Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PARİS. Paris is the capital of France. Paris is known monuments, artistic and culturel life all around the world. Paris is known monuments, artistic and.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PARİS. Paris is the capital of France. Paris is known monuments, artistic and culturel life all around the world. Paris is known monuments, artistic and."— Sunum transkripti:

1 PARİS

2 Paris is the capital of France. Paris is known monuments, artistic and culturel life all around the world. Paris is known monuments, artistic and culturel life all around the world.

3 Paris, Fransa’nın başkentidir. Paris anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tüm dünyada bilinir. Paris anıtları, sanatsal ve kültürel yaşamı ile tüm dünyada bilinir.

4 Eiffel Tower Eiffel Tower introduced itself as a symbol of France to the whole world. A tower is a magnificent a work of engineering and esthetic. Eiffel Tower introduced itself as a symbol of France to the whole world. A tower is a magnificent a work of engineering and esthetic.

5 Eyfel Kulesi kendini Fransa'nın sembolü olarak tüm dünyaya tanıttı. Kule muhteşem bir mühendislik eseri ve estetik bir kuledir. Eyfel Kulesi kendini Fransa'nın sembolü olarak tüm dünyaya tanıttı. Kule muhteşem bir mühendislik eseri ve estetik bir kuledir.

6

7 Louvre Museum The museum opened in 1793 also France's first public museum. In its collection La Liberté Guidant le peuple, Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace and the Venus de Milo as can be seen in many works. The museum opened in 1793 also France's first public museum. In its collection La Liberté Guidant le peuple, Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace and the Venus de Milo as can be seen in many works.

8 1793'te açılan müze aynı zamanda Fransa'nın ilk devlet müzesidir. Koleksiyonunda La liberté guidant le peuple,Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi birçok eser görülebilir. 1793'te açılan müze aynı zamanda Fransa'nın ilk devlet müzesidir. Koleksiyonunda La liberté guidant le peuple,Mona Lisa, Winged Victory of Samothrace ve Venus de Milo gibi birçok eser görülebilir.

9

10 Notre Dame Cathedral The Cathedral is located in Paris world famous. It is one of the first Gothic cathedrals. The Cathedral is located in Paris world famous. It is one of the first Gothic cathedrals. Currently, it is use as Rome the Catholic Cathedral. Currently, it is use as Rome the Catholic Cathedral.

11 Paris’te bulunan dünyaca ünlü katedraldir. Ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir. Paris’te bulunan dünyaca ünlü katedraldir. Ayrıca ilk gotik katedrallerden biridir. Şu anda bir Roma Katolik Katedrali olarak kullanılır. Şu anda bir Roma Katolik Katedrali olarak kullanılır.

12

13 IRMAK DENİZ 10-C 1235


"PARİS. Paris is the capital of France. Paris is known monuments, artistic and culturel life all around the world. Paris is known monuments, artistic and." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları