Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİZ VE AYAK BİLEĞİ. DİZ Diz A-P;hasta oturur pozisyondadır. Odak noktası patellanın alt ucudur. Eklem aralıklarını tespit etmek için çekilir. Diz lateral;hasta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİZ VE AYAK BİLEĞİ. DİZ Diz A-P;hasta oturur pozisyondadır. Odak noktası patellanın alt ucudur. Eklem aralıklarını tespit etmek için çekilir. Diz lateral;hasta."— Sunum transkripti:

1 DİZ VE AYAK BİLEĞİ

2 DİZ Diz A-P;hasta oturur pozisyondadır. Odak noktası patellanın alt ucudur. Eklem aralıklarını tespit etmek için çekilir. Diz lateral;hasta incelenecek tarafı üzerine yan yatırılır. Dize 20 -30 derece fleksion yaptırılır. 5 derece kaudo-kranial açı verilir. Ayrıca patella ile femur arasındaki boşluk gösterilmelidir.

3

4 Femur Tibia Tibianın lateral eminensi Tibianın medial eminensi İnterkondiler fossa Patella Fibula Tibiofibular eklem

5

6 Patella Femur Fibula Tibia

7

8 Femur Tibia Patella Fibula

9 AYAK BİLEĞİ RADYOGRAFİSİ Ayak bileği;eklemleri ve kemiklerde oluşan patolojik durumları görmek amacıyla çekilir. A-P ve Lateral olmak üzere iki farklı şekilde çekilir. A-P de ayak tabanı kasete tam dik olmalıdır. Ayağa yaklaşık 15 derece iç rotasyon yaptırılır. 90 derece açıyla çekilir. Lateralde ise topuk kasete temas eder ve diğer ayak arkaya alınır. 90 derece açıyla çekilir.

10

11 Malleus medialis Malleus lateralis Calceneus Naviküler kemik TibiaFibula Talus Talocrual eklem

12

13


"DİZ VE AYAK BİLEĞİ. DİZ Diz A-P;hasta oturur pozisyondadır. Odak noktası patellanın alt ucudur. Eklem aralıklarını tespit etmek için çekilir. Diz lateral;hasta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları