmus öğrencilerine sunulan imkanlar, varsa özel koşullar) Pasaport harcı muafiyet (UİB’den)-Vergi Dairesi-Emniyet Md. Vize için davetiye (Gidilecek kurumdan, bir nüshası UİB’ye iletilmeli) Konsolosluğa verilecek “Erasmus hibe belgesi” (UİB’den) Ziraat Bankası Kocaeli (merkez/163) şubesinden Euro hesabı (cüzdan fotokopisi UİB’ye)-tavsiye zorunlu değil- Öğrenim anlaşması/öğrenci, KOÜ ve karşı kurum onaylı (3 nüsha) Değişiklik varsa ilk 1 ay içerisinde olmalı. Vize fotokopisinin teslimi (UİB’ye) Seyahat/Sağlık Sigortasının (Türkçe/İngilizce) kopyasının birime teslimi Sözleşme ve Erasmus Öğrenci Beyannamesi (UİB’den)

11 Seçim Sonrası Süreç-2 Değişim sonrası
Katılım Sertifikası (gidilen kurumdan imzalı, mühürlü) Pasaport giriş çıkış sayfalarının kopyası Transkript (gidilen kurumdan imzalı, mühürlü) Öğrenim Anlaşması (orijinal, daha önce kopya verildi ise) Öğrenim Anlaşması değişiklik sayfası, sayfaları (orijinal) Öğrenci Faaliyet Raporu Formu Mobility Tool Online Faaliyet Raporu Formu İntibakınız yapıldıktan sonraki transkript belgeniz (KOÜ Öğrenci işlerinden) Tüm belgeler için:

12 BİLGİLENİN, BİHABER OLMAYIN!

13 Online Language Support (OLS) Çevrimiçi Dil Desteği
Yeni dönemde, kurumlararası anlaşmalar ve LA dil barajı içeriyor! Daha çok sayıda kişinin dil yeterliliğinin geliştirilebilmesi,hareketliliğin kalitesinin arttırılabilmesi ve bu olumlu etkilerinin ölçülebilmesi için geliştirilen sisteme “Online Language Support” adı verilmiştir. Dil desteği içeriğinde iki faaliyet alanı var: Faaliyet öncesi ve sonrası dil sınavları, Çevrimiçi Dil Kursları Dil desteği altı dilde sağlanmaktadır: Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Flemenkçe Dil sınavları değişim yapacak her öğrenci için zorunlu gidiş öncesi ve dönüş sonrasında

14 Değişim öncesinde kurum ve sizin aranızda yapılacak sözleşmede yasal zemini verilmektedir.
Öğrenci gittiği ülkenin dilinde değil, misafir olacağı kurumdaki eğitim diline göre 6 dildeki sınavlardan birisine girecek. Gidiş öncesi dil sınavını tamamlamayan öğrenci ile sözleşme imzalanmayacak ve dolayısıyla Erasmustan faydalanamayacak Sınav sonucunda öğrencinin kurumlararası anlaşma ya da öğrenim anlaşmasında belirtilen dil düzeyini başaramamış olması değişimi yapmasına engel değildir. (dil düzeyi belirtilmiyor da olabilir) İlk sınav notu düşük olan öğrenciye OLS vasıtasıyla çevrimiçi dil kursu verilebilir Öğrencilere birim bütçesinden dil kursu almaları için destek verilebilir Dil sınavı sonuçları sadece ilgili öğrenci ve birim tarafından görülebilecek. Misafir olunacak kurumun sonuçlara erişimi yok. Dil sınavı lisansı: Öğrencinin faaliyet öncesi ve sonrasında sistem üzerinden online sınav alabilmesi için verilen haktır. •1 dil lisansı ile 1 öğrenci hem faaliyet öncesi hem de faaliyet sonrası sınava girebilecektir.

15 Dil kursu lisansı: Öğrencinin sistem üzerinden online dil eğitimi alabilmesi için verilen haktır.
İlk sınavını tamamlamayan bir öğrenciye dil kursu lisansı verilemez. Dil sınavı hangi dilde alındıysa dil kursu o dilde olmalıdır. Birim tarafından sınava girecek veya dil kursu alacak her bir öğrenci için sisteme kayıt yapılacaktır. Kayıt esnasında öğrencinin sınav ve kurs dili belirtilecektir. Öğrencinin kayıt esnasında belirtilen adresine sistem tarafından e-posta gönderilecektir. Öğrenciye sınavı tamamlaması gereken süre de bu e-posta da belirtilecektir. Öğrenci e-postayı aldıktan sonra sisteme giriş yapacak ve sınavı tamamlayacaktır. Dil sınavı ve kursları lisanslarının etkin kullanımı dil yeterliliğinin tespiti ve geliştirilmesi açısından çok önemli. OLS ana sayfa: Kısa tanıtım filmi:

16 Öğrenim Anlaşması-1 Değişim süresince karşı kurumda alınacak dersleri belgeler. Karşı kurumda alınacak derslerin KOÜ’de hangi derslere denk sayılacağını belgeler. 3 orijinal (KOÜ UİB, öğrenci ve gidilecek kurum için) Erasmus bölüm/fakülte/YO koordinatörü ile hazırlanmalı Öğrenme Anlaşması Taraflar: Öğrenci KOÜ: bölüm/fakülte/YO Koordinatörü, İntibak Komisyonu Başkanı, Bölüm Başkanı, Dekan,Kurum koordinatörü Gidilecek kurum a) bölüm/fakülte/YO koordinatörü b) kurum koordinatörü

17 Öğrenim Anlaşması-2 ÖA ile öğrencinin gideceği yükseköğretim kurumunda alacağı dersler ve KOÜ’deki karşılıkları seçilir ve bu derslerin kaç ECTS kredisine karşılık geldiği karşı kurumdan öğrenilerek yazılır. 1 dönem 30 ECTS, 2 dönem 60 ECTS olmalı. Bu belgenin tüm taraflarca imzalanmış hali öğrenci yurt dışına çıkmadan (en azından faksla/taranmış olarak) UİB’ye iletilmelidir. Belge faksla/taranmış olarak geldi ise, orijinali değişimin tamamlanmasından sonra MUTLAKA UİB’ye iletilmelidir. Gerek duyulması halinde öğrencinin karşı kuruma gidişinden itibaren ilk 1 ay içerisinde Öğrenme Anlaşması'nda değişiklik yapılabilir. Bu durumda bölüm onayı alınmalı, değişiklik önce bölüm koordinatörüne gönderilmeli, onun imzasından sonra UİB’ye iletilmelidir.

18 Öğrenim Anlaşması ve Denklik
Değişim sonunda aşağıdaki belgeler birbiri ile uyumlu olmalı: Öğrenim Anlaşması ve varsa değişiklik sonrası belgeler Misafir olunan kurumdan alınan transkript Değişim sonunda denklik yapıldıktan sonra KOÜ’den alınan transkript Öğrenim Anlaşması’nda ders değişikliği 1 kez yapılmalı. Her bir ders için ayrı bir değişiklik sayfası olmamalı. Öğrenim Anlaşması (seçilecek dersler ve denklikleri) muhatabınız Fakülte/Bölüm/YO/MYO koordinatörleridir. Notu olmayan ders seçilmesi halinde dönüşte denklikte sorun yaşanabilir. Dikkat edilmeli. Denklik yapıldıktan sonra öğrencinin yurtdışında almış olduğu dersler orijinal isimleri ve kredileriyle ile transkriptte yer alır (Yurtdışında alınan dersler misafir olunan kurumun verdiği transkriptte yer alan kodlar ile, herhangi bir kod yoksa ERSXYZ kodu ile KOÜ’de açılması). Öğrencinin başarısız olduğu derslerin KOÜ’deki karşılığı dersler öğrenciye atanır ve başarısız notu verilir.

19 Erasmus Öğrenim hibeleri Ulusal Ajans tarafından henüz açıklanmamıştır. adresinden yayınlanacaktır.

20 2014-2015 Aylık hibe -1¹ (¹ Bknz. Erasmus+ Program Rehberi s.36)
Program Ülkeleri aşağıdaki 3 gruba bölünmüştür: Grup 1: Daha Yüksek Hayat Pahalılığı olan Program Ülkeleri Danimarka, İrlanda, Fransa, İtalya, Avusturya, Finlandiya, İsveç, İngiltere, Lihtenştayn, Norveç, İsviçre Grup 2: Orta Seviyede Hayat Pahalılığı olan Program Ülkeleri Belçika, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, İspanya, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Slovenya, İzlanda, Türkiye Grup 3: Daha Düşük Hayat Pahalılığı olan Program Ülkeleri Bulgaristan, Estonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya, Makedonya

21 Aylık hibe -2 Ulusal Ajanslar tarafından düzenlenen tutarlar aşağıdaki asgari ve azami aralıkların içerisinde belirlenecektir: Orta aralığa sahip AB Hibesi: [a) Grup 1’den Grup 1’e, b) Grup 2’den Grup 2’ye ve c) Grup 3’ten Grup 3’e] Benzer hayat pahalılığı olan bir ülkeye yönelik hareketlilik faaliyetlerinde, aylık 200 ile 400 AVRO tutarında orta bir aralık uygulanacaktır. Daha yüksek aralığa sahip AB Hibesi: [a) Grup 2’den Grup 1’e, b) Grup 3’ten Grup 1 ve 2 ülkelerine] Daha yüksek hayat pahalılığı olan bir ülkeye yönelik hareketlilik faaliyetlerinde uygulanacaktır. Ulusal Ajans tarafından uygulanan orta aralık artı en az 50 AVRO seviyesine karşılık gelmektedir ve aylık 250 ile 500 AVRO arasında değişmektedir. Daha düşük aralığa sahip AB Hibesi: [a) Grup 1’den Grup 2’ ve 3 ülkelerine, b) Grup 2’den Grup 3’e] Daha düşük hayat pahalılığı olan bir ülkeye yönelik hareketlilik faaliyetlerinde uygulanacaktır. Ulusal Ajans tarafından uygulanan orta aralık eksi en az 50 AVRO seviyesine karşılık gelmektedir ve aylık 150 ile 400 AVRO arasında değişmektedir.

22 Hibe Ödeme - 1 Değişim öncesi gerekli işlemlerin yapılması ve tüm belgelerin zamanında tamamlanmasından sonra Erasmus hibesinin: % 80’i öğrenci yurt dışına çıkmadan, kalan % 20’si ise yurt dışından döndükten sonra öğrencinin hesabına yatırılır*. İlk % 80, Sözleşme’de yer alan değişim süresine (davetiyede belirtilen) göre hesaplanır. Toplam nihai hibe, değişim sonunda karşı kurumdan alınacak “Katılım Sertifikası”nda belirtilen süre ve pasaportunuz giriş çıkış sayfalarındaki tarihlere göre yeniden hesaplanır. Bu süre, iki kurum arasındaki Kurumlararası Anlaşma süresini aşamaz. Eğitim döneminde resmi tatiller dışında misafir olduğuz ülkeden 7 günü aşan süreyle uzaklaşmanızın pasaport üzerinde tespit edilmesi halinde dönüşünüzde toplam süreye göre hibe kesintisi yapılacaktır. Hibenin Ulusal Ajans tarafından Birimimize tahsis edilmesini takiben. Tahmini tarih Ekim 2015 *

23 Hibe Ödeme - 2 2015 yaz, güz, güz+bahar dönemi gidecek öğrencilerin hibesi yurt dışına çıkışın ardından verilebilir. yeterli hibe gelmemesi halinde, tüm öğrenciler için Bölümlere göre eşit dağılım yapmak kaydıyla, düşük puanlı öğrenciler hibesiz öğrenci olabilir. Süreler kısaltılabilir Ara dönemde UA’dan ek hibe talep edilebilir

24 Barınma Gidilecek kurum Uluslararası İlişkiler Ofisleri tarafından barınma formu Erken başvuru (son tarihler!!!) Öğrenci yurtları Öğrencinin sorumluluğunda Bölüm/Fakülte/YO UİB’den destek

25 Sigorta Uluslararası geçerliliği olan bir seyahat-sağlık sigortası yaptırılmalı Standart Teminat: Kaza ve ani rahatsızlık sonucu tedavi masrafları Taburcu olduktan sonra ikametgaha nakil Cenaze nakli Ek Teminatlar: Kişisel Sorumluluk Teminatı Bagaj kayıpları Kapkaç Kredi kartı Kimlik kartı

26 Sigorta Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezleri’ndeki yurt dışı işlemleri servisinden bilgi TC’nin Sosyal Güvenlik Anlaşması imzaladığı ülkeler: Gidilecek ülkenin/kurumun sigorta gereksinimleri hakkında bilgi

27 KOÜ Kayıt Erasmus ile gitmeden önce KOÜ kaydınızı yenilemeli ve harç ödemelisiniz Kayıt dondurulmaz, ders kaydı yapılmaz Bölümünüze Erasmus öğrencisi olduğunuza ve ders kaydı yaptırmayacağınıza dair dilekçe vermelisiniz Misafir olunan kuruma “eğitim-öğretim” ücreti ödenmez Alınan eğitim Türkiye’de denk sayılmalıdır

28 Vize Vize işlemleri hakkında en doğru ve güncel bilgi için:
Lütfen gideceğiniz ülkenin konsolosluğu ile irtibata geçiniz (web sayfası/telefon/randevu vs.) Yeşil pasaporta 3 aya kadar vize uygulamayan ülkelerin listesi için:

29 Muhtemel problemler Ailenin doğru bilgilendirilmesi
Adaptasyon (Oryantasyona katılın, gitmeden bilgilenin) Yabancı dil (İngilizcenizi ve/veya gideceğiniz ülkenin dilini iyi öğrenin) Gerekli belgelerin temini ve muhafaza edilmesi (Erasmus dosyası) Kültürel/dini problemler Hırsızlık (tüm paranızı yanınızda taşımayın, değerli eşyalarınıza dikkat edin) Karma yurtlar

30 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar-1
Erasmus hibesi destek niteliğindedir. Eğitimin tamamını finanse etmeyi amaçlamaz. Pasaport, vize, yol ve barınma masrafları için ek hibe tahsis edilmez. Bankadan hibenizi yurt dışından nasıl çekeceğiniz hususunda bilgi alınız. İşlemlerinizi zamanında tamamlayınız. İşlemlerinizin zamanlaması ve zamanında tamamlanması sizin sorumluluğunuzdadır. Kendi işlemlerinizi kendiniz takip ediniz. Söylenti niteliğinde bilgilere itibar etmeyiniz.

31 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar-2
Doğru zamanda doğru kişi ile problemlerin çözümlerine yönelik iletişim kurun. Birim tarafından 15 Mayıs itibariyle bölümünüzden sorumlu Erasmus danışmanınız duyurulacaktır. Sorularınız ve sorunlarınız konusunda bölüm sorumlunuza danışmanız gerekmektedir. Sabırlı olun. (aynı in birçok kişiye atılması, cevabı beklemeden ofis ziyareti ya da telefon ile aynı sorunun gündeme getirilmesi) Belgelerin isimlerini ve içeriğini öğreniniz. Belgelerinizi bir kez isteyiniz. Belgelerinizi temin etmede zamanlamaya dikkat edin. Tüm belgelerin orijinali değişim sonunda UİB’ye verilmeli. Birimimizle ilk irtibatınız uçuş tarihinizden 1 hafta önce olmamalı!!! Misafir olacağınız kurumu kendilerini ilgilendiren olası değişikliklerden haberdar etmeyi unutmayın!

32 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar-3
Web sayfamızın (http://int.kocaeli.edu.tr) etkin kullanımı, duyuruların takibi Erasmus süresi uzatma: Her iki kurumdan yazılı onay alınması halinde: elimizde hibe var ise hibeli: Evet elimizde hibe yok ise hibesiz: Evet Değişim sonunda yükümlülüklerin yerine getirilmemesi halinde hibenin % 20’si ödenmez. Değişimin kurallara uygun olmaması halinde hibenin tamamı ya da bir kısmı geri alınabilir.

33 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar-4
Havalimanında ilk güvenlik kontrolünden sonra pasaport harç pulu: 15 TL Uçuş saatinden 2 saat önce havalimanında olunmalı. Kabin bagajlarında (1 çanta) taşıyabileceğiniz maksimum sıvı ve jel miktarı: 100 ml ile sınırlıdır ve özel olarak hazırlanmış olan şeffaf bir poşette taşınmalı. Kabinde taşınacak sıvılar, ilaçlar ve yolculuk sırasında ihtiyaç duyulacak diyet ürünlerine güvenlik denetimine tabidir.

34 Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar-5
Havalimanında satın alınan (duty free) sıvı ürünler güvenlik tarafından paketlenir ve uçuş sırasında paket açılmamalıdır. Güvenlik denetim noktalarında palto, mont ve ceket, kemerlerin çıkartılması ve diz üstü bilgisayar ile büyük elektrikli aygıtların çantalarından çıkarılması da zorunlu hale getirilmiştir. Bavullar künyelenmeli, mümkünse kilitlenmeli.

35 Çift Anadal Programı (ÇAP) Öğrencisi iseniz
Başvuruda seçtiğiniz bölümden (anadaldan) Erasmus öğrencisi olarak görünürsünüz. Hangi bölümün anlaşması ile Erasmus’tan yararlanmak üzere başvuru yapmışsanız öncelikle o bölümün derslerini kapsayan bir Öğrenme Anlaşması ve Tanınma Formu hazırlamalısınız. Gideceğiniz kurumda her iki anadaldan da alabileceğiniz dersler mevcutsa ve (aşırı iş yükü yüklenmeden) bu dersleri almanız mümkünse, her iki anadaldan da ders alabilirsiniz.

36 Çift Anadal Programı (ÇAP) Öğrencisi iseniz
Her iki anadaldan ders alıyorsanız, KOÜ’deki her iki anadalın bölüm koordinatörünün desteği ve imzası ile Öğrenme Anlaşması ve Tanınma Formu hazırlamalısınız Her iki bölümün derslerini kapsayan Tanınma Formu’nu, birlikte ya da ayrı ayrı, her iki bölüm İntibak Komisyonu’nun da imzasına sunmalısınız. Ancak değişim dönemi içerisinde her iki anadala ait tüm derslerin karşılıklarının misafir olunacak kurumda bulunması mümkün olmayabilir. İkinci anadalın derslerini Erasmus dönemi boyunca misafir olduğunuz kurumda alamamanız halinde, bu dersleri değişim dönemi bittikten sonra KOÜ’de alttan alabilirsiniz.

37 İtalyanca veya İspanyolca dil belgesi
Eğitim dili İtalyanca veya İspanyolca olan kurumlara gidecek öğrencilerden seçim esnasında bu dillerden sertifika istendi. Sertifika getirmiş olanlar bu dilde kendilerini geliştirmeli. B1 yeterli eğitim için değil. Sertifika getirmeyip, İngilizce sınavı ile seçilen öğrencilerden vakit kaybetmeden gidecekleri ülkenin dilini öğrenmeleri beklenmekte. Sertifika getirmeyip İngilizce sınavı ile seçilen öğrencilerin yurtdışı eğitimine başlamadan en az 1 ay önce birimimize minimum A2 düzeyinde dil sertifikası sunmaları gerekmektedir.

38 Bilgi almak için Öncelikle: http://int.kocaeli.edu.tr
ile sorununuzu bildirin. Ziyaret için (belge, bilgi, imza, mühür, 1 soru!) Günler : Pazartesi 16:00-17:00 Salı-Perşembe Saat : 10:00-12:00 14:00-16:00 Tel : Faks : E-posta : Danışmanınız belirlendiğinde adres konusunda bilgilendirileceksiniz.

39 Katılımınız için teşekkürler… Uluslararası İlişkiler Birimi Sorular


"Uluslararası İlişkiler Birimi TUBA A. AKMAN/CEYDA POLATEL" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları