Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Çevresel bariyerlerin incelenmesinde her bir eklemin hareketinden daha ziyade fonksiyonel eklem hareket açıklığı(EHA) daha ön plana çıkar. Fonksiyonel.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Çevresel bariyerlerin incelenmesinde her bir eklemin hareketinden daha ziyade fonksiyonel eklem hareket açıklığı(EHA) daha ön plana çıkar. Fonksiyonel."— Sunum transkripti:

1

2 Çevresel bariyerlerin incelenmesinde her bir eklemin hareketinden daha ziyade fonksiyonel eklem hareket açıklığı(EHA) daha ön plana çıkar. Fonksiyonel EHA ‘nın değerlendirilmesinde, fonksiyonel erişme testinin (FET) daha gelişmiş ve etkin türü olan çok yönlü erişme testi olan (ÇYET) kullanılır. FET kişinin öne doğru isteyerek veya yapabildiği erişme mesafesidir. ÇYET ise kişinin öne doğru, arkaya doğru ve lateral yönlere erişme mesafesini değerlendirir. Fonksiyonel EHA ‘nın bir başka ölçümü, hastanın erişim bölgelerinin haritasıdır. Erişim bölgeleri, hastanın önünde ve yanlarında yarım daireler gibi görülür. Bu bölgeler primer, sekonder ve tersiyer bölgeler olarak adlandırılır.

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13 Omuz fleksiyonu(180°) Başlangıç pozisyonu : Vücut sırtüstü pozisyonda,kol yanda, el pronasyonda Ölçüm: Sagital düzlemde zeminin düz olmasına ve gövdenin arkaya eğilmemesine dikkat edin.

14 Omuz ekstansiyonu(60°). Başlangıç pozisyonu: Vücut yüzüstü pozisyonda, kol yanda el promosyondan Ölçüm: Sagital düzlemde omuzun masadan kalkması ve gövde rotasyonundan kaçının

15 Omuz dış rotasyonu (90°) Başlangıç pozisyonu : Vücut sırtüstü pozisyonda, kol yanda, el pronasyonda Ölçüm: Transvers düzlemde gövde rotasyonu, omuz ve dirsekte açı dağişikliklerinden kaçının.

16

17 Omuz abdüksiyonu(180°) Başlangıç pozisyonu : Vücut sırtüstü pozisyonda veya otururken kol yanda ve dış rotasyonda Ölçüm: Frontal düzlemde gövdenin rotasyonu ve lateral hareketininden kaçının

18

19 Dirsek fleksiyonu(150°) Başlangıç pozisyonu : Vücut sırtüstü pozisyonda, kol düz olarak yanda, el supinasyonda. Ölçüm sagital düzlemde.

20 Dirsek hiperekstansiyonu (10°) hipermobilitenin ölçümü.. Ölçüm: sagital düzlemde başlangıç pozisyonunu aşan hipermobilite

21 Ön kol pronasyonu(80°). Başlangıç pozisyonu : Oturuken veya ayakta, kol yanda, dirsek gövdeye bitişik ve 90° fleksiyonda, ön kol supinasyon ve pronasyon arası nötral pozisyonda, avuç içinde kalem tutularak. Ölçüm: Tranvers düzlemde, kol hareketi, gövde hareketi, dirsek ve el bileğinde açı değişikliğinden kaçının.

22 Ön kol supinasyonu(80°) Başlangıç pozisyonu: Otururken veya ayakta, kol yanda,dirsek gövdeye bitişik ve 90° fleksiyonda, ön kol supinasyon ve pronasyon arası nötral pozisyonda, avuç içinde kalem tutularak. Ölçüm: Transvers düzlemde, kol hareketi, gövde hareketi, dirsek ve el bileğinde açı değişikliklerinden kaçının

23 El bilek ekstansiyonu (70°). Başlangıç pozisyonu: dirsek fleksiyonda, ön kol ve bilek nötral pozisyonda. Ölçüm: Sagital düzlemde

24 El bilek fleksiyonu(80°). Başlangıç ğpzisyonu: dirsek fleksiyonda, ön kol ve bilek nötral pozisyonda. Ölçüm: sagital düzlemde

25 El bilek deviasyonu (20°) başlangıç pozisyonu: Dirsek fleksiyonda, ön kol ve bilek nötral pozisyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde

26 El bilek ulnar deviasyonu: Dirsek fleksiyonda, ön kol ve bilek nötral ppzisyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde

27 Birinci metakarpofalangial eklem fleksiyonu(30°) Başlangıç pozisyonu: Dirsek hafifçe fleksiyonda, el supinasyonda, baş parmak ve diğer parmaklar ekstansiyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde.

28

29 Birinci interfalangial eklem fleksiyonu(80°) Başlangıç pozisyonu: Dirsek fleksiyonda, ön kol supinasyonda, interfalangial eklem ekstansiyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde.

30 İkinci,üçüncü ve dördüncü interfalangeal eklem fleksiyonu(100°)Başlangıç pozisyonu: Dirsek fleksiyonda, ön kol pronasyonda, interfalangeal eklemler ekstansiyonda. Ölçüm: Sagital düzlemde.

31

32 Kalça fleksiyonu(120°).Başlangıç pozisyonu : Vücut sırtüstü pozisyonda,bacak ekstansiyonda ve nötral pozisyonyonda. Ölçüm: Sagital düzlemde. Destek amacıyla diğer diz eklemi hafifçe fleksiyona getirebilir.

33 Kalça abdüksiyonu (45°) Başlangıç ppzisyonu : Vücut sırtüstü veya yan yatar pozisyonda, bacak ekstansiyonda ve nötral pozisyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde.

34 Kalça adduksiyonu(30°) Başlangıç pozisyonu: Vücut sırtüstü veya yan yatar pozisyonda, bacak ekstansiyonda ve nötral pozisyonda.Ölçüm: Frontal düzlemde

35 Kalça iç rotasyonu(35°). Başlangıç pozisyonu: Vücut yüzüstü, sırtüstü veya oturur pozisyonda, diz 90° fleksiyonda Ölçüm: Transvers düzlemde. Ölçüm yapılan pozisyon belirtilmelidir.

36 Kalça dış rotasyonu(45°). Başlangıç pozisyonu : Vücut yüzüstü, sırtüstü veya oturur pozisyonda, diz 90° fleksiyonda. Ölçüm: Transvers düzlemde. Ölçüm yapılan pozisyon belirtilmelidir.

37

38 Diz fleksiyonu(135°) Başlangıç pozisyonu: Vücut yüzüstü pozisyonda. Ölçüm sagital düzlemde.

39

40

41 Ayak bileği plantar fleksiyonu (50°).Başlangıç pozisyonu : Otururken diz 90° fleksiyonda veya sırtüstü yatarken diz ekstansiyonda, ayak bileği nötral pozisyonda. Ölçüm: Sagital düzlemde.

42 Ayak bileği inversiyonu (30°). Başlangıç pozisyonu : Otururken diz 90° fleksiyonda, ayak bileği nötral pozisyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde.

43 Ayak bileği eversiyonu(10-20°). Başlangıç pozisyonu: Otururken diz 90° fleksiyonda, ayak bileği nötral pozisyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde.

44

45 Boyun fleksiyonu. Başlangıç pozisyonu: Otururken baş ve boyun nötral pozisyonda. Ölçüm: Sagital düzlemde.

46 Boyun ekstansiyonu. Başlangıç pozisyonu : otururken baş ve boyun nötral pozisyonda. Ölçüm: Sagital düzlemde.

47 Boyun sola rotasyon(75°) Başlangıç pozisyonu: otururken baş ve boyun nötral pozisyonda. Ölçüm: Transvers düzlemde

48 Boyun sağa rotasyon(75°). Başlangıç pozisyonu : Otururken baş ve boyun nötral pozisyonda. Ölçüm: Transvers düzlemde.

49 Boyun sol lateral fleksiyonu(45°). Başlangıç pozisyonu: Otururken baş ve boyun nötral pozisyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde.

50

51 Lomber fleksiyon(90°).Başlangıç fleksiyonu: Ayakta dururken,gövde kolar ve bacaklar nötral pozisyonda

52 Lomber ekstansiyonda (20-30°). Başlangıç pozisyonu: Ayakta dururken, gövde, kollar ve bacaklar nötral pozisyonda. Ölçüm: Sagital düzlemde.

53 Lomber lateral fleksiyon(30-50°) Başlangıç pozisyonu: Ayakta dururken, gövde, kollar ve bacaklar nötral pozisyonda. Ölçüm: Frontal düzlemde.

54 Lomber rotasyon. Başlangıç pozisyonu : Ayakta dururken, gövde, kollar ve bacaklar nötral pozisyonda. Ölçüm: Transvers düzlemde.


"Çevresel bariyerlerin incelenmesinde her bir eklemin hareketinden daha ziyade fonksiyonel eklem hareket açıklığı(EHA) daha ön plana çıkar. Fonksiyonel." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları