Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN:ZÜBEYDE DURMUŞ 532 6_B 1. İÇİNDEKİLER NÜFUS COĞRAFYA İKLİM EKONAMİ İLÇELER KOMŞU İLLERİ MİLLET VEKİLİ AFYON’UN MEŞHURLARI RESİM GALER 2.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN:ZÜBEYDE DURMUŞ 532 6_B 1. İÇİNDEKİLER NÜFUS COĞRAFYA İKLİM EKONAMİ İLÇELER KOMŞU İLLERİ MİLLET VEKİLİ AFYON’UN MEŞHURLARI RESİM GALER 2."— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN:ZÜBEYDE DURMUŞ 532 6_B 1

2 İÇİNDEKİLER NÜFUS COĞRAFYA İKLİM EKONAMİ İLÇELER KOMŞU İLLERİ MİLLET VEKİLİ AFYON’UN MEŞHURLARI RESİM GALER 2

3 NÜFUS 3 Nüfus, belirli bir yerde yaşayan insan sayısını ifade eder. Arapça nuf°s bir ülke, bölge veya bir şehirde yaşayan insanların toplamı.

4 COĞRAFYA 4 M. Ö. 3. yüzyılda Eratosthenes tarafından kullanılan Coğrafya, Eski Yunanca'da yer anlamına gelen Geo ile tarif etmek, betimlemek anlamına gelen Graphie sözcüklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Prof. Dr. Cemalettin ŞAHİN'e göre; Coğrafya, insanın içinde yaşadığı çevrenin doğal özelliklerini, insan- doğal çevre etkileşimini ve bu etkileşim sonucu insanın ortaya koyduğu beşeri ve ekonomik etkinlikleri

5 EKONOMİ 5 EKONOMİ, İktisat olarak da bilinir, servetin üretimini, bölüşümünü ve tüketimini konu alan toplumsal bilim. İktisat veya ekonomi, üretim, dağıtım, ticaret, tüketim ve hizmet sektörlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Dünyada kaynakların sınırlı, insan ihtiyaçlarının sınırsız olması yüzünden, kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. İktisat, incelediği ko nulara ve kapsamlara göre dallara ayrılır :

6 İLÇELER Afyonkarahisar İlçeleri Afyon'un biri merkez olmak üzere on sekiz ilçesi vardır. Merkez: 1990 sayımına göre toplam nüfusu 144.276 olup, 95.643'ü ilçe merkezinde 48.633'ü köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağa bağlı 39 köyü vardır. İlçe toprakları orta yükseklikte bir plato görünümündedir. Akarçay vadisinde geniş düzlükler vardır. Ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, şekerpancarı, haşhaş, baklagillerdir. Hayvancılık önemli gelir kaynağıdır. Şeker Fabrikası, Çimento Fabrikası, TCDDY Beton Travers Fabrikası, Yarıaçık Cezaevi, İplik Fabrikası, TSEK Peynir ve Tereyağ Fabrikası başlıca sanayi kuruluşlarıdır 6

7 KOMŞU İLLERİ 7 Afyonkarahisar Şifalı kaplıcaları, kaymak şekeri ve haşhaşı ile tanınan il. Afyon'a komşu iller arasında Eskişehir, Kütahya, Denizli, Uşak, Burdur, Isparta ve Konyayer alır. 29° 40' ve 31° 43' doğu boylamları ile 37° 45' ve 39° 17' kuzey enlemleri arasındadır. Ege Bölgesi’nin Akdeniz’e ve İç Anadolu Bölgesi'ne açılan kapısı ve önemli bir kültür merkezidir.

8 MİLLET VEKİLİ 8 Milletvekili, doemokratik ülkelerde genel seçimler ile seçilerek parlamentoda halkı temsil hakkı kazanan kişidir.

9 AFYON NE İLE MEŞHUR? 9 Meşhur Yemekleri; Sulu Köfte, Aşure, Nişan Kurabiyesi,Tel Helva, Afyon Kebabı, Haşhaşlı Katmer, Haşhaş Helvası, İncir Dolması, Lokumlu Kurabiye, Su Muhallebisi, Merci mekli Bükme, Kaymak Baklavası, Kabak Tatlısı, Kurabiye, Taze Göce Tarhanası

10 RESİM GALERİSİ 10 Afyonkarahisar Şifalı kaplıcaları, kaymak şekeri ve haşhaşı ile tanınan il. Afyon'a komşu iller arasında Eskişehir, Kütahya, Denizli, Uşak, Burdur, Isparta ve Konya yer alır. 29° 40' ve 31° 43' doğu boylamları ile 37° 45' ve 39° 17' kuzey enlemleri arasındadır. Ege Bölgesi’nin Akdeniz’e ve İç Anadolu Bölgesi'ne açılan kapısı ve önemli bir kültür merkezidir.


"HAZIRLAYAN:ZÜBEYDE DURMUŞ 532 6_B 1. İÇİNDEKİLER NÜFUS COĞRAFYA İKLİM EKONAMİ İLÇELER KOMŞU İLLERİ MİLLET VEKİLİ AFYON’UN MEŞHURLARI RESİM GALER 2." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları