Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KAVİMLER GÖÇÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KAVİMLER GÖÇÜ."— Sunum transkripti:

1 KAVİMLER GÖÇÜ

2

3 4. yüzyılın ortalarında Hunlar Aral Gölü ile Hazar Denizi arasındaki bölgeden Don ve Volga nehirleri arasındaki bölgeye kaymışlardır.

4 Orta Asya'daki Çin Devleti'nin egemenliğinden kurtulmak için MS 350 yıllarında batıya hareket eden Hun grubu, Volga-Don nehirleri arasında yaşayan Hunların daha batıya göçmelerine neden oldu.

5 Hunların bu bölgede yerleşmesiyle daha fazla buralarda yaşayamayan çoğunluğu Cermen olan Vizigotlar, Ostrogotlar, Gotlar, Gepitler ve Vandallar batıya doğru göç etmeye başladılar. Romalıların barbar olarak adlandırdığı bu kavimler önlerine çıkan diğer kavimleri yurtlarından atarak İspanya'ya hatta Kuzey Afrika'ya kadar ilerlediler. Yıllarca süren bu döneme Kavimler Göçü denir. Kavimler Göçü, günümüz Avrupa devletlerinin temellerini atan önemli bir olaydır.

6

7

8

9

10

11 Kavimler Göçü'nün sonuçları
Avrupa'nın bugünkü siyasi ve sosyal yapısı ortaya çıkmıştır. Kavimlerin birleşmesi ile yeni milletler ortaya çıkmıştır. Roma İmparatorluğu ikiye ayrılmıştır. Göçlere dayanamayan Batı Roma İmparatorluğu 476'da yıkılmıştır. Avrupa'da derebeylik (feodalite) rejimi ortaya çıkmıştır. İlk çağ sona ermiş, Orta Çağ başlamıştır. Milletlerin ortaya çıkmasındaki katkıları çok fazla olmuştur.

12 DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ


"KAVİMLER GÖÇÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları